آیا آمریکا در حال آمادگی برای یک جنگ دیگر است؟/ شباهت دولت بوش قبل از حمله به عراق و دولت ترامپ

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ «موو آن» در گزارشی تصویری لفاظی‌های دولت بوش پیش از حمله به عراق را با دولت ترامپ علیه ایران مقایسه کرده و از آن تحت عنوان «صدای کوس جنگ به گوش می‌رسد» یاد کرده است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه از اعزام ناوگروهی آمریکایی به خلیج فارس در پی دریافت مستنداتی دال بر تهدید محرز ایران علیه منافع آمریکا و متحدانش در منطقه خبر داد. او اشاره‌ای به جنس این تهدیدها نکرده است.


پیش از این با قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی، کنگره آمریکا وزیر خارجه را برای پاسخگویی به سوالاتی به مجلس فراخوانده بود. در جلسه استماع کنگره مایک پمپئو بسیاری از سوالات نمایندگان را بی پاسخ گذاشته بود. از جمله این سوالات می‌توان به عواقب قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی و احتمال تفسیر این اقدام به اعلان جنگ علیه ایران اشاره کرد.

 رند پائول در این جلسه از پمپئو خواسته بود تا درباره احتمال آماده باش دولت برای حمله به ایران توضیح بدهد؛ وزیر خارجه در پاسخ نمایندگان را به وکلای خود حواله داده و می‌گوید: بهتر است در این باره با وکلای من صحبت کنید. ابهام دولت ترامپ در مورد حمله به ایران و همزمان لفاظی‌های اعضای این دولت علیه کشورمان یادآور وقایع پیش از حمله آمریکا به عراق است.

 به گزارش رویداد۲۴ «موو آن» در گزارشی تصویری لفاظی‌های دولت بوش پیش از حمله به عراق را با دولت ترامپ علیه ایران مقایسه کرده و از آن تحت عنوان «صدای کوس جنگ به گوش می‌رسد» یاد کرده است. در این گزارش تصویری بعد از اشاره به اظهارات مشابه مقامات آمریکایی در دو دوره زمانی قبل از جنگ عراق و ماه‌های اخیر گفته شده ما دیگر نیازی به یک جنگ بی معنا نداریم. 

 بوش: ما می‌دانیم که عراق به تامین مالی ترور و کمک به گروه‌های تروریستی با هدف تضعیف صلح در خاورمیانه ادامه می‌دهد.ترامپ: رژیم ایران بر آتش درگیری‌های تروریستی و بی ثباتی در منطقه خاورمیانه و فراتر از آن می‌دمد. بوش: بسیاری از ملت‌ها در اصرار بر پاسخگو کردن رژیم صدام حسین به ما پیوسته‌اند.
مایک پمپئو: ایران باید پاسخگو باشد. بوش: خطر موجود قابل توجه است و هرچه زمان می‌گذرد بدتر می‌شود.
بولتون: این تهدیدی برای منطقه و تهدیدی علیه جهان است و روز به روز بدتر می‌شود. بوش: این همان دیکتاتوری است که سعی دارد بر خاورمیانه تسلط داشته باشد.


پمپئو: جاه طلبی ایران برای تسلط بر خاورمیانه همچنان به قوت خود باقی است. بوش: آنها (عراقی‌ها) ممکن است به ما و متحدانمان حمله کنند یا سعی کنند از آمریکا اخاذی کنند.
ترامپ: آمریکا گروگان اخاذی‌های هسته‌ای (ایران) نخواهد شد. بوش: تغییر رژیم در عراق تنها ابزاری برای از بین بردن خطر برای ملت ماست.
بولتون: تنها راه تغییر رژیم در ایران است. دیک چنی: من واقعا معتقدم که ما به عنوان آزاد کنندگان (عراق) مورد استقبال و تحسین قرار بگیریم.
رودی جیولانی (وکیل ترامپ): آزادی به زودی محقق خواهد شد.