آیا فرزندان علما بدهی بانکیشان را پرداخت کرده‌اند؟ ، چرا احمد توکلی به وعده خودعمل نکرد؟

نگام ، سیاسی _ هفتم آذرماه ۹۶ در بحبوحه اعتراضات موسسات مالی اعتباری بود که احمد توکلی پرده از بدهکارانی برداشت که به گفته وی در بیوت علما و یا از فرزندان بعضی از قضات بودند. او که در مورد موسسه ثامن الحجج حرف می‌زد خبر داد که مدیرعامل این موسسه حتی بازداشت هم نیست و در خانه‌اش «تحت الحفظ» قراردارد. 

توکلی در آن زمان تهدید کرده بود که نام بدهکاران را منتشر می‌کند هرچند با وجود گذشت چهار ماه از آن هشدار هیچ نامی منتشر نشده است.

موضوع تحت الحفظ بودن مدیرعامل این بانک برای خود توکلی هم عجیب بود. او گفته بود: «مدیرعامل ثامن‌الحجج در خانه‌اش و تحت‌الحفظ، محصور شد در حالی‌که اگر به زندان و انفرادی می‌رفت قول می‌دهم که اموال خود را تحویل می‌داد.»

مدیرعامل این بانک براساس اطلاعیه‌های رسمی سیدابوالفضل میرعلی است که هیچ کس نمی‌داند حتی امروز چه سرنوشتی دارد. آیا هنوز در خانه‌اش تحت الحفظ قراردارد یا آنکه آزادانه به زندگی ادامه می‌دهد؟

توکلی از نقش بهمنی نیز در دوران تصدی‌گری بانک مرکزی در حمایت از این موسسه سخن گفته بود: «تخلفات اصلی ثامن‌الحجج از سال ۸۶ به بعد است که اتفاقا توسط بانک مرکزی نیز حمایت شد به ویژه در زمان مسئولیت آقای بهمنی. در حالیکه این موسسه بازرسان را راه نمی‌داد اما از سوی بانک مرکزی تشویق‌نامه دریافت می‌کرد.»

هشدار اصلی توکلی آنجا بود که از آقازاده‌های بدهکار پرده برداشته و با بیان این‌که «در عین حال برای آخرین بار به دریافت‌کنندگان تسهیلات از موسسه ثامن‌الحجج هشدار می‌دهیم که اقدامی کنند در غیر این صورت اسامی آنها را منتشر می‌کنیم» مدعی شد: اکثر آن‌ها نیز از فرزندان علما، قضات با سابقه و شخصیت‌های سیاسی هستند. آقای آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه نیز در سخنانی گفته بودند دنبال مقصر نیستیم اما به نظر من منظور ایشان این بوده که باید ضرر و زیان مردم را کاهش دهیم و پرداخت کنیم و بعد به دنبال مجازات مجرمین باشیم.

حالا سئوالی که از آقای توکلی وجود دارد این است که آیا بدهکاران بدهی خود را پرداخت کردند؟ اگر این اتفاق نیفتاده چرا تاکنون در معرفی لیست اسامی این افراد کوتاهی شده است؟ آیا چهار ماه مهلت برای آنها کافی نیست؟

یکی از نکات مهمی که توکلی در همان مصاحبه بیان کرده بود «یارگیری این افراد در درون سیستم است». اتفاقی که باید آن را با دقت و وسواس بیشتری مورد توجه قرار داد.

جایی توکلی با بیان اینکه «آدم‌های فاسد در دستگاه‌های حکومت یار دارند که به کمک‌شان می‌آیند» گفته بود: «مدیرعامل ثامن‌الحجج یک زمان با حکم جلب آقای بهمنی به بانک مرکزی رفته بود؛ چراکه فاسدها یارگیری کرده و مانند خودشان را تکثیر می‌کنند.»

مطالبه عمومی برای این بدهکاران بزرگ که در درون سیستم یارگیری هم کرده‌اند نباید به دست فراموشی سپرده شود.