آیت‌الله بیات زنجانی: طالبان تطهیر یا در برابر آن سکوت نکنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآیت‌الله اسدالله بیات زنجانی، مرجع تقلید شیعه، روز دوشنبه به دنبال پیشروی‌های طالبان در افغانستان با انتشار اطلاعیه‌ای مبارزه با این گروه را یک «تکلیف» نامید و به گروه‌هایی که به گفته او، «در پی تطهیر» طالبان هستند، هشدار داد.

آقای بیات زنجانی در این اطلاعیه «قدرت گرفتن دوباره جریان طالبان» را نشانه‌ای دانسته که «جریان خشونت، تحجر و ترور در دینداران قشری‌مسلک هنوز زنده است و خودش را بازتولید می‌کند».

اطلاعیه این مرجع تقلید شیعیان بر ضرورت «موضع‌گیری علیه طالبان و مرزبندی شفاف با آنها» تاکید می‌کند و می‌گوید که اما گروهی با ظهور مجدد طالبان «گویی همزاد و همذات خود را دوباره یافته‌اند و با هفت آب می‌خواهند آنها را تطهیر کنند» و برخی نیز « در برابر این جریان سکوت کرده‌اند و التفاتی به خطرات آن ندارند».

در هفته‌های اخیر برخی چهره‌ها و رسانه‌های حکومتی ایران ادعا کرده‌اند که طالبان طی این سال‌ها تغییر کرده‌اند و از جمله مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، طالبان را «بخش انکارناپذیری از حقیقت افغانستان» خواند و تاکید کرده است که نباید آن‌ها را با شبه‌نظامیان اسلام‌گرا و تندرو نظیر القاعده و داعش یکی دانست.

از سویی تهران نیز اواسط تیر ماه میزبان اجلاسی با حضور نمایندگان طالبان و دولت افغانستان بود که انتقاداتی را از سوی فعالان مدنی متوجه دولت ایران ساخت. با این حال مدافعان این اجلاس به مذاکرات دولت‌های پیشین و کنونی ایالات متحده با طالبان اشاره می‌کنند.

آمریکا با طالبان توافق کرده که در ازای توقف خشونت‌ها از سوی این گروه و آزادی زندانیان به اسارت گرفته‌شده، نیروهایش را از افغانستان خارج کند. اما خشونت‌های طالبان به‌ویژه علیه غیرنظامی‌ها نگرانی واشینگتن را برانگیخته است و هشدار داده که اقدام آنها می‌تواند مصداق جنایت جنگی باشد.

در شهر قم، آیت‌الله بیات زنجانی طالبان را «جریان خشن، تندرو و تروریست» نامیده و هشدار داده که «طالبان و داعش نه‌فقط یک جریان سیاسی و اجتماعی و نظامی، بلکه یک فکر بی‌مرز است که منحصر به افغانستان و عراق و سوریه و پاکستان و کشورهای عربی نیست».

اطلاعیه او با اشاره به تندروهای مذهبی در داخل ایران می‌افزاید: «این تفکر [طالبان] در ایران ما هم هست ولی هنوز متحد نشده و اضلاع آن به همدیگر متصل نشده‌اند.»

این مرجع تقلید در اطلاعیه خود بر آزادی در دین که «اسلام داعش و طالبان» با آن مخالف است، تاکید می‌کند و می‌گوید که «آزادی انسان، حق نیست بلکه فوق حق است… و این چیزی است که مع‌الأسف این تندروهای داخلی و خارجی آن را نفهمیده‌اند».

همزمان با آغاز روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان که روز ۳۱ اوت به پایان می‌رسد طالبان حملات خود را در سراسر کشور تشدید کرده و از اردیبهشت تاکنون توانسته است نیمی از وُلُسوالی‌ها (شهرستان‌ها) و چندین گذرگاه مرزی مهم در مرزهای افغانستان با پاکستان و ایران را تصرف کند.