احسنت به مدیریت خردمندانه ترکیه در مقابله با کرونا

✍️ دکتر داریوش ارک، ایرانی مقیم آنکارا

🌿 در دنیای مجازی مخصوصا بین کسانی که رویداد های ترکیه را از نزدیک دنبال نمی کنند خیلی شایعه است که ترکیه آمار کرونا را مخفی میکند و تنها مدرکشون برای این حرف این است که “مگه میشه ترکیه کرونا نداشته باشه”. مخفی کردن در دنیای ارتباطات اونم در کشوری که حزب های مخالف فقط منتظر سوتی گرفتن از حزب اقتدار هستند خیلی ممکن نیست.

🌿 اگر دولت ترکیه مخفی می‌کرد الان باید آمارهای بیماران مبتلا به کرونا که از ترکیه به خارج رفتند خیلی زیاد می بود. در حالی که تا الان گزارشی نشده است فقط در کل دنیا یک ترکیه ای بر اثر کرونا در فرانسه فوت کرده که اونم ساکن فرانسه بوده و ابتلای ۳ نفر خارجی از جمله زن ۸۶ ساله ی آمریکایی که همه مسافر ترانزیت استانبول بودند و فقط از فرودگاه استانبول رد شده‌اند در اخبار های خارجی آمده است در ضمن بهداشت جهانی از نزدیک ناظر ماجرا در همه‌ی کشور هاست.

🔹🔹تدابیر ترکیه مقابل کرونا

🌿 چند ماه پیش که ویروس هنوز خیلی به خارج از چین سرایت نکرده بود تدابیر شروع شد و وزیر بهداشت ترکیه تقریبا هر روز با نشست خبری از تدابیر و آمار افراد مشکوک صحبت می‌کرد. بیمارستانها مجهز به اتاق های قرنطینه شدند.

🔹 در فرودگاه ها دوربینهای حرارتی نصب شد و از ورود کسانی که تب داشتند جلوگیری شد یا قرنطینه شدند.
پروازها به چین کنسل شد و شهروندان ترکیه ای با هواپیمای نظامی از چین خارج و دو هفته قرنطینه شدند.

🔹بعد از شیوع, بلافاصله پروازهای ایران و کره و ایتالیا که به کانون کرونا تبدیل شده بودند کنسل شد.

🔹 در مرز ایران تدابیر امنینی زیادی دیده شد و با احداث بیمارستان صحرایی شهروندانی که از ایران به ترکیه برمی گشتند را دو هفته قرنطینه کردند تا اگر ویروسی رویت شود به بیمارستانهای شهری نرسد.

🔹 گروهی از کادر درمانی برای مسافران حج به عربستان فرستاده شد و معاینات قبل ازبرگشت آنها به ترکیه انجام شد.
ضدعفونی وسایل حمل و نقل و مدارس و مراکز توریستی که قبلا هم انجام می شد حالا به شدت عمل و دفعات بیشتری انجام می شود.

🔹 متروی استانبول با مواد نانو تکنولوژی که تاثیر آن سی روز باقی می ماند ضد عفونی می شود.

🔹 در جاهای عمومی دستگاه های ضد عفونی نصب شد.

🔹 چندین بیمارستان در شهر های مختلف به بیماران کرونا اختصاص پیدا کرد.

🔹 نزدیک ۲۰۰۰ فرد مشکوک قرنطینه شدند که آزمایش همه ی آنها منفی بود.

🔹 از همان ابتدا کیت تشخیص کرونا به تولید داخلی رسید.

🔹 در صدا و سیما و فضای مجازی و خیلی از جاهای عمومی بهداشت فردی آموزش داده شد.

🔹 و شاید یکی از فرهنگ های صد ساله ی این مردم هم تاثیر در کنترل این ویروس داشته باشه آن هم تمیز کردن دستها با کولونیا (محلول الکلی) و دستمال الکلی مرطوب است. از قدیم پذیرایی از مهمان با کولونیا, عیادت رفتن بیمار با کولونیا و استفاده از کولونیا در جاهای عمومی مرسوم است و تقریبا در هر جایی یافت می شود.

🌿 با تمام این تدابیر کرونا به ترکیه هم رسید فرد بیمار مسافر اروپا بوده و به همراه خانواده ش قرنطینه شده است.
از دیشب که کرونا اعلام شد تمام کارمندانی که به تازگی سفر خارجه داشتند به کار از خانه به مدت دو هفته الزام شدند. حال باید ببینیم از این به بعد موفقیت در کنترل بیماری چه قدر خواهد بود.

🌿 شاید باورش سخت باشه ولی باید بگم اکثر مردم چه موافق چه مخالف حکومت فعالیت های وزیر بهداشت را تحسین می کنند و به گفته های ایشان اعتماد دارند.

One thought on “احسنت به مدیریت خردمندانه ترکیه در مقابله با کرونا

  • Please be advised that Pro-Russian Marxists are taking advantage of Corona to promote Dictatorship and blame Liberal Democracy. This is part of their war agenda against America and Western Democracy. Just take a look and see these fake opposition are using American resources and Money to promote corrupted, criminal, permanent dictators like China, Russia, and Vietnam but are quiet about Taiwan, Singapore, Japan, and South Korea
    چه گونه سنگاپور و تایوان توانستند کرونا را کنترل کنند در حالیکه زندگی نرمال در انها در جریان است

    how-taiwan-and-singapore-managed-to-contain-covid-19-while-letting-normal-life-go-on

    https://www.msn.com/en-ca/news/world/how-taiwan-and-singapore-managed-to-contain-covid-19-while-letting-normal-life-go-on/ar-BB11tEGQ?ocid=spartanntp

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.