ابراز نگرانی پنتاگون درباره حملات به نیروهای آمریکایی؛ کربی: این موضوعی نیست که ما هرگز از آن غافل شویم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه نسبت به حملات اخیر به مراکز دیپلماتیک یا نظامی آمریکا در عراق «عمیقا» ابراز نگرانی کرده است.

سفارتخانه ایالات متحده در منطقه سبز بغداد و نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه در روز چهارشنبه هدف سه حمله موشکی و پهپادی هدف قرار گرفتند، از جمله در جریان اصابت ۱۴ راکت به پایگاه عین الاسد دو نیروی امریکایی مجروح شدند.

رویترز می‌گوید هرچند هنوز هیچ گروهی مسئولیت این موج حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را به عهده نگرفته است، اما تحلیگران بر این باورند که این حملات توسط نیروهای شبه نظامی عراقی مورد حمایت ایران انجام می‌شوند.

جان کربی در پاسخ به پرسشی در خصوص حملات به تاسیسات و نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه گفت، بدیهی است که عمیقا نگرانیم. ما امنیت و سلامت نیروهای خود در خارج از کشور را بسیار جدی می‌گیریم و شما دیده‌اید که وقتی امنیت و سلامت نیروها به خطر افتاده است، به طور مناسب دست به اقدامی تلافی جویانه زده‌ایم.

سخنگوی پنتاگون اضافه کرد، بنابراین واضح است که ما این مسئله را با نگرانی شدید زیر نظر داریم. همانطور که دیدید همین چند روز پیش دو پرسنل ما به طور سطحی زخمی شدند. بنابراین چیزی نیست که ما هرگز از آن غافل شویم.

جان کربی تصریح کرد، آن‌ها در این حملات از سلاح‌های مرگبار استفاده می‌کنند. نمی‌دانم چه می‌توان گفت جز این که این تهدیدی جدی است.

گروهٰ‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران در عراق پیش از این هشدار داده بودند به حمله هوایی آمریکا به مواضع این گرو‌ه‌های در مرز سوریه عراق پاسخ خواهند داد.

ایران پیش از این هرگونه دخالت در حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را تکذیب کرده است.

جنگنده‌های آمریکا بامداد دوشنبه، هفتم تیرماه، به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مرز عراق و سوریه حمله کردند و پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، این حملات را اقدامی دفاعی و بازدارنده در واکنش به حملات پهپادی به اماکن و پایگاه‌های ایالات متحده و کارکنان آن در عراق عنوان کرد.

حمله آمریکا به نیروهای متحد ایران در عراق دومین حمله از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن بود.

اهداف وابسته به کتائب حزب‌الله و یگان‌های سیدالشهدا، که از متحدان شناخته شده ایران در عراق هستند، هدف حملات هوایی آمریکا بودند.