ابراز امیدواری ظریف به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات با عربستان / ظریف تاکید کرد که همکاری‌های ایران و عربستان سعودی برای ارتقای صلح و امنیت منطقه، مفید خواهد بود / ظریف در دمشق: آماده‌ایم روابط نزدیکی با عربستان سعودی داشته باشیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممحمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که به سوریه سفر کرده است روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت به خبرنگاران گفت که «ارتباط‌هایی با عربستان سعودی داشته‌ایم و امیدواریم این تماس‌ها از طریق همکاری‌های بعد میان ایران و عربستان نتیجه‌بخش باشند».

او نتیجه‌بخش بودن این گفت‌وگوها را «برای صلح و امنیت منطقه و به ویژه یمن» مهم دانست.

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: «ما آماده‌ایم و همیشه آماده بوده‌ایم روابط نزدیکی با عربستان سعودی داشته باشیم».

محمدجواد ظریف روز چهارشنبه برای یک سفر یک‌روزه در رأس یک هیئت دیپلماتیک وارد دمشق شد و این سخنان را پس از دیدار با بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه و همچنین همتای سوری خود بیان کرد.

آقای ظریف همچنین قرار است در پایان این سفر با رهبران گروه‌های فلسطینی دیدار کند.

اولین بار روزنامه «فایننشال تایمز» روز ۲۹ فروردین گزارش داده بود که مقامات ارشد جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، شش سال پس از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور، اوایل ماه آوریل در بغداد مذاکرات «مستقیم» انجام دادند.

این دو کشور در آغاز در مورد این گزارش واکنشی نداشتند اما در روزهای اخیر آن را تأیید کرده‌اند.

جزئیات گفت‌وگوهای اخیر ایران و عربستان و تاریخ ادامه این جلسات گفت‌وگو مشخص نیست، اما روزنامه نیویورک‌ تایمز اخیراً در گزارشی نوشت که دور بعدی گفت‌وگوهای ایران و عربستان «احتمالاً در سطح سفرا» برگزار می‌شود.

یک مقام ارشد دولت ایالات متحده روز سه‌شنبه گفت که واشینگتن از انجام مذاکرات اخیر بین ایران و عربستان استقبال می‌کند و آن را «گامی مثبت» می‌داند.

ظریف تاکید کرد که همکاری‌های ایران و عربستان سعودی برای ارتقای صلح و امنیت منطقه، مفید خواهد بود

وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه با تایید این که اخیرا ارتباط‌هایی میان تهران و ریاض بوده است، گفت جمهوری اسلامی ایران برای برقراری روابط نزدیک با عربستان سعودی همیشه آماده است.

محمدجواد ظریف که به سوریه سفر کرده است، این مطلب را در پاسخ به پرسش خبرنگاری در دمشق درباره مذاکرات ایران و عربستان با میانجیگری عراق بیان کرد.

او گفت: «ما آماده‌ایم و همیشه آماده بوده‌ایم که روابط نزدیکی با عربستان سعودی داشته باشیم. برادران سوری ما نیز همیشه از همکاری در جهان عرب استقبال کرده‌اند و ما هم بر همین حالت هستیم.»

آقای ظریف در ادامه با تایید این که ایران ارتباط‌هایی با عربستان سعودی داشته است، ابراز امیدواری کرد که این تماس‌ها از طریق همکاری‌های بعدی میان ایران و عربستان، نتیجه‌بخش باشند.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی سعودی برای ارتقای صلح و امنیت منطقه، به ویژه یمن که از فاجعه انسانی عظیمی رنج می‌برد، مفید خواهد بود.

روزنامه فایننشال تایمز اواخر فروردین ماه در گزارشی اعلام کرد که عربستان و ایران پنج سال پس از قطع روابط دیپلماتیک، در تلاش برای اصلاح روابط دوجانبه، مذاکراتی مستقیم در عراق داشته‌اند.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، چهارشنبه هفته گذشته در یک گفت‌وگوی اینترنتی با اندیشکده «انستیتو بیروت» اعلام کرد که کشورش بیش از یک بار میزبان مذاکرات بین ایران و عربستان بوده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد دو دور گفت‌وگو با عربستان انجام شده است و چند جلسه مذاکره هم در سطح نمایندگان ویژه بوده و این مذاکرات تا حصول نتیجه ادامه دارد.