ابراهیم کالین به ارزیابی تحولات در لیبی و بحران بین ایران و آمریکا پرداخت

پایگاه خبری / تحلیلی نگامابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه اظهار داشت وضعیت در لیبی شکننده است

ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه اظهار داشت وضعیت در لیبی شکننده است. 

کالین در مصاحبه با CNN International علاوه  بر تحولات در لیبی، به ارزیابی بحران بین ایران و آمریکا نیز پرداخت. 

کالین در پاسخ به سوالی در خصوص استراتژی ترکیه در زمینه لیبی گفت، دو کشور روابطی دیرینه دارند. ثبات سیاسی در آفریقای شمالی اهمیتی خاص دارد. 

ابراهیم کالین ضمن یادآوری اینکه با فواخوان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و ولادمیر پوتین رئیس دولت روسیه در هشتم ژانویه، آتش بس در لیبی آغاز شده است، گفت، بر روی جزئیات فعالیت هایی انجام می شود. طرف حفتر برای بررسی شرایط خواهان مهلت اضافه شده است. 

کالین با ابراز خشنودی از تلاش های غسان سلامه نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی، اظهار داشت، تلاش های ترکیه برای تامین آتش بس قبل از اجلاس لیبی در ۱۹ ژانویه در برلن، به پایان درگیری ها کمک خواهد کرد. 

سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه افزود، واضح است که همه چیز در لیبی شکننده است. نه تنها آتش بس بلکه خود روند سیاسی و روند سازمان ملل. همه چیز شکننده است. باید اعتراف کنیم که با وضعیت تمام عیاری روبرو نیستیم. ما در تلاش هستیم تا به درگیری بین شمار زیادی جناح، قبیله، بازیگران بین المللی، ذینفعان پایان دهیم.

ابراهیم کالین  تنشی که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده ایرانی در سوم ژانویه از سوی آمریکا در فرودگاه بغداد بین ایران و آمریکا اوج گرفت را نیز مورد ارزیابی قرار داد. 

کالین با بیان اینکه ترکیه برای جلوگیری از فرو رفتن منطقه به باتلاق خشونت و تنش جدید، در گفتگو با ایران و آمریکا دعوت به کاهش تنش کرده است، افزود، مشکل اصلی این است که عراق تبدیل به میدان جنگ تست قدرت بین ایران و آمریکا تبدیل شده است. هر دو طرف نیز نیروهای مسلح در این کشور دارن. منبع اصلی مشکل همین است.