ابوالحسن فیروزآبادی کاندیدای ریاست جمهوری می شود

شنیده ها

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با حضور در ستاد انتخابات کشور برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ثبت نام خواهد کرد.

ابوالحسن فیروزآبادی زادهٔ ۱۳۴۰ در نجف عراق است. او دبیر کنونی شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران است.

فیروزآبادی در اولین جلسه دوره دوم شورای عالی فضای مجازی به پیشنهاد حسن روحانی رئیس‌جمهور و رئیس شورا و با رأی اکثریت اعضای شورا به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی انتخاب شد.

او یکی از گزینه‌های تصدی‌گری در وزارت ارتباطات در دولت یازدهم بود که به این مقام نرسید.

فیروزآبادی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق با گرایش مخابرات از دانشگاه علم و صنعت بوده و دکترای خود را در رشته مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی اخذ کرد.

در ۹ خرداد ۱۳۹۷، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا ابوالحسن فیروزآبادی را به دلیل نقض حقوق بشر از طریق مشارکت در سانسور اینترنت مورد تحریم قرار داد. بر پایه این تحریم از ورود ابوالحسن فیروزآبادی به ایالات متحده آمریکا جلوگیری و دارایی‌های وی نیز در این کشور توقیف می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق انجام هرگونه معامله‌ای را با او نخواهند داشت.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا ابوالحسن فیروزآبادی به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی، ریاست عالی‌ترین نهاد سیاستگذار در مورد اینترنت را برعهده دارد و بر تلاش‌های حکومت در جهت سانسور نظارت می‌کند. این وزارتخانه همچنین فیروزآبادی را در مسدود کردن پیام‌رسان تلگرام و وادار کردن ایرانیان به استفاده از نرم‌افزار‌های کاربردی که توسط دولت اداره و رصد می‌شوند، مسئول دانسته است.