احضار علیرضا فرشی دیزج, فعال ملی مدنی ساکن تهران به دادگاه تجدیدنظر

پایگاه خبری / تحلیلی نگامعلیرضا فرشی دیزج، فعال ملی مدنی, ساکن تهران با توجه به دریافت پیام کوتاه به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به جهت شرکت در جلسه دادرسی از بابت پرونده ای که پیش از این وی در آن به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به استان خوزستان محکوم شده بود احضار گردید. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ تیرماه ۱۳۹۸، علیرضا فرشی دیزج، فعال ملی مدنی, حسب پیام کوتاه دریافتی از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران احضار شد. احضار وی از بابت پرونده ای است که این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱ اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به اتهام مطالبه آموزش به زبان مادری با مصداق حقوقی اتهام” مشارکت در تشکیل جمعیت به منظرو برهم زدن امنیت کشور” از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به باغ ملک واقع در استان خوزستان تبعید شده بود میباشد.

در متن حکم صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان، قاضی دادگاه فهرستی طولانی از فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیرضا فرشی دیزج  از جمله موارد زیر را به عنوان استناد خود برای صدور این حکم را لحاظ کرده است. 

شرکت در مراسم‌های خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند.

دادگاه همچنین نقش علیرضا فرشی دیزج در ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران را مجرمانه تلقی کرده است.

همچنین در حکم صادره از سوی دادگاه بدوی اسامی ۳ تن دیگر از فعالان مدنی به چشم می خورد که با توجه به حکم صادره؛  اکبر آزاد، روزنامه‌نگار و پژوهشگر به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام، بهنام شیخی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان مسجدسلیمان از توابع استان خوزستان و حمید منافی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان از توابع استان لرستان محکوم شدند. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۱ اسفندماه ۱۳۹۶ نیز سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای خواهان لغو حکم علیرضا فرشی دیزج شده بود. به گفته این نهاد آقای فرشی به خاطر فعالیت‌های صلح آمیزش از جمله حمایت از حقوق زبانی اقلیت‌ها بازداشت و به ۱۵ سال زندان و ۲ سال تبعید محکوم شد.