احضار رضا زارعی, شهروند ساکن تبریز به دادگاه انقلاب / سند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماحضار رضا زارعی, شهروند ساکن تبریز به دادگاه انقلاب / سند

شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز روز سه شنبه با صدور و ابلاغ احضاریه ای, رضا زارعی فعال ملی مدنی ساکن این شهر را جهت برگزاری جلسه دادرسی احضار کرده است.

به نقل از حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, رضا زارعی, فعال ملی مدنی ساکن تبریز ضمن دریافت ابلاغیه ای الکترونیکی از سوی سامانه ابلاغ قوه قضائیه برای تاریخ ۲۸ خرداد ماه سالجاری به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شده است.

یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفته است, در ابلاغیه صادره اتهامات منتسبه بر رضا زارعی “تخریب تابلو های اشخاص حقیقی و فعالیت علیه نظلام و تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم زدن امنیت و اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی کشور” عنوان شده است .

لازم به ذکر است, رضا زارعی درتاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۷ توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در تبریز بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و انتقال به زندان مرکزی تبریز به تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی تا اتمام مراحل دادرسی از این زندان آزاد شده بود.

بین شانزده تا بیست و پنج درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند.

برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.


همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است.