اجرای۷حکم اعدام در زندانهای رجائی شهر, ارومیه, نوشهر و ماهشهر

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسحرگاه روزگذشته, حکم اعدام ۳ زندانی متهم به قتل محبوس در زندان رجائی شهر کرج اجراء شد. همچنین در زندان مرکزی ارومیه نیز ۲ زندانی از بابت اتهام مرتبط با موادمخدر اجرای حکم شدند.

در زندان ماهشهر هم یک زندانی که مستاجر خود را در یک درگیری به قتل رسانده بود اعدام شد. حکم اعدام یک زندانی زن که به اتهام قتل یک پسر ۵ ساله در کلاردشت به اعدام محکوم شده بود در زندان نوشهر اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸, هادی آصف خانی, اکبر صباغ زاده به همراه یک زندانی دیگر جملگی از بابت اتهام قتل, محبوس در زندان رجائی شهر کرج هر ۳ متهم از بابت اتهام قتل اعدام شدند. 

اکبر صباغ زاده, ۴۰ ساله, اهل اصفهان از اندرزگاه ۶ سالن ۱۷, هادی آصف خانی, ۲۴ ساله, اهل تهران از اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ و یک نفر دیگر هم با هویت نامشخص از اندرزگاه ۱, جهت اجرای حکم اعدام در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸, به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر منتقل شده بودند. 

همچنین در ساعات اولیه سحرگاه روز گذشته, دو زندانی از بابت اتهام مرتبط با جرائم موادمخدر که در سال ۱۳۹۳ هر ۲ متهم در یک پرونده به اعدام محکوم شده بودند اعدام شدند. 

هویت این افراد؛ “عسگر برتر” از بند ۱۰ و “محرم نعمتی” از بند ۳ – ۴ زندان مرکزی ارومیه توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

سحرگاه روز گذشته, یک زندانی با هویت نامشخص, که پیش تر با سلاح گرم اقدام به قتل مستاجر خود کرده بود نیز در زندان ماهشهر اعدام شد. 

رکنا در گفتگو با دادستان عمومی و انقلاب بندر ماهشهر: متهم در سال ۱۳۹۷ با سلاح گرم اقدام به قتل مستاجر خود کرده بود که توسط پلیس آگاهی بندر ماهشهر دستگیر و در اختیار مقام قضائی قرار گرفته بود.

این مقام قضائی افزود: پس از بررسی های به عمل آمده حکم اعدام برای وی صادر و حکم امروز در زندان بندر ماهشهر اجرایی شد.

در خبری دیگر بنقل از ایرنا, یک زن متهم به قتل یک پسر بچه ۵ ساله محبوس در زندان نوشهر, نیز سحرگاه روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸, اعدام شد. 

دادستان عمومی و انقلاب کلاردشت از اجرای حکم اعدام یک زن که از سه سال پیش متهم به قتل یک پسر پنج ساله کلاردشتی شده بود خبر داد.

فرزاد حسینی افزود: این زن ۴۳ ساله که در تیرماه سال ۹۵ بردیا حاتمی کودک پنج ساله اهل منطقه رودبارک کلاردشت را به قتل رسانده بود، سحرگاه امروز به دار آویخته شد.

وی گفت: حکم اعدام این زن پس از سیر مراحل قانونی و تأیید دیوان عالی کشور با حضور شماری از مسئولان قضائی، نظامی و انتظامی در ملأ عام در زندان شهر نوشهر اجرا شد.

این کودک ۵ ساله از اهالی منطقه رودبارک واقع در کلاردشت عصر چهارشنبه ۹تیرماه ۱۳۹۵ مفقود و پیکر بی جانش در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۵ در نزدیکی رودخانه سردآبرود منطقه رودبارک کلاردشت داخل یک کیسه پیدا شده بود!

این زن که پرستار مادر بزرگ کودک ۵ ساله بود بعد از ۴۰ روز در زندان به جرمش اعتراف کرد و انگیزه قتل را فشار عصبی عنوان کرده بود!

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.