«اتحاد برای نوید» خواستار تعلیق مدال طلای المپیک عضو سپاه پاسداران شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام اعطای مدال طلای المپیک به جواد فروغی نه تنها فاجعه‌ای برای ورزش ایران بلکه برای جامعه جهانی و به ویژه اعتبار کمیته بین‌المللی المپیک است.

در میان انتقادات گسترده ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی از کمیته بین‌المللی المپیک بابت اعطای مدال طلای رشته تیراندازی المپیک توکیو به یکی از اعضای سپاه پاسداران ایران، سازمان ورزشی حقوق بشری «اتحاد برای نوید» خواستار تعلیق اعطای این مدال و دیگر مدال‌های احتمالی به اعضای سازمان‌های سیاسی و نظامی ایران شد.

«اتحاد برای نوید» سازمانی است که پس از اعدام نوید افکاری، به منظور دفاع از حقوق بشر ورزشکاران ایرانی تاسیس شد. افکاری کشتی‌گیر فرنگی‌کاری بود که دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی وی را به جرم مشارکت در تظاهرات علیه رژیم در سال ۲۰۱۸ بازداشت کرد و تا مدت‌ها تحت شکنجه قرار داد، تا اینکه سرانجام در سپتامبر سال ۲۰۲۰ این ورزشکار معترض را اعدام کرد.

به گزارش «جروزالم پست»، در بیانیه‌ای که «اتحاد برای نوید» در مورخه ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۱ برای این روزنامه و خطاب به کمیته بین‌المللی المپیک فرستاده، اینطور آمده که «اعطای مدال طلای المپیک به جواد فروغی، تیرانداز ایرانی، نه تنها فاجعه‌ای برای ورزش ایران بلکه برای جامعه جهانی و به ویژه اعتبار کمیته بین‌المللی المپیک است. فروغی ۴۱ ساله یکی از اعضای قدیمی یک سازمان تروریستی [سپاه پاسداران] است.»

پیشتر، کمیته بین‌المللی المپیک با پست کردن تصویری از فروغی در حساب توییتر خود که بیش از شش میلیون نفر دنبال‌کننده دارد، به این عضو سپاه پاسداران که سازمانش به عنوان یک «سازمان تروریستی» در ایالات متحده ثبت شده تبریک گفته بود: «اولین طلایی! مدال مقام اول. جواد فروغی در فینال مردان طپانچه بادی طلا گرفت و در اولین حضور در المپیک رکورد المپیک را شکست. آفرین!»

«اتحاد برای نوید» در بیانیه خود در «جروزالم پست» خاطرنشان کرد که در اوایل سال جاری به کمیته بین‌المللی المپیک نامه نوشته و به آنها در مورد احتمال حضور نظامیان و حتی سیاستمداران ایرانی تحت عنوان نمایندگان ورزش ایران هشدار داده بوده است، و با این وجود مقامات این سازمان هرگز اقدامی برای جلوگیری از این عمل نکردند.

«اتحاد برای نوید» در پایان بیانیه خود تاکید می‌کند که «اعطای مدال طلای المپیک به یکی از اعضای سازمانی تروریستی، توهین به سایر ورزشکاران و لکه ننگی بر دامن کمیته بین‌المللی المپیک است. ‘اتحاد برای نوید’ خواستار رسیدگی فوری کمیته بین‌المللی المپیک به این قضیه، و تعلیق اعطای هر جایزه یا مدال تا زمان تکمیل تحقیقات است».