ابراز «نگرانی عمیق» آمریکا از تشدید حملات به غیرنظامیان در افغانستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ششم مرداد با ابراز «نگرانی عمیق» از گزارش‌های منتشر شده درباره تشدید حملات به غیرنظامیان در خاک افغانستان و پیشروی طالبان، جدی گرفتن مذاکرات از سوی طرف‌های درگیر را تنها راه حل دستیابی به صلح در افغانستان دانست.

آنتونی بلینکن که برای دیدار با رهبران هند به دهلی‌نو سفر کرده است، در مورد احتمال قدرت گرفتن دوباره طالبان و آینده افغانستان هشدار داد.

سازمان ملل متحد روز چهارم مرداد در گزارشی هشدارآمیز اعلام کرد اگر حملات طالبان در سراسر افغانستان متوقف نشود مرگ غیرنظامیان در سال جاری به بالاترین رقم طی بیش از یک دهه اخیر خواهد رسید.

شبه‌نظامیان طالبان طی سه ماه اخیر، همزمان با نزدیک شدن به خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، نیمی از وُلسوالی‌ها و بخش اعظم نوار مرزی افغانستان را تصرف و چندین شهر مهم را محاصره کرده‌اند. اما بخش اعظم درگیری‌ها در مناطق روستایی افغانستان روی می‌دهد.

سخنگو و عضو گروه مذاکره‌کننده طالبان در مذاکرات صلح افغانستان به‌تازگی در مصاحبه‌ای گفت تا زمانی‌که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، از سِمت خود کناره‌گیری نکند و یک دولت جدید توافقی در کابل تأسیس نشود، دستیابی به صلح و آتش‌بس ناممکن خواهد بود.