اجلاس ابراهیم کالین با سفرای کشورهای اتحادیه اروپا در ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگامتاکید کالین به لزوم همکاری و همبستگی ترکیه و اتحادیه اروپا

به گزارش ت رت فارسی، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با سفرای ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در آنکارا از طریق ویدئو کنفرانس اجلاسی ترتیب داد.

کالین طی سخنانی در این اجلاس اعلام کرد: ترکیه و اتحادیه اروپا باید در مقابل رجزخوانی‌ها همبستگی داشته و مشترکا عمل کنند.   

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد: ابراهیم کالین در اولین بخش اجلاس ضمن ارزیابی پرشمول وضعیت موجود روابط ترکیه و اتحادیه اروپا اعلام کرده‌است: ترکیه و اتحادیه اروپا در مقابل مسائلی مانند تروریسم، مهاجرت، خصومت با اسلام، نژادپرستی، خصومت با خارجیان و جنگ‌طلبی‌های ناشی از بحران‌های منطقه‌ای بایستی با روح همبستگی و همکاری حرکت کنند.

ابراهیم کالین تاکید کرد: اتحادیه اروپا پیرامون موضوعاتی مانند گشوده شدن فصل‌های جدید در روند عضویت کامل ترکیه با این اتحادیه، تجدید قرار داد بازپس فرستادن پناهندگان به ترکیه، به روزرسانی قرار داد وحدت گمرکی و لغو مقررات ویزا باید قدم‌های ملموسی برداشته و در موازات پاسخگویی به انتظارات ترکیه که از بیش از ۴ میلیون شهروندی سوری میزبانی می‌کند، به تعهدات خود عمل نماید.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همچنین تاکید کرد: برای اینکه مدیترانه‌شرقی به یک دریای صلح تبدیل شود، اتحادیه اروپا باید از تلاش‌ها و پیشنهادات ترکیه حمایت کند.  

ابراهیم کالین ضمن تاکید بر اینکه ترکیه از هر راه‌حل  مدافع حقوق ترک‌های قبرسی با موضع سازنده‌ای حمایت می‌کند گفت: به بخش روم‌نشین قبرس که طرفدار صلح نمی‌باشد، بوسیله‌های مختلف پاداش داده‌می‌شود.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه یکبار دیگر تاکید کرد: دو کشور همسایه می‌توانند مسائل خود را از طریق دیالوگ حل کنند. ترکیه آماده مذاکرات  فنی با یونان است.

سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آخرین بخش اجلاس نیز سوالاتی مطرح کرده و ضمن بیان نکته‌نظرات خود، به لزوم ادامه مذاکرات با دستورکار مثبت در روند پیش رو در روابط متقابل تاکید کردند.