ابطحی: نصرالله گفت دوران خاتمی بهترین دوران حمایت از جریانات آزادی‌بخش و انقلابی دنیا بود/ رقیب جدی اصلاح‌طلبان در این دوره مشارکت مردم است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دومین نشست از سلسله جلسات انتخاباتی “جمهور” اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با حضور سید محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز برگزار شد.


وی در پاسخ به سوال دانشجویان مبنی بر اینکه آیا برای انتخابات ۱۴۰۰ می خواهید کسی را معرفی کنید و نامزد احتمالی شما چه معیارهایی دارد؟ اظهار داشت: در حقیقت رقیب جدی اصلاح طلبان در این دوره، مشارکت مردم است و نتیجه اش را هم در همین انتخابات مجلس دیدیم.


ابطحی با اشاره به اینکه برداشتم این است که جریان مقابل چنین باوری ندارند یعنی معتقدند هر چه حضور کمتر باشد بهتر است، گفت: رقابت آنها با حضور و ما با عدم حضور است اما درمورد مصداق هنوز وارد بحث نشدیم.


وی تصریح کرد: جریان اصولگرای افراطی در داخل و جریان برانداز سلطنت‌طلب و منافق در خارج از کشور، به یک نقطه نظری رسیدند که مرکزیتی که قابل اعتماد باشد در داخل ایران وجود نداشته باشد، مثل آقای خاتمی که با یک “تکرار می‌کنم” فضای جامعه را برگرداند. این بخش تبلیغی‌اش بود، بخش دیگر، بخش واقعی بیرونی آن بود که دولت یک عملکرد قابل قبولی نداشت.


این فعال سیاسی ادامه داد: دلیل سوم آن فشار زیاد جریانات افراطی به دولت و سیاست خارجی آن و شاید دلیل چهارم هم رای آوردن ترامپ بود. ترامپ شاید سخت‌ترین شرایط تاریخی را برای این دوره به وجود آورد.


ابطحی با اشاره به اینکه ما به دوران آقای خاتمی خیلی تاکید داریم، گفت: آن دوره، دورانی بود که هم رهبری و رئیس‌جمهور بهترین رابطه را داشتند، هم اقتصاد آرام‌تری در جامعه بود. این را می توانید از هر اقتصاددانی بپرسید. هم آزادی‌ها بیش‌تر بود. خودم یکبار پیش آقای سیدحسن نصرالله رفتم، او گفت دوران شما، بهترین دوران حمایت از جریانات آزادی‌بخش و انقلابی دنیا بود. اگر چنین فضایی را بتوانیم دوباره ترسیم بکنیم، می‌تواند رأی‌ساز باشد.

وی افزود: به نظر من در حال حاضر جمهوری اسلامی به سمت مذاکره مستقیم با ۵+۱ جدای از آمریکا نمی رود، فکر می کنم این خط قرمزی رهبری است و طبیعتا وقتی خط قرمز هست کسی از آن عبور نمی کند اما بالاخره کشور به راهگشایی در این بحران اقتصادی نیاز دارد، آقای ترقی گفته بودند اصلاح طلب ها مذاکره نکنند ما می کنیم.


این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: من حرفی ندارم که چه کسی مذاکره کند، ولی مهم این است که کمی بحران بار اقتصادی جامعه را کم کنیم، وظیفه ماست. وظیفه ما فقط شعار دادن نیست. ما وظیفه داریم مردم را از نظر اقتصادی در فضای بهتری قرار دهیم. البته این را هم بگویم با ارتباط با آمریکا مشکل مان حل نمی‌شود. مشکلات ما با اتکا به داخل و کم کردن بحران های خارجی که تبعا تاثیری روی اقتصاد دارد، حل خواهد شد.


ابطحی در پاسخ به سوال دیگری بر این مبنی که آیا جریان اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ باز هم از یک نامزد نیابتی مثل سال ۹۲ حمایت می‌کند؟ یا به قول شما حضور فعالانه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نخواهد داشت، گفت: تجربه دوره آقای روحانی برای ما این را اثبات کرد که با نامزد نیابتی وارد کار نشویم. اگر نامزد داشته باشیم، وارد می‌شویم و اگر نداشته باشیم طبیعتاً به یک نفر رای می دهیم و دیگر فعال نخواهیم بود.


وی افزود: تجربه نشان داده که نامزد نیابتی به نفع جریان اصلاحات نیست، اصلاحات یک اندیشه است، یک سری احزاب که نیست. معتقدیم این اندیشه نیاز جامعه امروز ایران است و باید این گفتمان جامعه مدنی و اصلاحات در جامعه به وجود بیاید و شکل بگیرد و باقی بماند.


وی یادآور شد: عدالت در بحث های قضایی هم مهم است. در حال حاضر دورانی که آقای رئیسی آمدند، معلوم می شود که برخی کارها را می شد قبلی ها انجام دهند و انجام نمی دانند اما ایشان انجام دادند. این موضوع خیلی اعتمادبخش و اعتمادآفرین است.