آیا امیدی به بهبود وضعیت معیشتی مردم توسط دولت آینده است ؟

✍️امان الله قرائی مقدم

در سالی که گذشت مردم و به خصوص کارگران و قشر متوسط به پایین، وضعیت خوبی را به لحاظ معیشت سپری نکردند در واقع فشار تورمی و کاهش قدرت خرید عموم جامعه باعث شد تا سطح رفاه مردم به شدت پایین بیاید.

حال در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم از همین رو سوالی که وجود دارد این است که با روی کار آمدن دولت جدید تا چه حد می‌توان امیدوار بود که وضعیت معیشتی مردم و کارگران بهتر شود و یا حداقل کمی از بحران معیشتی شان کاسته شود.

باید بگویم که امیدی به این موضوع ندارم.

به این دلیل که، برای آن که وضعیت بهتر باشد باید امکانات موجود یعنی قابلیت‌ها و توانمندی‌ها برای حل این معضل وجود داشته باشد که متاسفانه چنین چیزی وجود ندارد.

از همین رو باید از هر فردی که در انتخابات ریاست‌جمهوری ادعایی در خصوص بهتر شدن وضعیت اقتصادی مردم می‌کند، پرسید که با کدام قابلیت و توانمندی قرار است این کار را انجام دهد.

در واقع با وجود تحریم‌ها و بسیاری از مشکلات این توانایی برای حل مشکل وجود ندارد. بنابراین امیدی نیست که با روی کار آمدن دولت جدید وضعیت معیشتی مردم بهتر شود.

در حال حاضر مردم توانایی خرید برنج،گوشت و مرغ ندارند و از سوی دیگر وقتی که صحبت از وجود ۳۰ میلیون افراد زیر خط فقر است چه امیدی هست که وضعیت معیشتی مردم بهتر شود؟

سالهاست که کاندیداهای ریاست جمهوری وعده بهتر شدن وضعیت اقتصادی را می‌دهند اما کدام از آنها توانستند به این وعده جامه عمل بپوشانند جالب آنجاست که وضع بدتر هم شده است به خصوص از سال ۹۵ تا به الان.

از همین رو تاکید می‌کنم که با توجه به عدم امکانات و توانمندی‌هایی که در جامعه وجود ندارد از جمله این که فروش نفت نداریم، پول‌هایی که در خارج از ایران داریم برگشت داده نشده است و هزاران مشکل دیگر، امیدی به بهبود وضعیت معیشتی مردم توسط دولت آینده نیست.