آیت الله مسعودی خمینی : با محرومین مانند جنایتکاران و خلافکاران برخورد نکنید/ جست وجو کنید که چرا در دولتی اسلامی محرومیت به وجود آمده

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ببا تأکید بر رعایت اخلاق و انسانیت در برخورد با محرومین گفت: در ابتدا باید جست جو کرد که محرومیت از کجا ناشی شده و سپس تا توان داریم در جهت محرومیت زدایی برنامه ریزی و تلاش کنیم. دولت، مسئولین، روحانیون و قشر سرمایه دار کشور وظیفه دارند انسانیت خود را بروز داده و کمک دهنده به محرومین باشند، همچنین در مسیر کمک به محرومین روایات و احکام اسلامی را از زبان علما و مراجع عظام بشنوید و مورد عمل قرار دهید تا انسان بالفعل باشید

آیت الله مسعودی خمینی در گفت وگو با شفقنا، درباره ضرورت رعایت اخلاقیات در برخورد با محرومین اظهار کرد: اگر با احکام اسلام و قرآن و آنچه که در روایات و ائمه گفته شده آشنا باشیم و آشنا بودیم، این معنا را متوجه می شدیم که در مقابل هر نوع ناملایماتی اول کاری که می کنیم باید صبر و حوصله داشته باشیم. در مقابل هر مشکلی و ناروایی باید با صبر و تحمل و آنچه که انسانیت اقتضا می کند، رفتار کنیم. با هر محرومی که برخورد کردیم اخلاقیات و انسانیت در پیش بگیریم نه اینکه او را تحقیر کنیم و مورد اهانت قرار دهیم.

وی تمایز میان قشر محروم را ضروری دانست و بیان کرد: برخی از افراد به دلیل محرومیت دست به جنایت، آدم کشی و خرابکاری می زنند و از انسانیت خارج می شوند، این دسته از افراد را باید به دست قضات سپرد تا قاضی در مورد آنها حکم دهد، اما برخی از مردم هستند که انسان های بسیار شریف، محترم و با اخلاقی می باشند و به هر دلیلی به امکانات دسترسی ندارند و از افراد محروم کشور هستند، با این افراد که نباید مانند جنایتکاران و خلافکاران برخورد کنید.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: انسان ها در زمان آمدن به دنیا حیوان بالفعل و انسان بالقوه هستند، حضرت امام(ره) هم در چهل حدیث خود این معنا را مفصل دارد که انسان در زمان تولد حیوان بالفعل است، یعنی می خورد و می خوابد و زندگی این چنینی دارد تا کم کم به بلوغ برسد و به بلوغ که رسید با احکام اسلام و خدا و پیامبر(ص) آشنا می شود و راه انسانیت را می پیماید تا انسان بالفعل شود، بنابراین ما در ابتدا حیوان و سپس انسان بالفعل می شویم، اگر انسان شدیم و در این مسیر انسان بمانیم می توانیم همه مشکلات را با صبر و حوصله، ذکاوت، قدرت، فهم و درک که خدای متعال به انسان عطا کرده، برطرف کنیم؛ این اصل یکی از مسایلی است که در اسلام مسلم است به خصوص در روایات شیعه آمده و باید آن را دنبال کنیم.

مسعودی خمینی به وظایف مسئولان، علما و مردم در برابر محرومین اشاره و تصریح کرد: دولت ما اسلامی است و مسئولین باید در برابر محرومین به آنچه قرآن تأکید کرده عمل کنند. باید جست جو کرد که محرومیت از کجا ناشی شده و سپس تا توان داریم در جهت محرومیت زدایی برنامه ریزی و تلاش کنیم. کمک به محرومین شامل حال همه انسان ها از هر نژاد و قومی که در کشور هستند می شود مگر اینکه این محرومین انسان های جنایتکار و خلافکاری باشند مانند همین کسانی که خود را فروختند، انسانیت را به فراموشی سپردند و دانشمند علمی کشورمان را به شهادت رساندند. واقعاً این افراد انسان هستند!؟ کسانی که آنها را تحریک کردند که چنین جنایتی را مرتکب شوند، انسان هستند!؟ آنها حیوانات درنده ای هستند که به شکل انسان در آمده اند و حساب آنها از سایر مردم جداست.

وی گفت: خدای متعال به دستور داده به محرومین هم از نظر علمی، درک، غذا و زندگی روزانه و هم از نظر رفتاری و گفتاری کمک کنیم به همین دلیل دولت، مسئولین، روحانیون و قشر سرمایه دار کشور وظیفه دارند انسانیت خود را بروز داده و کمک دهنده به محرومین باشند، همچنین در مسیر کمک به محرومین روایات و احکام اسلامی را از زبان علما و مراجع عظام بشنوید و مورد عمل قرار دهید تا انسان بالفعل باشید.

جامعه محروم سرکش می شود و با دیگران در ضدیت بر می آید

مسعودی خمینی در پاسخ به این پرسش که در صورت ازدیاد محرومیت و محرومان در کشور چه آسیب هایی را در آینده شاهد خواهیم بود؟ اظهار کرد: اگر محرومان رو به ازدیاد شود جامعه ما جامعه ای محروم خواهد شد و جامعه محروم سرکش می شود و مشکل دارد و با دیگران در ضدیت بر می آید. ممکن است که خرابکاری و آدم کشی کنند و مسایل دیگری به وجود آید، این است که هم دولت و هم ملت و هم انسان های ثروتمند و کسانی که از نظر مالی وضع خوبی دارند، مکلف هستند تا حدی که می توانند محرومین را از حالت محرومیت خارج کنند، البته باید به این نکته هم اشاره کنم که در ایران ما تا حدودی محرومیت زدایی در حال انجام است، همین کمک هایی که در دوران کرونا شد، به نوعی محرومیت زدایی بود و امیدواریم این اقدام همچنان ادامه پیدا کند تا محرومی در کشور نداشته باشیم.