ابوالفضل قدیانی: رهبر ایران مسئول اعدام نوید افکاری است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که به انتقادهای صریح از بالاترین مقام جمهوری اسلامی ایران مشهور است، اعدام نوید افکاری را “ورق سیاه” دیگری بر پرونده رهبر ایران خواند.

او در یادداشتی کوتاه که در سایت زیتون و تلگرام سحام‌نیوز منتشر شده، نوشت: “اعدام غیرقانونی، انتقام‌جویانه و ظالمانه نوید افکاری، جنایتی است مسلم و به شدت محکوم می‌باشد. این اعدام ورق سیاهی بر پرونده سیاه‌تر از سیاه خودکامه امروز ایران علی خامنه‌ای و عمال سرکوبگرش [است].”

اعدام “ناگهانی” نوید افکاری سنگری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی “بدون اطلاع خانواده” باعث واکنش‌های بگسترده‌ جهانی شد که تا کنون کم‌سابقه بوده است.

اتحادیه اروپا و کانادا این اعدام را محکوم کرده‌اند اما از گروه‌های سیاسی و ورزشی داخل ایران کم‌تر اعتراضی شنیده شده است.

در مقابل شماری از نمایندگان مجلس از اعدام دفاع کرده و آن را “قصاص” به درخواست خانواده مقتول خوانده‌اند نه یک اعدام سیاسی.

آقای قدیانی بر خلاف بسیاری از هم‌گروه‌های سیاسی خود، به جای ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه به طور مستقیم از بالاترین مقام حکومتی در ایران انتقاد کرده و گفته است که “مسئول اصلی این جنایت علی خامنه‌ای است که باید پاسخگو باشد.”

به اعتقاد آقای قدیانی، حکومت ایران “نگران” قیام مردمی است و با این اقدامات می‌خواهد ترس ایجاد کند: “این جنایت و جنایاتی نظیر این برای بقای این قدرت فاسد جهنمی است که خصلت خود ویرانگری آن تشدید شده و زوال مشروعیتش عیان گشته است. بر همگان آشکار است نظام تمامیت‌خواه جمهوری اسلامی با تشبث به استراتژی رسوای نصر بالرعب می‌کوشد مردم را مرعوب و منفعل کند اما مرعوب واقعی اعدام کنندگانند که از وحشت قیام مردم علیه خود قدرت تعقل و تفکر را از دست داده‌اند.”

ابوالفضل قدیانی از چهره‌های سیاسی اصلی منتقد در جریان اعتراضات موسوم به جنبش سبز در سال ۱۳۸۸، دو سال پیش به دلیل انتقادهایش از حکومت به سه سال زندان محکوم شد که بخشی از حکم او دستور رونویسی از یکی از کتاب‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای بود.