اتحادیه اروپا: خاورمیانه، تحمل بی‌ثباتی بیشتر را ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی کمیسیون اروپا در واکنش افزایش تنش میان آمریکا و اروپا اعلام کرد منطقه خاورمیانه تحمل بی‌ثباتی بیشتر را ندارد

ماجا کوچیجانچیچ، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در گفتگو با خبرنگاران درباره افزایش تنش میان آمریکا و اروپا تاکید کرد: منطقه خاورمیانه تحمل بی‌ثباتی بیشتر را ندارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره توئیت اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه اگر ایران به دنبال جنگ است این پایان رسمی آن خواهد بود، گفت:

“منطقه به بی‌ثباتی بیشتری نیاز ندارد. این چیزی است که مکررا تکرا می‌کنیم. باید از اقدامی که تنش را افزایش می‌دهد دوری و برای کاهش تنش تلاش کرد”.

– تنش میان آمریکا و ایران

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ۸ مه ۲۰۱۸ خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران را که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسید، اعلام کرد.

آمریکا در پی این اقدام ترامپ، برای توقف کامل صادرات نفت ایران تحریم‌هایی علیه این کشور به اجرا گذاشت. در ماه آوریل سال جاری نیز نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های ترریستی خارجی آمریکا قرار گرفت.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز در نخستین سالروز خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر می گیرد.

وی همچنین به طرف‌های باقی مانده‌ در برجام ۶۰ روز مهلت داد تا تدابیر لازم به منظور حفظ مزایای اقتصادی این توافق هسته‌ای برای ایران را اتخاذ کنند.

آمریکا در اوایل ماه مه “برای مقابله با تهدیدات ایران” ناو هواپیمابر جنگی “یواس‌اس آبراهام لینکلن” را به همراه چهار فروند جنگنده بمب‌افکن بی-۵۲ به منطقه اعزام کرد.

ژنرال کریس گیکا، معاون فرمانده ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در ۱۴ ماه مه گفت که تغییری در وضعیت شبه‌نظامیان شیعی تحت حمایت ایران مشاهده نشده و افزایش تحدیدات ناشی از نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه و عراق مطرح نیست.

سرهنگ بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) نیز روز بع اعلام کرد: اظهارات ژنرال گیکا با اطلاعات دریافت شده توسط آمریکا و متحدان آن درباره افزایش تهدیدات ناشی از نیروهای تحت حمایت ایران در منطقه در تناقض است.