اثر یک زن سینماگر با پرسش‌های زن محور؛ “جزیره برگمن” یکی از مدعیان فتح نخل طلای کن به شمار می‌رود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام”راننده خودروی من باش” به کارگردانی ریوسوکی هاماگوچی (ژاپن)، ” تره پیانی” کاری از نانی مورتی (ایتالیا) و “جزیره برگمن” تازه‌ترین فیلم میا هانسن-لووه (فرانسه) روز یک‌شنبه در بخش اصلی هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن فرانسه کن به نمایش در آمدند و کنفرانس خبری این سه فیلم امروز دوشنبه دوازدهم ژوئیه برگزار شد.

“جزیره برگمن” که یکی از مدعیان فتح نخل طلای کن به شمار می‌رود، به دلیل پرسش‌های زن محوری که مطرح می‌کند، مورد توجه تماشاگران و منتقدان قرار گرفت.

میا هانسن-لووه، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس “جزیره برگمن” همراه با نقش‌آفرینان این فیلم که یکی از مدعیان فتح نخل طلای به شمار می‌رود، روز دوشنبه دوازدهم ژوئیه به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

میا هانسن-لووه در پاسخ به این پرسش که آیا اثر یک سینماگر را باید جدا از اخلاق او نقد و ارزیابی کرد، گفت: «زمانی که من فیلم‌نامه “جزیره برگمن” را نوشتم هنوز جنبش “من هم” (MeToo) آغاز نشده بود و من این فیلم‌نامه را با هدف ارائه پاسخ به پرسشی که مطرح کردید ننوشته ام.»

این بانوی سینماگر اهل فرانسه افزود که پرسش مطرح شده مهم و جالب است اما پاسخ دادن به آن کار دشواریست. با این وجود وی گفت: «آیا اثر هنری و هنرمند واقعاً از هم جدا هستند؟»

میا هانسن-لووه در مورد تاثیر پذیری از کار اینگمار برگمن نیز گفت که آثار این سینماگر را ستایش می‌کند اما هیچ نقطه مشترکی میان “جزیره برگمن” و فیلم‌های وی وجود ندارد.

خانم هانسن-لووه در خصوص دیگر پرسش‌های زن محوری که این فیلم مطرح می‌کند تاکید کرد که رابطه نزدیکی میان تجربه شخصی او از زندگی به عنوان یک زن سینماگر و آثارش وجود دارد و او اغلب در عرصه هنر از این تجربه الهام گرفته است.

بازیگران اصلی فیلم درام “جزیره برگمن” ویکی کریپس، تیم راث، میا واسیکوفسکا، آندرس دانیلسن لی و دنیس لئوا هستند. میا هانسن-لووه (Mia Hansen-Løve) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس “جزیره برگمن” (Bergman Island) است.

“جزیره برگمن” به عنوان محصول مشترکی از کشورهای فرانسه، آلمان و برزیل و به نمایندگی از فرانسه پای در رقابت گذاشته است. قرار است این فیلم که به زبان انگلیسی ساخته شده، در چهاردهم ژوئیه یعنی سه روز مانده به پایان جشنواره امسال در سینماهای فرانسه اکران شود.