آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ شیوع ویروس کرونا در کشورمان، امور مختلفی را تحت تاثیر قرار داد. کنکور هم یکی از اموری است که از گزند کرونا در امان نماند. کنکور دکتری و ارشد و متعاقب آن‌ها کنکور سراسری مشمول تعویق شدند. کنکور دکتری روز نهم مرداد با دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد اما موضوع کنکور سراسری همچنان مورد بحث و جدل است.

در روزهای اخیر تعدادی از نمایندگان مجلس خواهان تعویق و حتی لغو کنکور سراسری شده‌اند. در آخرین نمونه از این اظهارنظرها محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس خواستار تعویق کنکور شد و گفت: «متاسفانه به وعده‌های داده شده در برگزاری کنکور دکتری عمل نشد و بی‌توجهی‌های تاسف آوری در برگزاری آن کنکور وجود داشت که خود نیازمند بررسی دقیق‌تر و پیگیری است… بنظر می رسد تعویق زمان کنکور تا گذشتن از دوران پیک کرونا و خنک تر شدن هوا که امکان استفاده از ماسک بمدت چند ساعت را میسر کند، ضروری باشد.»

از طرف دیگر مسئولین وزارت علوم تاکنون خود را تابع دستورات وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند و مقاومتی در برابر دستورات این وزارتخانه نشان نداده‌اند. رئیس سازمان سنجش درباره برگزاری کنکور دکتری و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی گفت: «بعد از برگزاری آزمون ما از داوطلبان کنکور دکتری نظرسنجی کرده‌ایم که آیا از تمهیدات بهداشتی کنکور راضی هستید یا خیر، بیش از ۸۵ درصد رضایت داشتند.»

به نظر می‌رسد درباره این موضوع باید دقت و تامل بیشتری بررسی شود چراکه تصمیم‌گیری درباره آن ساده نیست و وجوه مختلفی دارد.

برگزاری کنکور سراسری امری محتوم و ضروری در نظام آموزشی کشور ماست. لغو کنکور امسال حتما امکان‌پذیر نیست چراکه نمی‌توان فرایند آموزش در دانشگاه‌ها را با یک سال وقفه روبه‌رو کرد و در سال آینده دو برابر ظرفیت پذیرش کرد. بدیهی است دانشگاه‌ها امکان پذیرش دوبرابری ظرفیت در یک‌سال را ندارند.

اگر هم قرار باشد کنکور امسال لغو شود و سال آینده به میزان ظرفیت همه‌ساله پذیرش شود اجحاف بزرگی در حق داوطلبان امسال و سال آینده رخ می‌دهد که حتما عادلانه نیست. از سوی دیگر، کنکور امری حیاتی در زندگی تعداد زیادی از داوطلبین است و برنامه زندگی و آینده حدود یک میلیون نفر به این موضوع بستگی دارد.

تعدادی از داوطلبین پسر در صورت لغو کنکور امسال از ابتدای مهرماه مشمول سربازی می‌شوند و دیگر امکان رفتن به دانشگاه از ایشان سلب می‌شود. بقیه داوطلبان هم احتمالا از اینکه مجبور شوند یک‌سال دیگر معطل رفتن به دانشگاه شوند خرسند نخواهند بود.

پس لغو کنکور حتما امکان‌پذیر نیست. اما تا چه زمانی می‌توان کنکور را عقب انداخت؟ رییس محترم مجلس در نطق امروز خود خواستار تعویق تا ماه‌های سرد سال شدند تا داوطلبان بتوانند ماسک را چند ساعت تحمل کنند. درحالی‌که مسئولین وزارت بهداشت تاکنون چندین و چندبار از خطر ماه‌های سرد و همزمانی اپیدمی آنفلوانزا و کرونا در این ماه‌ها خبر داده‌اند.

این مسئله بدان معناست که نه‌تنها هیچ چشم‌اندازی برای بهبودی شرایط کرونا در کشور وجود ندارد بلکه عموم مسئولین بهداشتی احتمال می‌دهند اوضاع در ماه‌های سرد بدتر شود. در چنین وضعیتی تعویق چندین و چندباره تا کجا می‌تواند ادامه پیدا کند؟

فراموش نمی‌کنیم که دور دوم انتخابات مجلس یازدهم بنا بود در اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت برگزار شود که با خوش‌بینی نسبت به چشم‌انداز کرونا به شهریورماه موکول شد. درحالی‌که به احتمال زیاد وضعیت شیوع کرونا در شهریورماه بدتر از آن زمان خواهد بود.

پس خوش‌بینی نسبت به ادامه وضعیت کرونا تا زمانی که شواهد جدی وجود ندارد غلط است. مضافا اینکه درباره وضعیت کرونا در ماه‌های سرد پیش‌بینی‌ می شود اوضاع بدتر شود.

در کنار همه اینها باید به شرایط روحی و روانی داوطلبین کنکور هم توجه شود. متاسفانه کنکور همواره یکی از اموری بوده است که استرس بسیار زیادی برای داوطلبین به همراه داشته است. تعویق چندباره این عامل استرس، فقط استرس داوطلبین را بیشتر می‌کند و تاثیرات بدی برای ایشان و خانواده‌شان در پی دارد.

در نهایت باید گفت تنها نهادی که صلاحیت اظهارنظر درباره تعویق کنکور را دارد وزارت بهداشت است که پس از تجربه برگزاری کنکور دکتری و بررسی آن بهتر می‌تواند درباره این موضوع تصمیم بگیرد. سازمان سنجش هم تاکنون تابع نظرات وزارت بهداشت بوده و مطابق نظر ایشان حوزه‌های آزمون را بیشتر کرده و روزهای آزمون را از دو روز به چهار روز گسترش داده تا تجمع کمتری شکل بگیرد. امیدواریم این سازمان در ادامه هم تابع دستورات وزارت بهداشت باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه برگزاری آزمون دکتری و آزمون تیزهوشان ۹۹ گفت: من از نحوه برگزاری این آزمون‌ها رضایت نداشتم، در برخی موارد دیده شده که در این مراکز تب‌سنج نبوده یا برخی افراد از ماسک استفاده نکرده بودند.

«امانقلیچ شادمهر» عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره ارائه طرح دو فوریتی برای لغو کنکور سراسری سال ۹۹ گفت: امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همراه وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به کمیسیون آموزش خواهند آمد و در مورد طرح دو فوریتی لغو کنکور سراسری بحث و گفتگو خواهد شد. من فکر نمی‌کنم این طرح تا زمان کنکور برسد و عملا  می‌توان گفت، اجرایی شدن طرح دو فوریتی لغو کنکور ۹۹ احتمالا منتفی است.

وی ادامه داد: شائبه‌هایی در کنکور دکتری مطرح شده که برخی پروتکل‌ها در آزمون دکتری لحاظ نشده بود، که این باعث شد، آزمون دکتری سال ۹۹ یک مقدار حاشیه داشته باشد.

شادمهر با تاکید بر اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برگزاری یا عدم برگزاری کنکور تصمیم می‌گیرد، گفت: باید به اتفاق کمیسیون  آموزش و تحقیقات مجلس شواری اسلامی یک تصمیم جامع در این مورد بگیریم، اما در اصل ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گیرنده این موضوع است و قطعا در مجلس بررسی خواهد شد. بیشتر همکاران ما تاکیدشان بر ملزم بودن پروتکل‌های بهداشتی و رعایت آنها در حین آزمون است. بعضا تعویق کنکور هم مطرح شده، اما لغو آزمون امکانپذیر نیست. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با ارزیابی از وضعیت برگزاری آزمون دکترای سال ۹۹ و آزمون تیزهوشان ۹۹ که هفته گذشته برگزار شد، گفت: من از نحوه برگزاری این آزمون‌ها رضایت نداشتم، در برخی موارد دیده شده که در این مراکز تب سنج نبوده یا برخی افراد از ماسک استفاده نکرده بودند. همچنین مواردی بود که فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشده و فضای آزمون اتاق‌های کوچک و با فاصله کم بوده است. 

شادمهر در خصوص احتمال برگزاری کنکور سراسری در فضای باز گفت: این طرح خوبی است و در برخی کشورها برای آزمون‌های ورودی از این طرح استفاده کردند. اگر بتوان در مجلس درباره آن بحث کرد، طرح خوبی خواهد شد.

وی در واکنش به خرید و فروش سوالات کنکور سراسری سال ۹۹ در فضای مجازی گفت: صددرصد این کار غیرمجاز است و اصلا انجام آن درست نیست. پیش بینی‌هایی برای پیگیری این کار انجام شده و قرار است سرشاخه‌های آنها شناسایی شود و این موضوع در حال بررسی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: این سوالاتی که توسط سودجویان در فضای مجازی به عنوان سوالات کنکور فروخته می‌شود در واقع سوالات کنکور نیست، بلکه سوال‌های پرتکرار یا مشابه است که به نام سوالات کنکور برای فریب داوطلبان به آنها می‌دهند. مدرسان با تجربه می‌توانند تشخیص بدهند؛ سوالاتی که توسط کلاهبرداران به فروش می‌رسد، اصلا سوال کنکور سراسری ۹۹ نیست.