ائتلاف‌های جدید علیه نتانیاهو؛ لیکود یک کرسی دیگر را هم از دست داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، در میان راست‌گرایان اسرائیل ائتلاف‌های جدیدی طی روزهای اخیر شکل گرفته که نشان می‌دهد کسانی که پیش از این با لیکود همراه بوده‌اند بنیامین نتانیاهو را رها کرده، ائتلاف جدیدی را شکل داده‌اند که به ضرر حزب لیکود و نتانیاهو خواهد بود.


آنچه طی دو سال اخیر منجر به برگزاری چهارمین انتخابات پیش از موعد در اسرائیل شده، مخالفت‌هایی است که علیه بنیامین نتانیاهو شکل گرفته است. نتانیاهو با یکجانبه گرایی تمام کسانی را که در کنار او زمانی مشغول به کار و همراهی با او بوده‌اند از خود رانده است و حالا مجموعه این مخالفان به حدی رسیده‌اند که با برقراری ائتلاف‌های جدید هر روز از کرسی‌های لیکود می‌کاهند.
طی روزهای گذشته دو ائتلاف در میان احزاب راست‌گرا شکل گرفته است. این ائتلاف در مورد واگذاری رأی‌های مازاد کرسی‌های کنست در انتخابات پیشِ رو است.


براساس قوانین انتخاباتی اسرائیل تعداد رأی‌های لازم برای کسب هر کرسی در پایان انتخابات تعیین می‌شود. این تعداد کرسی بر تعداد کرسی‌های کسب شده توسط هر حزب تقسیم می‌شود و تعداد کرسی‌های احزاب را مشخص می‌کند. اما تعداد رأی‌های کسب شده توسط هر حزب دقیقاً منطبق با تعداد آراء لازم برای کسب هر کسی کنست نیست و معمولاً تعدادی رأی در این فرآیند اضافه می‌آید.
احزاب اسرائیل تا پیش از شروع انتخابات می‌توانند با هم توافقنامه‌هایی را امضا کنند که در آن اعلام می‌شود این آراء اضافه را که به یک کرسی نمی‌رسد به حزبی که با آن توافق کرده‌اند واگذار کنند. این فرآیند موجب می‌شود مجموع این رأی‌های کمتر از یک کرسی برای یک حزب یک کرسی به دست آورد.

طی روزهای گذشته ابتدا حزب تازه تأسیس «امید جدید» به رهبری، «گدعون ساعر» با حزب «یمینا» به رهبری «نفتالی بنت» توافق واگذاری آراء اضافه را امضا کردند. گدعون ساعر زمانی در حزب لیکود حضور داشت اما اکنون علاوه بر اینکه با تأسیس حزب جدید بخش قابل توجهی از آراء لیکود را در سبد خود ریخته؛ حال با توافقی که با «یمینا» کرده یک کرسی دیگر از کرسی‌هایی را که «لیکود» می‌توانست کسب کند، کاهش می‌دهد.


نفتالی بنت هم زمانی در میان هم پیمانان نتانیاهو حضور داشت. او در کابینه گذشته، وزیر دفاع کابینه نتانیاهو بود اما حالا علاوه بر اینکه با لیکود هم پیمان نشده، با این توافقنامه یک کرسی روزهای پایانی را نیز از نتانیاهو کسر می‌کند.


در ائتلافی دومی که در راستای واگذاری رأی‌های مازاد شکل گرفت، حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری، «آویگدور لیبرمن» با حزب آینده به رهبری «یَئیر لَپید» این توافقنامه را امضا کردند. لیبرمن در سال ۲۰۱۸ وزیر دفاع کابینه نتانیاهو بود. او در فضای سیاسی اسرائیل در میان راستگرایان حضور دارد اما هم او بود که موجب انحلال کنست در اواخر سال ۲۰۱۸ را با خروج از کابینه نتانیاهو فراهم کرد و در ۳ انتخابات پس از آن حاضر به ائتلاف با نتانیاهو نشد.


در انتخابات آوریل و سپتامبر ۲۰۱۹ اگر او به نتانیاهو می‌پیوست، لیکود می‌توانست کابینه را تشکیل دهد اما هرگز این اتفاق نیفتاد و لیبرمن حاضر شد انتخابات جدید برگزار شود اما با نتانیاهو ائتلاف نکند.


«لَپید» نیز در انتخابات ۲۰۱۵ در کنار نتانیاهو حضور داشت و با او ائتلاف کرد و وزیر دارایی کابینه او شد اما پس از خروج از کابینه به دلیل اختلاف بر سر بودجه به وجود آمد و پس از خروج «اسحاق هرتزوگ» از عرصه انتخابات هم اکنون رهبر اپوزیسیون کابینه محسوب می‌شود. همچنین طی هفته‌های گذشته ۳ حزب «امید جدید»، «اسرائیلی‌ها» و «بازنشستگان جدید» به رهبری «گدعون ساعر»، «رون حولدایی» و «دنی یاتوم» با انگیزه مقابله با نتانیاهو شکل گرفته بود. طی روزهای گذشته دو حزب جدید دیگر هم با همین انگیزه به وجود آمد.


حزب اول، با نام «حزب دموکراتیک» به ریاست «إدی شاپیرا» به وجود آمد. شاپیرا، محقق مشهور عضو اندیشکده وایزمن است که با جمع کردن مجموعه‌ای معترضان نتانیاهو این حزب را به وجود آورده است.


حزب دوم «حزب وحدت» نام دارد که با ابتکار عمل «مایکل زوهار» رهبر اسبق حزب «کارگر» تأسیس شد. «زوهار» این حزب را با هدف جلوگیری از شکست جناح چپ به وجود آورد. حزب کارگر در نظرسنجی‌های اخیر موفق به کسب حداقل آراء و کرسی لازم برای ورود به کنست نشد و ممکن است نتواند وارد کنست شود به همین جهت اعضای قدیمی این حزب به سمت تأسیس احزاب جدید آمده‌اند تا بتوانند کرسی‌های چپ‌گرایان را حفظ کنند. اگر چپ‌گرایان در این کار موفق شوند بازهم کار نتانیاهو سخت خواهد شد.