آیا این فقط بیت بود که ایران را از مذاکره مستقیم با آمریکا منع کرد؟

✍️عرفان خیراندیش

۱. خیلی احمقانه به نظر می‌رسد که کشوری که می‌خواهد چانه زنی کند بجای اینکه مستقیما با طرف اصلی صحبت کند حرف‌ها و موارد چانه‌زنی اش را دو دستی تقدیم کشورهای دیگر کند که آن‌ها هم از این اسرار باخبر شوند تا آن‌ها خبر را به آمریکایی‌ها ببرند!

پس چرا این کار را کردند؟ به نظر من اصلی‌ترین عامل روس‌ها، چینی‌ها و بیت خامنه‌ای هستند: هیچ‌کدام از این‌ها نمی‌خواستند تیم ظریف و آمریکا (به دور از نگاه روسیه و چین) با هم به تفاهم برسند و موافقت‌هایی صورت بگیرد که خارج از کنترل بیت و این کشورها باشد. طوری که خبرهایی که ممکن بود حتی از طریق تیم ظریف به بیت نرسد حالا از طریق روسیه به بیت می‌رسد. این دقیقا همان منبعی است که پرس‌تی‌وی را هم تغذیه‌ی خبری می‌کند.

۲. احیای برجام نباید در دولت روحانی اتفاق می‌افتاد! روحانی امروز گفت که می‌شد تا الان بسیاری از تحریم‌ها برداشته شده باشد (به صورت مرحله به مرحله) ولی نگذاشتند! یعنی اینکه نخواستند هیچ بخشی از گشایش تحریم‌ها قبل از انتخابات اتفاق بیافتد. به همین دلیل هم چین و هم روسیه بارها اعلام کردند که تحریم‌ها باید یکجا برداشته شود! (البته که آن‌ها دلسوزتر از ایران برای ایران نیستند! می‌خواستند جلوی ابتکارات تیم ظریف را بگیرند و بازگشت به برجام را به بعد از انتخابات به تعویق بیاندازند.). حتی وقتی نماینده روسیه از دستش در رفت و گفت گشایشی در برجام اتفاق افتاده بلافاصله مورد مواخذه قرار گرفت و مجبور شد حرفش را پس بگیرد چون فرمان آمده بود که هنوز زود است بیشتر باید این را «کش» داد.

۳. آمریکا آماده بود در برابر برخی اقدام‌های ایران تحریم‌های بانکی و نفتی و کشتی‌رانی (یعنی اصلی‌ترین تحریم‌ها) را بردارد ولی بیت،‌ چین و روسیه نمی‌خواستند چندماه زودتر در زندگی مردم گشایشی اتفاق بیافتد و امیدوار بشوند و احتمالا شاید در انتخابات هم شرکت کنند و کسی را انتخاب کنند که میل آن‌ها نباشد.

بلومبرگ می‌گوید ایران ۶۹ میلیون بشکه نفت شناور در کشتی‌ها دارد و آماده‌ی لغو تحریم‌ها هستند. این گشایش البته نباید زود اتفاق می‌افتاد. باید در دولت نظرکرده‌های آقا اتفاق بیافتد بی توجهی به بدبختی‌هایی که سر مردم می‌آید.

۴. آن‌قدر این انتخابات برای همه‌ی آن‌ها مهم بود که (به فرموده روسیه و چین و اطاعت بیت) با وقاحت تمام هیچ روزنه‌ای برای هر نوع احتمالی را بستند و امروز هم خامنه‌ای از این رد صلاحیت‌ها با صراحت دفاع کرد و بی هیچ نگرانی و خجالتی تمام مردم را هم به مشارکت تشویق کرد!

۵. شاید حالا بشود اهمیت بسیار بالای بیرون آمدن نوار گفت‌وگوی ظریف را دریافت. در واقع آن درز نوار فریاد کمک‌خواهی ظریف و تیمش برای کمک از مردم ایران بود که به نظرم درست شنیده نشد، ولی کار بسیار مهمی بود برای تاباندن نور به تاریک‌خانه‌ی کثیف سیاست‌گردانی روسیه در ایران و به خاک سیاه نشاندن ایران.