اتحادیه اروپا، سوئیس و امارات متحده عربی را از لیست “بهشت های مالیاتی” خارج کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام لیست سیاه و خاکستری اتحادیه اروپا در مورد بهشت های مالیاتی به روزرسانی شد

طی نشست شورای امور مالی و اقتصادی اتحادیه اروپا موسوم به اکوفیین (ECOFIN) اعلام شد که اتحادیه اروپا، سوئیس و امارات متحده عربی را از لیست “بهشت های مالیاتی” خارج کرده است.

اتحادیه اروپا بر اساس مدارک جدیدی که به دست آورده است، سوئیس را از فهرست خاکستری “بهشت های مالیاتی”، امارات عربی متحده و جزایر مارشال را نیز از فهرست سیاه بهشت های مالیاتی خارج کرد.

همچنین در این نشست لیست خاکستری نیز به روزرسانی شده و کشورهای سوئیس، صربستان، آلبانی، کاستاریکا و موریس از این لیست خارج شدند.

گفتنی است، اتحادیه اروپا نام ۱۵ کشور را بر اساس شفافیت مالیاتی، حکمرانی دولت، فعالیت‌های واقعی اقتصادی و معافیت‌های مالیاتی به عنوان کشورهای امن برای جرایم مالیاتی به فهرست سیاه خود افزوده است. بنا بر اعلام کمیسیون اروپا این ۱۵ کشور به عنوان کشورهای غیرهمکار در زمینه مالیاتی معرفی می‌شوند و در صورت مقابله نکردن با جرایم مالیاتی، شامل محدودیت‌هایی از طریق این اتحادیه خواهند شد.

این ۱۵ کشور شامل ساموآی امریکایی، ساموآ، گوام، ترینیداد و توباگو، جزایر ویرجین، باربادوس، امارات عربی، جزایر مارشال، آروبا، بلیز، برمودا، فیجی، عمان، واناتو و دومنیکا می‌شود. در این گزارش آمده است پنج کشور از ۱۵ کشور موجود در لیست تاکنون‌هیچ اقدامی برای تعامل با اتحادیه اروپا از زمان انتشار این فهرست از سال ۲۰۱۷ نکرده اند.

در فهرست اتحادیه اروپا هم چنین نام ۲۰ کشور دیگر به چشم می‌خورد که در فهرست خاکستری قرار گرفته اند و تا زمان پایان اقداماتشان در خصوص آن‌ها تصمیم‌گیری نخواهد شد. اتحادیه اروپا اقدامات ۹۲ کشور جهان را در زمینه امور مالیاتی بررسی می‌کند.

پی یر موسکوویچی کمیسر امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا، فهرست بهشت‌های مالیاتی اتحادیه اروپا را یک موفقیت بزرگ برای اروپا خوانده . اعلام کرده است که در حال تلاش برای مقابله با سوء استفاده‌های مالیاتی در سراسر جهان هستند.