اجاره خانه در تهران هم رویا شد؛ رشد ۲۰۰ درصدی اجاره‌ها در ۴ سال اخیر

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممشاوران املاک از رشد بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد نرخ‌های اجاره در تهران خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به همین دلیل اجاره‌نشین‌ها در شرق تهران به شهرهایی مثل پردیس، رودهن، بومهن و دماوند کوچ می‌کنند و در غرب تهران نیز مستأجران از محله‌هایی مثل پونک، جنت‌آباد، آریاشهر، شهران و شهرزیبا به منطقه ۲۱، ورآورد، گرمدره و کرج نقل مکان می‌کنند.

مشاوران املاک می‌گویند افزایش قیمت کالاها باعث شده تا صاحب‌خانه‌ها اجاره را باز هم افزایش دهند اما مستأجران توانایی پرداخت مبالغ مورد نظر مالکان را ندارند.

بنا به این گزارش، در منطقه پنج واقع در غرب تهران متوسط نرخ رهن کامل پنج تا ۵,۵ میلیون تومان است و در واحدهای نوساز به هفت تا هشت میلیون تومان نیز می‌رسد.

سال گذشته نرخ رهن کامل در غرب تهران بین ۲,۵ تا ۳,۵ میلیون تومان بود. در منطقه چهار واقع در شرق تهران نرخ‌های اجاره به‌طور معمول ۴ تا ۴,۵ میلیون تومان است.

مشاوران املاک می‌گویند در هفته‌های اخیر برخی مالکان که موفق به فروش واحدهای خود نشده‌اند قیمت پیشنهادی اجاره واحدهای نوساز را افزایش داده‌اند و قیمت رهن کامل این آپارتمان‌های کلیدنخورده به شش تا هفت میلیون تومان رسیده است.

براساس آمارهای رسمی، از اواخر سال ۱۳۹۶ تا کنون قیمت مسکن در تهران حدود ۴۶۰ درصد و اجاره بها حدود ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

اما گزارش‌های میدانی نشان می‌دهند که در چهار سال اخیر اجاره بها در شهر تهران حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.