ابراز نگرانی روسیه از «پیچیده‌تر» شدن توافق هسته‌ای: مسکو قطعا از پیشرفت سریع توانایی‌های هسته‌ای ایران نگران است/ به قطعنامه علیه ایران رای منفی می‌دهیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممعاون وزیر خارجه روسیه نسبت به «پیچیده‌تر» شدن توافق هسته‌ای به خاطر «پیشرفت سریع توانایی‌های اتمی ایران» اظهار نگرانی کرده است.

سرگئی ریابکوف روز جمعه ۱۹ شهریور به خبرگزاری تاس گفت، روسیه «قطعا از پیشرفت سریع توانایی‌های هسته‌ای ایران نگران است، اما این نگرانی از بابت تولید بمب هسته‌ای یا نقض تعهدات ایران در رابطه با پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست، چرا که پادمان‌های آژانس هیچ محدودیتی در این زمینه بر ایران اعمال نمی‌کند و شفافیت مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران تضمین شده است».

وی افزود، نگرانی روسیه از این بابت است که با پیشرفت سریع توانایی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و فاصله گرفتن بیشتر این کشور از تعهدات برجامی، رسیدن به توافق اتمی با ایران پیچیده‌تر می‌شود.

اظهارات وی نسبت به تضمین شفافیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش‌های خود درباره برنامه هسته‌ای تهران تاکید کرده که فعالیت‌های آژانس و بازرسان آن در ایران «به طور جدی» تضعیف شده است.

همچنین میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه، ۱۹ شهریورماه، در توییتی خطاب به خبرنگار وال‌استریت ژورنال نوشت: «نباید توهم داشته باشیم. اگر پیش‌نویس قطعنامه‌ای درمورد ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ارائه شود، روسیه علیه آن رای می‌دهد.»

لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در رشته‌توییتی از تمایل اروپا و آمریکا به متقاعد کردن روسیه دست‌کم برای دادن رای ممتنع به قطعنامه علیه ایران نوشته بود.

اولیانوف که سرپرستی هیئت مذاکره‌کننده روسیه در گفت‌وگوهای احیای برجام را نیز برعهده دارد، در ادامه توییت خود، با اشاره به توییت روز گذشته‌ خود، نوشت: «همان‌طور که دیروز توییت کردم، نیازی به قطعنامه‌ای نداریم که نه‌تنها غیرمنطقی، بلکه حتی به‌شدت زیان‌‌آور است. بهتر است بر دیپلماسی تکیه کنیم.»

گزارش آژانس که شامگاه سه‌شنبه ۱۶ شهریور در وین به رویت خبرگزاری‌ها رسیده، می‌گوید ایران هنوز توضیحات لازم را در مورد ذرات اورانیوم به‌دست آمده در سایت‌های اعلام نشده خود، ارائه نکرده است.

یکی از دو گزارش فصلی آژانس حاکی از افزایش چهار برابری اورانیوم غنی شده ایران در غلظت‌های متفاوت است. به این معنا ایران به تولید مواد لازمی که ممکن است برای ساخت سلاح هسته‌ای به کار رود، به سرعت نزدیک می‌شود.

رسانه‌های بین المللی نوشته‌اند که به دنبال گزارش آژانس، ایالات متحده و اتحادیه اروپا احتمالا هفته آینده در نشست شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران صادر خواهند کرد.

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و اعضای برجام و همچنین آمریکا روز ۳۰ خرداد انجام شد. حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی اخیرا اعلام کرد که بازگشت ایران به میز مذاکرات دو تا سه ماه طول خواهد کشید.

هنوز معلوم نیست ایران با چه شرطی به مذاکرات برگردد، اما قبلا رویترز از قول چند منبع ایرانی گزارش داده بود که دولت ابراهیم رئیسی احتمالا خواهان به رسمیت شناخته شدن غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم و فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته از طرف اعضای برجام باشد.

اعضای اروپایی برجام و آمریکا بارها خواستار ازسرگیری فوری مذاکرات با ایران شده‌اند.