آیا قطر هم با اسرائیل آشتی می‌کند؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سازمان اطلاعات اسرائیل در سندی که به تازگی منتشر شده آورده است که آشتی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به عادی‌سازی روابط میان دوحه و تل‌آویو منجر می‌شود.


روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت، وزارت اطلاعات اسرائیل هفته گذشته سند مهمی را بعد از اعلام آشتی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس منتشر کرد.


در این سند آمده است: ازسرگیری روابط قطر با عربستان، امارات، مصر و بحرین می‌تواند به امضای توافق صلح میان دوحه و تل‌آویو منجر شود.

این روزنامه نوشت، قطر روابط رسمی خود با اسرائیل را در سال ۲۰۰۹ بعد از جنگ این رژیم علیه غزه قطع کرد. هرچند که روابط میان دو طرف به ویژه درباره هماهنگی درخصوص مسئله فلسطین ادامه یافت.


در این سند آمده است: روابط رسمی با قطر به تل‌آویو در سطح سیاسی کمک می‌کند تا پلی را با اخوان المسلمین بسازد و روابطش با ترکیه نیز به روال عادی بازگردد همچنین ثبات امنیتی و اقتصادی در غزه حفظ شود.


در این سند درباره دستاوردهایی که اسرائیل می‌تواند از توافق صلح با قطر به دست آورد، آمده است: از جمله این دستاوردها مجهز شدن اسرائیل به گاز و جذب سرمایه‌گذاری‌هاست. همچنین دوحه می‌تواند از تولیدات کشاورزی، شیمیایی و صنعتی اسرائیل استفاده کند. از زمینه‌های دیگر همکاری در زمینه کشاورزی، آب، گردشگری و هواپیمایی است.


در این سند اشاره شده که تهیه‌کنندگان آن نگران ادامه تنش میان قطر و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس حتی بعد از امضای بیانیه آشتی در نشست العلا عربستان هستند و این تکمیل عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو و دوحه را در مرحله کنونی دشوار می‌کند.


در این سند به اظهارات ایلی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل بعد از اعلام آشتی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس اشاره شده که گفته بود، این آشتی گام مهمی برای ثبات منطقه‌ای و زمینه مهمی برای تقویت روابط دوحه و تل‌آویو است.

✍️ دیدگاه شما 🙏