آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب ؛ شنیدید آقای احمدی نژاد چه گفته؟

✍️جعفر شیرعلی‌نیا

۳۰ سال پیش در اردیبهشت ۶٩ جیمز بیکر وزیر امور خارجه‌ی امریکا گفت آمریکا آماده‌ی مذاکره مستقیم با ایران است. عطاءالله مهاجرانی یادداشتی با عنوان مذاکره‌ی مستقیم در روزنامه اطلاعات نوشت و استدلال‌هایی تاریخی، دینی و سیاسی آورد که مذاکره‌ی مستقیم غیرمنطقی نیست و استفاده از یک فرصت تاریخی است.
رهبری هم علیه پیشنهاد مذاکره سخن گفت؛ دوازدهم اردیبهشت ۶٩: « مذاکره با آمریکا، یعنى معامله با آمریکا. معامله، یعنى دادوستد؛ یعنى چیزى بگیر، چیزى بده. تو از انقلاب اسلامى، به آمریکا چه می‌خواهی بدهى، تا چیزى از او بگیرى؟ …خاک بر سر آن ملت و دولتى که زیر بار این‌طور تحمیل‌های آمریکا برود. توقعات آمریکا نسبت به کسانى که در آن‌ها اندکى ضعف احساس می‌کند، این‌گونه است.» و گفته بود: «نخیر. من با مذاکره‌ی با آمریکا مخالفم و دولت جمهورى اسلامى، بدون اجازه‌ی من امکان ندارد چنین کارى را بکند و خودشان هم قاعدتا با چنین کارى موافق نیستند.»

هاشمی رفسنجانی در یادداشت روزانه دوازدهم اردیبهشت ١٣۶٩ نوشته است: «تلفنى به آیت‌الله خامنه‌اى گفتم، در صحبت‌ها به آقاى مهاجرانى اهانت شده است؛ قرار شد جبران شود.»
همان روز(دوازدهم اردیبهشت) رهبری در نامه‌ای به مهاجرانی نوشت: «شنیدم بعضی‌ها از حرف‌های امروز من، قصد طعن و توهینى نسبت به جناب‌عالی استنباط کرده‌اند و شاید بعضى خواسته‌اند یا بخواهند آن را مستمسکى براى اهانت به شما بسازند. اعلام می‌کنم که این استنباط غلط است. من یک فکر را تخطئه کرده‌ام و نیت توهین به کسى نداشته‌ام و اگر بدون اراده‌ى من به شما توهین شده است، از شما عذر می‌خواهم.»

آقای خامنه‌ای گاه در موضوعات حساس، نسبت به سخنان مقامات موضع می‌گیرد.

به عنوان نمونه در پنجمین روز نوروز سال ۹۵ در حساب توییتری منتسب به هاشمی رفسنجانی این جمله منتشر شد: «دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هاست نه موشک‌ها…»، هاشمی می‌گفت جمله از او نیست و برداشت ادمین توییتر از یک مصاحبه ی قدیمی اوست.
۱۱فروردین۹۵ رهبری در سخنانش به این جمله اشاره کرد و گفت: «این‌که بعضی‌ها بیایند بگویند «فردای دنیا، فردای مذاکره است، فردای موشک نیست»، این حرف اگر از روی ناآگاهی گفته شده باشد، خب ناآگاهی است، اگر از روی آگاهی گفته شده باشد، خیانت است.»

در همین سال وقتی بحث آشتی ملی از سوی خاتمی مطرح شد، رهبری ۲۷ بهمن سال ۹۵ صریحا و با چند روز فاصله واکنش نشان داد و گفت: «مگر مردم با هم قهر هستند که بخواهند آشتی کنند؟ قهری وجود ندارد…» و نظرش را مفصل در این‌باره توضیح داد.

حالا آقای احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظام را با یک اتهام عجیب متهم کرده است. او رسما می‌گوید در سال ۸۸ نیروهای امنیتی به نتیجه رسیدند «اراذل و اوباش را به کار بگیرند. اراذل و اوباش سازمان یافته توسط همان گروه امنیتی.»
او توضیح می‌دهد:«از برنامه‌های دیگر این‌ها و طرح‌های معمول این باند‌هایی که به سیستم‌های امنیتی در بسیاری از کشور‌های دنیا رخنه کرده اند، سازماندهی اراذل و اوباش است. آن‌ها را سازماندهی و حتی مسلح می‌کنند و زمانی که مردم یک اعتراض معقول و اعتراض به حقی علیه طبقه اشراف دارند، این‌ها می‌آیند آتش می‌زنند، درگیری درست می‌کنند، بلوا درست می‌کنند و زمینه‌های برخورد خشن با مردم معترض را فراهم می‌آورند.»
او حتی ایجاد باور تقلب در سران معترضان را کار نیروهای امنیتی می‌داند؛«این‌ها با کمک به عناصر قدرت‌طلب، آن‌ها را به برهم زدن جریان قانونی انتخابات ترغیب کردند. به سردمداران جریان قدرتمدار وعده دروغ دادند و گفتند ما اسناد تقلب در انتخابات را به شما می‌دهیم. شما بروید جلو و نگران نباشید. آن‌ها با ادعای تقلب وارد صحنه شدند»
هر چند این سخنان تغییر چندانی در کارنامه‌ی عجیب صاحب عبارت «خس و خاشاک» ایجاد نمی‌کند اما اگر این اتهام درست باشد تحلیل بسیاری وقایع مهم در این سال ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
آیا شنیده‌اید احمدی‌نژاد چه گفته است؟
این گفته‌ها می‌تواند بسیاری از علاقه‌مندان شما را هم تحت تاثیر قرار دهد، ای کاش موضعی در دفاع از نظام جمهوری اسلامی و انقلاب بگیرید، این موضع‌گیری برای امروز ما و فردای تاریخ بسیار حیاتی است.

(متن سخنان آقای احمدی‌نژاد برگرفته از سایت دیدار نیوز است که متن کامل مصاحبه را منتشر کرده است)