آیا ترامپ دکمه بمب اتم را فشار می‌دهد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ برخی رسانه‌های آمریکایی از خطر آغاز جنگ هسته‌ای توسط دونالد ترامپ سخن گفته‌اند. این رسانه‌ها از جنون ترامپ در هفته‌های پایانی عمر سیاسی‌اش نوشته و تاکید دارند که حالا ماشه بزرگترین سلاح دنیا در دست یک دیوانه است.


وبسایت خبری میلیتاری تایمز (Military Times) در گزارشی نسبت به این خطر هشدار می‌دهد. تاکید این وب‌سایت بر نامه اخیر “نانسی پلوسی” به مقامات ارشد پنتاگون و ارتش است که از آنها خواسته از دستور احتمالی ترامپ مبنی بر انجام عملیات نظامی گسترده یا به کارگیری بمب اتم در این دو هفته باقی‌مانده تا پایان عمر دولت، خودداری کنند. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین نامه‌هایی به هم‌حزبی‌های خود نوشته و اعلام کرده که با ژنرال “مارک میلی” رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا درباره راهکارهای سلب اختیارات نظامی ترامپ و ممانعت از دسترسی وی به سلاح‌های هسته ای گفتگو کرده است.


نانسی پلوسی در این نامه با برشمردن اقداماتش در واکنش به حمله روز چهارشنبه هواداران ترامپ به کنگره آمریکا اظهار داشت: «امروز صبح من با مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح در خصوص راهکارهای احتیاطی موجود برای جلوگیری از آغاز مخاصمات نظامی از سوی یک رئیس‌جمهور بی‌ثبات و یا منع دسترسی وی به کدهای فعال‌سازی سلاح هسته‌ای و صدور فرمان حمله هسته‌ای صحبت کردم.»

وی ادامه داد: «وضعیت این رئیس‌جمهور که دچار اختلال مشاعر شده است، از این خطرناک‌تر نمی‌شود و ما باید هرکاری که از دستمان برمی‌آید برای حفاظت از مردم آمریکا در برابر حملات او به کشورمان و دموکراسی‌مان انجام دهیم.»


این نامه نشان می‌دهد دموکرات‌ها نگرانند ترامپ ماشه سلاح هسته‌ای را چکانده و یک دنیا را به آتش بکشاند. متاسفانه این اتفاق مخصوص فیلم‌های هالیوودی نیست و رئیس جمهور آمریکا به عنوان عالی‌ترین مقام نظامی کشور این اختیار را دارد که مستقیما از بمب اتم استفاده کند.


مطلبی که شاید باعث نگرانی همه شده “چمدان اتمی” یا “فوتبال هسته‌ای” است که فعلا در دستان دونالد ترامپ است. چمدان اتمی وسیله‌ای است که در آن داده‌های رمزی و سری لازم جهت صدور فرمان حمله با بکارگیری تسلیحات هسته‌ای کشورهای ایالات متحد آمریکا، فرانسه و روسیه، توسط رئیس جمهور نگهداری می‌شود. این وسیله «کمکی» طی بحران موشکی کوبا در دهه ۱۹۶۰ میلادی، بخاطر نگرانی رئیس جمهور وقت آمریکا “جان اف کندی” در رابطه با توانایی نسبتاً مطلق صدور فرمان حمله، توسط رئیس ستاد مشترک سه قوا طراحی شد تا اولاً رئیس جمهور مملکت هر زمان و بدون تلف شدن وقت بتواند فرمان حمله یا دفاع با تسلیحات هسته‌ای را صادر کند و ثانیا امرای ارشد ارتش نتوانند سرخود عمل کرده و عامل جنگ هسته‌ای بشوند.


همانطور که گفته شد، کنترل این چمدان در دستان شخص رئیس جمهور است و او به طور خودکار می‌تواند آن را به کار ببرد و جهان را وارد یک جنگ هسته‌ای کند. در واقع، در زمان نیاز، رئیس جمهور می‌تواند توسط کارت پلاستیکی، هویت خود را به عنوان فرمانده‌ کل قوا ثابت کرده و با استفاده از کتاب سیاه، از میان گزینه‌های مختلف، حمله را انتخاب کند.

پس از اینکه رییس‌جمهور گزینه‌ حمله‌اش را از یک فهرست آماده شده طولانی انتخاب کرد، این فرمان از طریق ریاست ستاد مشترک ارتش (ایالات متحده آمریکا) به اتاق جنگ پنتاگون و بعد توسط کدهای شناسایی محرمانه به پایگاه نیروی هوایی “اوففوت” متعلق به فرماندهی یکپارچه مبارزاتی ایالات متحده آمریکا در ایالت “نبراسکا” انتقال داده می‌شود. فرمان آتش به خدمه‌ شروع واقعی حمله با استفاده از کدهای رمزگذاری شده ارسال می‌شود که باید با کدهای محرمانه داخل گاوصندوق‌های‌ آنها تطبیق داشته باشد.


چاقو در دست یک کودک عصبانی
با توجه به مطالب بالا، برخی معتقدند هیچ کس جز شخص رئیس جمهور نمی‌تواند در عملکرد “فوتبال هسته‌ای” نقش داشته باشد. با این حال، برخی مخالف این نظریه هستند. طبق قانون ایالات متحده، اگر حمله، یک تصمیم سیاسی سنجیده‌ طولانی مدت (مانند حمله‌ پیش‌گیرانه) باشد، آنگاه افراد بسیاری مانند معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، مشاور امنیت ملی (آمریکا) و بیشتر اعضای کابینه ایالات متحده آمریکا احتمالا در فرآیند تصمیم‌گیری دخیل خواهند بود؛ اما اگر آمریکا با تهدید استراتژیک قریب الوقوعی مواجه باشد، مثلا اگر پرتاب یکی از موشک‌های بالستیک قاره پیما از جانب یک کشور متخاصم شناسایی شود و دقایقی تا رسیدن به آمریکا مانده باشد، آنگاه رییس‌جمهور، آزادی عمل فوق‌العاده‌ای برای تصمیم‌گیری فردی، جهت آغاز حمله دارد.


طبق گزارش میلیتاری تایمز، به جهت همین فرآیند قانونی پیچیده است که بسیاری از اعضاء کنگره به دنبال راضی کردن کابینه ترامپ، سران کاخ سفید و به خصوص پنتاگون هستند تا زمینه عزل ترامپ را در همین دو هفته فراهم کنند؛ چرا که می‌دانند در صورت سخت شدن اوضاع شاید حتی “مایک پنس” همنتواند اقدام مشخص و مثبتی برای ممانعت از یک فاجعه انجام دهد.

✍️ دیدگاه شما 🙏