ابراهیم کالین: خواستار رفع اختلافات با آمریکا هستیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی رئیس جمهور ترکیه پیش‌شرط گذاشتن ایالات متحده آمریکا برای ترکیه در مورد سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ که از روسیه خریداری کرده، را اقدامی اشتباه دانست.

به گزارش ت رت فارسی، ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد: پیش‌شرط گذاشتن ایالات متحده آمریکا برای ترکیه در مورد سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ که از روسیه خریداری کرده، اقدامی اشتباه است.

کالین در مصاحبه با رسانه آمریکایی بلومبرگ با اشاره به اینکه آمریکا جهت توسعه روابط با ترکیه در زمینه‌های امنیت، تجارت و دیگر موضوعات، برچیدن سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ خریداری شده از روسیه را به عنوان پیش‌شرط مطرح میکند و این یک اقدام اشتباه است، گفت: “اکنون نیز سامانه‌های اس-۴۰۰ و برچیدن آنها را به عنوان پیش‌شرط مطرح میکنند که این به هیچ‌وجه قابل قبول نیست. ما یک کشور مستقل هستیم. این تصمیم را بر پایه استقلال و حاکمیت کشورمان اتخاذ کردیم. “

ابراهیم کالین با اشاره به اینکه سامانه‌های اس-۴۰۰ خریداری شده ترکیه از روسیه در حال حاضر فعال نبوده ولی روند مربوطه همچنان ادامه دارد گفت:” در حال حاضر فعال نیستند ولی این روند همچنان ادامه دارد. این تصمیم قابل بازگشت نیست. توافق اس-۴۰۰ امضاء شده بین ترکیه و روسیه، شامل انتقال تکنولوژی بوده و تغییری در آن مورد بحث نیست. “

سخنگوی رئیس جمهوری همچنین حمایت آمریکا از پ ی د/ ی پ گ در سوریه و عدم فعالیت اعضای سازمان تروریستی فتح الله گولن را به عنوان دو مسئله اساسی تهدید‌کننده امنیت ملی ترکیه برشمرده و تصریح کرد که خواستار حل اختلافات بین ترکیه و آمریکا هستند.