ابراهیم فیاض: تندرو‌های اصلاحات با انتخاب نوری دنبال بازگشت به مکتب اصفهان هستند/ عبدالله‌نوری هیچ کاری نمی‌تواند برای اصلاحات کند و قطعا شکست می‌خورد/ جوانان اصلاحات دیگر حرف پیرمرد‌های ورشکسته مثل نوری را نمی‌خوانند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  تحلیلگر مسائل سیاسی درباره توانایی عبدالله نوری برای برآورده کردن منویات تندروهای اصلاح طلب اظهار کرد: اصلاحات مُرد چون دیگر ایدئولوژی ندارد. الان خود آقای منتظری هم زنده شود که الگوی آقای عبدالله نوری بود، هیچ کاری نمی تواند انجام دهد. امروز با جهان جدیدی مواجه هستیم. جهانی که به سرعت معادلاتش در حال تغییر است.

به گزارش  نامه نیوز ، محمدرضا عارف بعد از چندین سال تکیه زدن بر صندلی ریاست تشکیلاتی جریان اصلاحات اعلام انصراف کرد و کنار رفت. اصلاح طلبان برای احیای تشکیلات سیاسی خود دنبال افراد کاریزماتیک می گردند و از بین نام های مختلف عبدالله نوری و بهزاد نبوی رسیدند؛ حالا اختلاف دیدگاه میان آنها بالا گرفته است حزب کارگزاران بهزاد نبوی گزینه مناسب می داند، در مقابل طیف بنیاد باران نام عبدالله نوری را مطرح می کنند. تا پیش از این در جریان اصلاحات عبدالله نوری شخصیتی نزدیک به کارگزاران و بهزاد نبودی نزدیک به طیف تندرو تعریف می شدند اما تغییر موضع کارگزاران از اتفاقات جدید در اردوگاه سیاسی حکایت می کند.

ابراهیم فیاض در گفتگو با خبرنگار نامه نیوز درباره اتفاقات اخیر رخ داده در جریان اصلاحات گفت: جریان اصلاحات ریشه در مکتب فلسفی اصفهان دارد، البته یزد و کرمان در مراتب بعدی هستند. چپ های اصفهان همیشه تند بوده اند، تندروهای اصلاح طلب عبدالله نوری را برای ریاست تشکیلات خود مناسب می دانند چون او زاده اصفهان است. در واقع با این کار آنها می خواهند اصلاحات را به جغرافیای خودش یعنی اصفهان برگردانند.

وی با بیان اینکه اصلاح طلبان تهرانی مثل بهزاد نبوی مشی و رویکرد کدخدامنشی دارند، افزود: از آنجاکه مشی کارگزارانی ها نیز تکنوکراتیک است، به بهزاد نبوی نزدیک شدند. حالا دو جبهه «تکنوکرات ها» و «چپ گرا» در اردوگاه اصلاحات شکل گرفته و آتش جنگ این دو دارد در جریان اصلاحات شعله ور می شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره توانایی عبدالله نوری برای برآورده کردن منویات تندروهای اصلاح طلب اظهار کرد: اصلاحات مُرد چون دیگر ایدئولوژی ندارد. الان خود آقای منتظری هم زنده شود که الگوی آقای عبدالله نوری بود، هیچ کاری نمی تواند انجام دهد. امروز با جهان جدیدی مواجه هستیم. جهانی که به سرعت معادلاتش در حال تغییر است.

وی افزود: عبدالله نوری نمی تواند قشر جوان و جدید جریان اصلاحات را لیدری کند. او یک دوره ای در عرصه سیاسی کشور بالا آمد و زود هم تمام شد. در وقع با تندروی هایی که انجام داد زمین خورد. امروز او یک پیرمرد سیاسی ورشکسته محسوب می شود و نمی تواند برای اصلاحات کاری انجام دهد و شکست می خورد.

فیاض با بیان اینکه نباید در شکست خوردن عبدالله نوری شک کرد، یادآور شد: او نه تنها نمی تواند تشکیلات جریان اصلاحات را بازسازی کند بلکه بیشتر روی قبر اصلاحات خاک می ریزد. اصلاح طلبان باید برای احیای خود جوانان را بیاورند اما نمی توانند این کار را انجام دهند چون همه بالای ۷۰ سال دارند، پس خیلی پیر شدند و جوانان حرف اینها را نمی خوانند.