ابوظبی در تلاش برای بهبود روابط با تهران؛ معاون نخست‌وزیر امارات بار دیگر با کاردار جمهوری اسلامی دیدار کرد/ این سومین ملاقات بین این دو مقام رسمی طی چند ماه گذشته بوده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه تلاش برای بهبود روابط میان جمهوری اسلامی و امارات متحده عربی، روز چهارشنبه، ۱۶ تیر، شیخ منصور بن زاید آل نهیان، معاون نخست‌ وزیر امارات متحده عربی، با محمد حسینی، کاردار جمهوری اسلامی در این کشور، دیدار کرد.

کاردار بالاترین مقام دیپلماتیک جمهوری اسلامی در امارات متحده عربی است و شیخ منصور برادر ولیعهد ابوظبی است و به‌گفته کاردار جمهوری اسلامی، این سومین ملاقات بین این دو مقام رسمی طی چند ماه گذشته بوده است.

حسینی در این باره در توئیتر نوشت که «شیخ منصور معاون نخست‌وزیر و وزیر حوزه ریاست کشور و از افراد متنفذ و چهره شناخته‌شده و مالک چندین باشگاه معروف و بویژه منچستر سیتی است و دیدار آن‌ها برای «گفت‌وگو درباره موضوعات مورد علاقه طرفین و دوجانبه» بوده است.

خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی نیز با انتشار این خبر نوشت که این دیدار برای بررسی «راه‌های افزایش همکاری دوجانبه برای تأمین منافع مشترک دو کشور دوست» انجام شده است.

پس از حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد در دی‌ماه ۹۴ توسط تندروهای طرفدار علی خامنه‌ای، ریاض روابط خود را با تهران قطع کرد و پس از آن امارات نیز روابط خود را با جمهوری اسلامی کاهش داد، اما پس از شروع حمله به نفتکش‌ها در سال ۲۰۱۹ که برخی آن‌ها را به جمهوری اسلامی نسبت می‌دهند، در تلاش برای تنش‌زدایی با رژیم ایران است.

جمهوری اسلامی و عربستان سعودی نیز از چندین ماه پیش در تلاش برای کاهش تنش‌ها میان خود هستند و مذاکراتی را نیز با یکدیگر آغاز کرده‌اند، ولی هنوز مشخص نیست که آیا این مذاکرات نتیجه‌ای در بر داشته است یا نه.

علاوه بر مسائل و دلایل امنیتی، امارات متحده عربی بر سر جزایر ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک نیز با ایران اختلاف دیرینه دارد. این سه جزیره تحت کنترل ایران در نزدیکی ورودی تنگه استراتژیک هرمز قرار دارند که یک‌پنجم تولید جهانی نفت از آن عبور می‌کند.