ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس با تأکید بر فعالیت احزاب مطرح کرد؛ استانی شدن انتخابات آغازی بر روند تقویت احزاب

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عضو کمیسیون امور داخلی کشور مجلس معتقد است بعد از اجرای قانون استانی شدن انتخابات می‌توان به سمت اصلاح قانون احزاب با هدف تشکیل چند حزب قوی پیش رفت.

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره انتخابات مجلس شورای اسلامی که اسفند سال جاری برگزار می‌شود و اهمیت احزاب فعال در روند انتخابات، گفت: در مجموع رویکرد ما از لحاظ ساختار فکری و فرهنگی نسبت به احزاب رویکرد درستی نیست.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه در قوانین خود تعریفی برای احزاب نداریم در حالی که کشوری مثل عراق با پراکندگی قبیله ای بسیار، صرفا باید از طریق حزبی وارد مجلس شوند که این امر به خاطر قانونی است که در این کشور وجود دارد.

احزاب در ایران برگ خزانند

وی در ادامه اظهار داشت: متأسفانه حزب قوی استخواندار که شناسنامه دار بوده و سیستم مالی شفاف، سخنگو و روزنامه رسمی داشته باشند نداریم و احزاب به مثابه برگ خزان شده اند که با موج انتخابات به وجود آمده و در پایان نابود می شوند بدون اینکه به مردم پاسخگو باشند.

ابوترابی در ادامه با بیان اینکه باید حدود ۶ حزب قوی در کشور داشته باشیم، یادآور شد: تا پیش از سال ۹۴، بالغ بر ۲۵۰ حزب داشتیم که بعد از تصویب قانون احزاب در همان سال این تعداد به ۱۵۰ حزب رسید اما باز هم زیاد است و باید به چند حزب انگشت شمار قوی برسیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم قانون قوی احزاب و اجبار احزاب به پذیرش ویژگی های تعیین شده را بسیار مهم دانست و افزود: از این طریق مردم در بلندمدت به لحاظ فرهنگی به دنبال احزاب می روند البته در مجلس فعلی این اتفاق نخواهد افتاد و به طور کل مجلس انگیزه ای برای تقویت احزاب ندارد.

مجالس آینده تقویت احزاب از طریق اصلاح قانون احزاب را پیگیری کنند

وی همچنین استانی شهرستانی شدن انتخابات را آغازی برای تقویت احزاب برشمرد و عنوان کرد: بعد از اجرای این قانون و بررسی بازخوردها می توان قانون احزاب را نیز اصلاح کرد تا احزاب به شکل مستحکم تری تقویت شوند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: نمایندگان عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب طرحی برای اصلاح قانون احزاب دارند که علیرغم اینکه در مجلس فعلی به نتیجه نخواهد رسید باید در مجالس آتی دنبال شود تا بتواند در نهایت به احزاب قوی در کشور دست یافت.