آیا «تیندر اسلامی» مشکل فرزند‌آوری نظام را حل می‌کند؟ / «همدمِ» قالیباف، ناقض حریم خصوصی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️مهسا محمدی

اپ تازه به بازار آمده مدعی است که هدفش «انتخاب آگاهانه و ازدواج پایدار جوانان» است. نامش «همدم» است و کاربران شبکه‌های اجتماعی به طعنه «تیندر اسلامی» می‌خوانندش.

تیندر یکی از چندین اپ جهانی آشنایی و رابطه است که در ایران فیلتر شده. حال در جهت خودکفایی و تشویق جوانان به ازدواج موسسه تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی اپی طراحی کرده که حرف و حدیث‌ها درباره آن فراوان است. رنگ بندی، لوگو و نام «همدم» مشابه اپلیکیشن فارسی دیگری است که از ۴ سال پیش در خارج از ایران طراحی و راه‌اندازی شده و در حوزه بهداشت، سلامت و حقوق زنان فعال است.

برای رونمایی از«همدمِ» داخلی، قالیباف، رییس مجلس، شخصا حضور داشته و اپلیکیشن طراحی شده در نهاد تحت نظر کمیل خجسته، برادرزاده همسر رهبر جمهوری اسلامی را تبلیغ کرده. البته قالیباف می‌گوید اول بررسی کرد تا ببیند «این برنامه در شأن حضور رئیس قوه است» یا نه و بعد دیده که «این اقدام یک کار ماندگار» است.

محل تخصیص بودجه‌های دستکاری شده

سایت‌هایی با کارکرد همسریابی و صیغه با پشتیبانی نهادهای حاکمیتی در ایران پیش از این هم کم نبود. همین اپلیکیشن همدم هم وابسته به سایتی با عنوان «همسان تبیان» است که دستور کارش را «همسان‌گزینی» و دادن مشاوره به همسان‌گزینان تعریف کرده. محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هم در این مراسم گفته است که قبلا این سازمان سایت همسان‌گزینی را راه‌اندازی کرد ولی به دلیل «محدودیت توان» و «راضی‌کننده» نبودن آن، اپلیکشین تازه به عنوان «سکوی تسهیلگری ازدواج» راه‌اندازی شده است.

محمود گلزاری، مشاور پروژه «همدم» نیز در این مراسم از وجود ۷۰۰ سایت غیر قانونی همسریابی در کشور خبر داده و قالیباف می‌‌گوید این اپلیکیشن جایگزین مناسبی برای «سازمان‌های بزرگ پرهزینه و پرخرج» است. درباره هزینه‌ها و بودجه این اپلیکیشن البته اطلاعاتی منتشر نشده اما گفته شد که در همین ابتدا باید تا ۱۰۰ مشاور برای کمک به فعالیت‌های آن استخدام شود.

سازمان تبلیغات اسلامی که موسسه تبیان وابسته به آن است، از موسسات خاصی بود که برای افزایش بودجه آن در سال ۱۴۰۰، مجلس به صورت غیرقانونی در بودجه دست برد؛ کاری که حتی صدای نمایندگان همان «مجلس انقلابی» را هم درآورد. در این دستکاریِ مورد تایید باقر قالیباف، برای بخش سایبری‌ این سازمان ٢٠٠میلیارد تومان و برای حلقه‌های میانی‌ آن ٨٠میلیارد تومان بودجه تعیین شد. حال رئیس مجلس آمده و از محل تخصیص بودجه افزوده شده رونمایی می‌کند.

خجسته می‌گوید در این اپلیکیشن جامعه هدفش ۱۳ میلیون مجرد در سن ازدواج هستند که «به دلیل محدودیت توان توسعه» نمی‌توانسته بر روی سایت به آنها خدمات بدهد. با توجه به فیلتر بودن سایر اپ‌های موسوم به اپ «دیتینگ» به نظر می‌رسد که «همدم» به جز بهره بردن از بودجه برای رشد و توسعه خود، از امتیاز انحصار در این بازار هم برخوردار است.

هر چند تجربه نشان داده که اپ‌های سفارشی تولید شده به این شکل در بازار بی‌رقیب داخلی هم، به دلیل ناکارایی، موفقیتی نداشته است. در مورد همدم نیز از همین حالا گزارشاتی از باز نشدن و کار نکردن اپ در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود.