آیا علی لاریجانی، رئیس‌جمهوری برگزیده بیت رهبری است؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ اگر در لابه‌لای حرف‌ها و مصاحبه‌های انتخاباتی روزهای گذشته کمی با دقت جست‌وجو کنیم، متوجه خواهیم شد که علی لاریجانی، رئیس مجلس سابق ایران می‌تواند، گزینه‌ای باشد که هم بیت رهبری در ایران از او حمایت خواهد کرد و هم اصلاح‌طلبان.

به گزارش وب‌سایت خبری اخبار امروز، روزنامه آرمان، ۱۱ اردیبهشت، در مصاحبه با فائزه هاشمی از وی سوال کرد: “با علم به اینکه می‌گویید در انتخابات شرکت نمی‌کنید اما تمایل دارم بدانم نظرتان درباره گزینه‌های مطرح شده برای ریاست‌جمهوری چیست؟” فائزه هاشمی در پاسخ گفت: “من شناختی از آقای پزشکیان ندارم. آقای ظریف مثل آقای روحانی است و اصلاح‌طلب محسوب نمی‌شود. نمی‌دانم چرا اصلاح‌طلبان به دنبال او هستند تا دوباره بگویند کاندیدای ما نبود. آقای ظریف یا سید‌حسن خمینی نمی‌توانند روسای‌جمهور موفقی باشند. در بین اصولگرایان علی لاریجانی متعادل‌تر، منطقی‌تر و عاقل‌تر است و کمتر شعار می‌دهد. آقای لاریجانی در اعتراضات ۸۸ یکبار از کلمه فتنه استفاده نکرد، در میانه قرار گرفت و در دامن اصولگرایان نیفتاد، هر چه آنان گفتند، تکرار نکرد. در شرایط فعلی یک اصولگرای عاقل و فعال بهتر از اصلاح‌طلبی منفعل است و می‌تواند موفق‌تر باشد. یک اصلاح‌طلب منفعل نمی‌تواند کاری انجام بدهد، پس چرا باید به او رای بدهیم؟! رای دادن که یک تابو نیست تا ما بخواهیم آن را حفظ کنیم. رای دادن باید منطق و تاثیری داشته باشد. رای باید به سمت بهتر شدن شرایط باشد نه اینکه در انتخاب بین بد و بدتر، خودمان را به فلاکت بیندازیم. این انتخابات این چیزها را ندارد.”

نکته مهم در این سخنان که هدف نهایی فائزه هاشمی است حمایت از لاریجانی است. علیرغم غوغای تبلیغاتی که وی انتخابات را تحریم کرده است، در این مصاحبه به روشنی به تجلیل از لاریجانی می پردازد.

محمدعلی ابطحی هم در همین روز با روزنامه شرق گفت‌و‌گو داشته است. با اینکه وی با صراحت فائزه از لاریجانی حمایت نمی کند اما در جواب این سوال که “برخی اصلاح‌طلبان باور دارند در آن شرایط باز هم باید سمت ائتلاف که مهم‌ترین نیروی ائتلاف علی لاریجانی است، برویم. اگر واقعا اصلاحات نتواند نامزدی اصلاح‌طلب ارائه کند، به چه سمت می‌رود؟” می گوید: “من باور دارم اصلاح‌طلبان در ائتلاف با جریان غیراصلاح‌طلب هیچ شانسی نخواهند داشت و جایگاه خود را خراب‌تر می‌کنند. در آن صورت که شما گفتید، اصلاح‌طلبان به سمت حضور غیرفعال در انتخابات می‌روند؛ یعنی تحریم نمی‌کنند، اما از فرد خاصی هم حمایت نمی‌کنند و ستادهای انتخاباتی هم نخواهند داشت.”

حضور غیرفعال یعنی اینکه به لاریجانی رای دادن

با اینکه کاندیداتوری لاریجانی هنوز مشخص نیست اما تا ده روز دیگر که ثبت نام ها آغاز می شود، این وضعیت نامعلوم بیشتر مشخص می شود. چنانچه لاریجانی کاندیدا شود باید به این نتیجه رسید که وی می تواند گزینه برتر بیت رهبری هم باشد.

جاروجنجال فائزه هاشمی برای تحریم انتخابات، در نهایت به پشتیبانی از لاریجانی منجر می شود. در این صورت باید منتظر بود کمپین انتخاباتی لاریجانی با پشتیبانی بی بی سی فارسی و انبوهی از فعالان سیاسی وازده در خارج و داخل کشور، همراه شود و در صدد برآیند تنور انتخابات را گرم کنند.

هر چند پیش بینی این چنینی در سیاست درست نیست اما تا چند وقت دیگر حاکمیت اسلامی باید یک رئیس جمهور را معرفی کند. لاریجانی در انتخابات قبلی مجلس شرکت نکرد اما در بیت رهبری به ایفای نقش های دیگر پرداخت. لاریجانی تقریبا دو سال است که از اظهار نظرات سیاسی خودداری کرده است و همین امر باعث شده دیگر جناح ها از قضاوت سیاسی نسبت به وی، با مانع روبرو شوند. بیت رهبری برای توازن بین جناح های حکومتی به یک نیروی متعادل کننده احتیاج دارد. در بین تمامی کاندیداهای احتمالی، لاریجانی مناسب ترین است.

باید منتظر ماند تا کاندیداهای ریاست جمهوری مشخص شوند.