«اجتناب» عراق از پرداخت پول‌های بلوکه شده ایران / «عراقی‌ها با بهانه‌های مختلف، مانند تحریم بودن بانک‌های ایرانی، سعی کرده‌اند که از پرداخت پول‌های بلوکه شده ایران در آن کشور اجتناب کنند» / پول برق را چون می‌توانیم در قبال آن دینار دریافت کنیم بهتر پرداخت کرده‌اند، اما برای پول گاز هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ یحیی آل اسحاق عضو و رییس هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد وضعیت تجاری ایران و عراق اظهار کرد: با وضعیت تجارت ایران و عراق در سال آتی قطعا بهتر از سال گذشته خواهد بود. علی رغم اینکه رقبای جدیدی مانند عربستان، اردن ترکیه، چین و غیره ممکن است وارد بازار این کشور شوند ولی در مجموع برآورد ما این است که با توجه به مقدماتی که فراهم شده مانند رفع موانع بروکراسی، امکانات عملی برای حمل و نقل، بیمه، تعداد گذرگاه‌های مرزی و غیره که در در دست ساماندهی است، توافقات بین دولت‌ها، نقل و انتقالات بانکی و دیگر عوامل وضعیت تجاری دو کشور بهتر خواهد شد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق خاطرنشان کرد: سعی عربستانی‌ها بر این است که در حوزه اقتصاد عراق نفوذ کنند، دیداری نیز با آقای الکاظمی، نخست وزیر عراق داشتند و در مورد سرمایه‌گذاری‌های مشترک صحبت‌هایی کردند اما در این مورد جای نگرانی نیست. مزیت‌های ما در بازار عراق به گونه‌ای است که علی‌رغم عزم عربستان برای حضور بیشتر در عراق جای نگرانی برای ایران وجود ندارد.

یکی دیگر از اعضای هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هم در گفت عراقی‌ها با بهانه‌های مختلف، مانند تحریم بودن بانک‌های ایرانی، سعی کرده‌اند که از پرداخت پول‌های بلوکه شده ایران در آن کشور اجتناب کنند.

حمید حسینی در این گفت‌وگو که روز شنبه منتشر شد گفت: وقتی آمریکایی‌ها به یک کشور معافیت می‌دهند مشکلی برای پرداخت پول ندارند. یعنی با اعطای معافیت حتما باید سازوکار پولی را نیز هماهنگ کنند و اجازه دهند تا پول پرداخت شود.

وی اضافه کرد: اما عراقی‌ها با بهانه‌های مختلف مانند تحریم بودن بانک‌های ایرانی سعی کردند از پرداخت پول اجتناب کنند. پول برق را چون می‌توانیم در قبال آن دینار دریافت کنیم بهتر پرداخت کرده‌اند، اما برای پول گاز هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است.

این عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، با بیان این که برای آزادسازی این پول‌ها پیگیری‌هایی شده اما هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است، گفت آمریکایی‌ها مجبور شدند صراحتا اعلام کنند که وقتی ما معافیت داده‌ایم اجازه پرداخت نیز داده‌ایم.

حمید حسینی ابراز امیدواری کرد که با این حساب، عراقی‌ها دیگر بهانه‌ای نداشته باشند. وی اواسط اسفند در توییتی از قول منابعی در عراق، که هویت آنها را فاش نکرد، اعلام کرده بود آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران در بانک تجارت عراق موافقت کرده و چند تراکنش هم انجام شده است.

به دلیل تحریم‌هایی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا که پس از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده ‌بود، تهران مدت‌ها بود که نمی‌توانست طلب خود را از بابت صدور گاز طبیعی و برق به عراق بگیرد.