آیا پدر یا مادری کمال‌گرا هستید؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ کمال‌گراها همیشه نگران حتی یک اشتباه کوچک هستند تا به این نتیجه برسند که کار خراب شد. آیا زمانی که فرزندتان کاری را مطابق نگرش شما انجام نمی‌دهد کلافه می‌شوید؟

 کمال‌گرا بودن یعنی همه‌ چیز باید در ایده‌آل‌ترین و بی‌نقص‌ترین شکل ممکن اتفاق بیفتد، در غیر این صورت اصلاً نباید کاری انجام شود.

کمال‌گراها همیشه نگران حتی یک اشتباه کوچک هستند تا به این نتیجه برسند که کار خراب شد. آیا زمانی که فرزندتان کاری را مطابق نگرش شما انجام نمی‌دهد کلافه می‌شوید؟

پسر بد یا دختر بد از نظر شما کسی است که کاملاً مطابق زمان‌بندی و برنامه‌ریزی شما رفتاری را به انجام نرساند؟ در واقع نکته مهم این است که فرزند شما مجاز به‌ اشتباه کردن است، همان‌طور که خود شما مجاز هستید. کودکانی که والدین کمال‌گرا دارند مستعد اضطراب، وسواس، افسردگی و مشکلات پرخاشگری هستند.

آیا بهترین بودن، به قیمت درگیر شدن کودک شما با اضطراب، وسواس، افسردگی یا پرخاشگری ارزشمند است؟ خود والدین کمال‌گرا به‌ تدریج ناامید می‌شوند. ناامید از خودشان و اطرافیان‌شان و هر آنچه با آن سروکار دارند. شادی‌های کمال‌گراها کوتاه و محدود است؛ به عبارتی خود افراد کمال‌گرا نیز مانند فرزندان‌شان مستعد افسردگی هستند