احضار و بازجوئی از برخی فعالان مدنی و رسانه ای, استان کردستان توسط اداره اطلاعات

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطی روزهای گذشته, برخی از فعالان مدنی و روزنامه نگاران ساکن استان کردستان, پس از احضار به اداره اطلاعات این استان مورد بازجوئی و تهدید به بازداشت از بابت ارتباط با رسانه ها و کانالهای تلگرامی خارج از کشور قرار گرفتند. استناد اداره اطلاعات کردستان انتشار مطالب انتقادی از سوی این فعالان مدنی و روزنامه نگاران در فضای رسانه ای و کانالهای تلگرامی خارج از ایران بوده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته و امروز پنجشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, برخی از فعالان مدنی و همچنین روزنامه نگاران ساکن استان کردستان در پی احضار تلفنی به اداره اطلاعات این استان به دلیل آنچه که درج مطالب این فعالان مدنی و روزنامه نگاران در فضای رسانه ای و کانالهای به گفته ارگانهای امنیتی ضد انقلاب بوده پس از بازجوئی تهدید به بازداشت شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در روزهای اخیر برخی فعالان مدنی و روزنامه نگاران ساکن استان کردستان پس از آنکه بصورت تلفنی به اداره اطلاعات این استان احضار شدند در انتهای بازجوئی تهدید به بازداشت شدند.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ این تهدید به بهانه اینکه مطالب این فعالان مدنی و رسانه ای در کانالهای به گفته بازجویان اداره اطلاعات کردستان ” مخالف جمهوری اسلامی” منتشر می شود، صورت گرفته است.  برخی سایبری های امنیتی در سنندج، سقز، مهاباد و دیگر شهرهای کردستان در محافل خود و در مکان های عمومی با انتشار شایعاتی مبنی بر اینکه این فعالان با کانالهای ضد انقلاب ارتباط دارند، در پی فضا سازی و زمینه سازی برای برخورد و بازداشت این فعالان مدنی و روزنامه نگاران در استان کردستان هستند.

اسامی فعالان مدنی و روزنامه نگار که طی روزهای اخیر پس از احضار به اداره اطلاعات کردستان, مورد بازجوئی و تهید قرار گرفتند نزد حقوق بشر در ایران محفوظ است.