احتمال تعقیب قضایی ترامپ برای توطئه دستکاری در آرای مردم به سود خود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، افشای مکالمه تلفنی ترامپ با وزیر دولت ایالتی جورجیا برای ابطال آرای جو بایدن در روزنامه واشنگتن پست، موجی از خشم و واکنش گسترده مقامات آمریکا را در پی داشته به طوری که برخی از آنان خواستار کناره گیری هرچه زودتر رییس جمهوری شدند.

روزنامه واشنگتن پست یکشنبه شب فاش کرد که ترامپ به تازگی با مقامات جورجیا برای تغییر آرای انتخابات ۲۰۲۰ در این ایالت تماس گرفته و از مقامات آن خواسته است که با تغییر آرا، شکست وی در برابر بایدن نامزد دموکرات‌ها در این ایالت را تغییر دهند.

واشنگتن پست براساس نوار صوتی که به دستش رسیده، افزود: در این گفت‌وگوها، ترامپ از “برد رافنسپرگر” وزیر ایالت جورجیا می خواهد تا راهی پیدا کند که فاصله بیش از ۱۱ هزار رای  وی با بایدن را کاهش دهد.

ترامپ می گوید: مردم جورجیا و کشور عصبانی هستند و هیچ مشکلی پیش نمی آید اگر شما بگویید که در شمارش مجدد آرا، نتایج انتخابات تغییر کرده است. تنها چیزی که من می خواهم هماهنگ کردن ۱۱ هزار و ۷۸۰ رای است، ما انتخابات را در جورجیا برده‌ایم.

 اعضای دموکرات کنگره آمریکا تاکید دارند، درخواست دونالد ترامپ رئیس جمهوری از مقام های ایالت جورجیا برای دستکاری در نتایج انتخابات ۲۰۲۰ ممکن است معادل اقدام غیرقانونی شناخته شده و منجر به تشکیل پرونده قضایی برای او شود.

ناظران سیاسی آمریکایی می‌گویند که درخواست خاص ترامپ برای پیدا کردن تعداد معینی رای برای غلبه بر جو بایدن و ارجاع مبهم وی به مقامات ایالت جورجیا و وکلای آنها که ممکن است با مسئولیت کیفری مواجه شوند می‌تواند نقض عمدی قوانین برای تقلب در انتخابات باشد. قانون ایالتی جورجیا دارای دو ماده است که درخواست تقلب در انتخابات و توطئه برای ارتکاب تقلب در انتخابات را جرم تلقی می‌کند. قوانین فدرال نیز خریداری، تبانی و دستکاری در آرا برای جعل و تقلب را جرم و شخص شناخته شده در این روند را مورد مجازات قرار می‌دهد. هرگونه نقض قوانین ایالتی نیز نمی‌تواند از طرف رئیس جمهور یا معاون رئیس جمهور مورد عفو قرار بگیرد.

سناتور دموکرات دایان فاینستاین گفت: ترامپ نه تنها مقام های انتخاباتی را برای اقدام غیرقانونی تحت فشار قرار داده، بلکه “برد رافنسپرگر” وزیر دولت ایالتی را تهدید کرده است.

پرفسور آنتونی کرایس استاد حقوق دانشگاه ایالتی جورجیا نیز گفته است که شاید ترامپ با درخواست دستکاری آرا، مرتکب نقض قوانین ایالتی و فدرال شده باشد. کرایس افزود: در صورتی که هر شخص دیگری با قدرت برای اعمال فشار بر مقام انتخاباتی این کار را کرده بود، بدون شک فورا دستکم یک پرونده تحقیقات جنایی برایش تشکیل می شد، هرچند بعید است که در مورد ترامپ اجرا شود.

جاستین لویت استاد قوانین انتخاباتی در مدرسه حقوق لویولا گفت: در صورتی که ترامپ تحت تعقیب قضایی قرار بگیرد، احتمالا خواهد گفت که تصور می کرده است در انتخابات علیه وی تقلب شده است.

کاملا هریس معاون بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکادر این زمینه گفت: تماس تلفنی ترامپ با وزیر ایالتی جورجیا “صدای ناامیدی” رئیس جمهوری را نشان می‌دهد. این مکالمه مطمئنا صدای ناامیدی است، سوء استفاده از قدرت توسط رییس جمهوری در این مکالمه کاملا مشاهده می‌شود.

باب باوئر مشاور ارشد بایدن در بیانیه ای اعلام کرد که گفت‌وگوی ترامپ با وزیر ایالتی جورجیا بیانگر ماجرای ننگین حمله رییس جمهوری به دموکراسی آمریکا است. ما اکنون اسناد غیرقابل انکاری داریم که یک رییس جمهوری به یک مقام حزب خود فشار آورده و او را تهدید کرده تا شمارش آرای قانونی یک ایالت را لغو کند و دیگری را به جای آن برنده انتخابات معرفی کند.

برنی سندرز در واکنش به گزارش واشنگتن پست در مورد آخرین تلاش های ترامپ برای تغییر آرای انتخاباتی در جورجیا گفت: شما دیگر رییس جمهوری نخواهید بود. نه دونالد ترامپ، هیچ رایی برای یافتن پیروزی شما وجود ندارد. مردم آمریکا انتخاب خود را کرده اند و در ساعت ۱۲:۰۱ بعد از ظهر ۲۰ ژانویه (اول بهمن)، شما دیگر رئیس جمهور نخواهید بود.

الکسندریا اوکاسیو کورتز، نماینده ایالت نیویورک در مجلس نمایندگان به خبر‌نگاران در این خصوص گفت: «من به طور قطع فکر می‌کنم که این یک تعدی قابل استیضاح است و اگر این اقدام به من سپرده می‌شد، بلافاصله بند‌هایی را به صحن مجلس ارائه می‌کردم… او در حال حمله به اصل انتخابات است.»

آدام شیف نماینده ایالت کالیفرنیا که رهبری جلسات استیضاح ترامپ در سال ۲۰۱۹ را نیز در پرونده دارد با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «بی‌حرمتی ترامپ به دموکراسی محرز است، بار دیگر بر روی یک فایل صوتی. تحت فشار قرار دادن یک مسئول انتخاباتی برای “یافتن” آرا به این منظور که او [در انتخابات] پیروز شود، به طور بالقوه جرم و یک سوءاستفاده شرم‌آور از قدرت توسط فردی فاسد است که اگر ما به او اجازه دهیم به فردی مستبد تبدیل می‌شود. ما اجازه نمی‌دهیم اینگونه شود.»

وال دمینگز نماینده ایالت فلوریدا در توئیتی در این خصوص نوشت: «جرم‌های رئیس‌جمهور ترامپ که طبق قانون اساسی جرم هستند و جنایت‌های او علیه مردم و این کشور همچنان انجام می‌شوند.»

آدام کینزینگر نماینده ایالت ایلینوی هم روز یکشنبه در محکوم کردن این اقدام ترامپ به دیگر نمایندگان دموکرات پیوست و به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت: «شما شاهد تهدید‌هایی هستید، تهدید در اصل یک جرم است.»