ابراهیم گلستان؛ کسی که می خواست سینما و صنعت را به هم نزدیک کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یکی از کسانی هم که در برابر همکاری هنرمندان در فرایند توسعه صنعتی موضع گیری همیشگی داشت و گلستان را مورد تقبیح و شماتت قرار داد، جلال آل احمد بود. او ساختن فیلم تبلیغاتی «موج و مرجان و خارا» را نمونه‌ای از رفتارهای روشنفکران واداده می‌دانست!

دیروز ، مصادف با سالروز تولد ابراهیم گلستان، نویسنده، روزنامه نگار و مستندساز ایرانی بود. او  از معدود کسانی بود که میخواست فرهنگ و سینمای ایران را با جریان صنعت و توسعه صنعتی هماهنگ کند.

ابراهیم گلستان ( تقوی شیرازی ) زاده ۲۶ مهرماه ۱۳۰۱ است .او نویسنده ، فیلمساز و منقد ادبی است  که از کودکی در خانواده ای اهل فرهنگ زیست داشت .پدرش نشریه گلستان را منتشر می کرد و فرزندش را وارد حوزه فرهنگ و ادبیات کشاند.

نشریه کارخانه دار در ادامه نوشت :

ابراهیم  در سال ۱۳۲۰ در دانشکده حقوق دانشگاه تهران به عنوان دانشجو پذیرفته می شود .او در دوران دانشجویی عضو حزب توده و در نشریه «رهبر» ارگان این حزب مقاله می نوشت .در  ۲۱ سالگی با دختر عمویش فخری گلستان ازدواج کرد و سپس تحصیل  را رها کرد و به فیلم سازی روی آورد.

او در  سال ۱۳۲۶، کتاب اول خود را که مجموعه داستانی با نام «به دزدی رفته‌ها» بود، منتشر کرد. سپس با تأسیس استودیو فیلمسازی گلستان  در سال ۱۳۳۶ عده زیادی از نویسندگان و شعرایی چون مهدی اخوان ثالث ، نجف دریابندری و فروغ فرخزاد را جذب این مجموعه کرد.

در این استودیو،  چند فیلم مستند و دو فیلم  داستانی« خشت و آیینه» و «اسرار گنج دره جنی »را ساخت که این فیلم دومی موجب رنجش هویدا  نخست وزیر شد . چون این فیلم را استعاره ای در نقد دولت خود می دانست. وی همچنین تهیه‌کننده فیلم «خانه سیاه‌است» به کارگردانی فروغ فرخ‌زاد بوده‌است. برخی مستندهای او مانند  آتش و موج و مرجان و خارا به سفارش وزارت نفت ساخته شد. به دلیل همین همکاری‌ها، عده‌ای از روشنفکران آن دوره به وی لقب «گلستان نفتی» دادند!

یکی از کسانی هم که در برابر این قضایا موضع گیری صریح کرد و گلستان را مورد تقبیح و شماتت قرار داد، جلال آل احمد بود. او ساختن فیلم تبلیغاتی «موج و مرجان و خارا» را نمونه‌ای از رفتارهای روشنفکران واداده می‌دانست!

گلستان تا سال ۱۳۴۶، مجموعه داستانی منتشر نکرد اما کتابهایی چون آذرماه آخر پاییز، شکار سایه، به دزدی رفته ها ، دیوار و تشنه و مدو مه قبل از انقلاب نوشته شده اند و تنها داستان بلند « خروس » را در سال ۱۳۷۳ منتشر کرده است .

گلستان از سال ۱۳۵۷ مقیم  انگلستان شد و اکنون در  همان کشور زندگی می کند. اطلاعات بیشتر در باره خانواده و فرزندان و نوه های او را در لینک زیر بخوانید

اهمیت او را در دوران معاصر فرهنگی ایران نمی توان دست کم گرفت چون او سبک نوینی در داستان نویسی ، فیلمسازی و نقد ادبی داشته است .

او دو فرزند با نام‌های کاوه و لیلی دارد؛ کاوه گلستان عکاس خبری ایرانی، در مأموریتی در سال ۲۰۰۳ به همراه گروه خبری بی‌بی‌سی در عراق بر اثر انفجار مین کشته شد.

لیلی گلستان، به‌عنوان مترجم، نویسنده و مسئول گالری گلستان در ایران فعالیت می‌کند. مانی حقیقی، کارگردان، و مهرک گلستان، خوانندهٔ رپ، صنم حقیقی و محمود حقیقی نوه‌های او هستند.

✍️ دیدگاه شما 🙏