احمدرضا جلالی در زندان اوین در انتظار نتایج چانه زنی‌های دیپلماتیک است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ وکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد. هلاله موسویان، وکیل مدافع احمدرضا جلالی در خصوص آخرین وضعیت موکل خود، اظهار کرد: موکلم همچنان در قرنطینه بند ۲۰۹ زندان اوین است و شرایط تغییر نکرده است. متأسفانه فعلا اجازه ملاقات و تماس تلفنی با آقای جلالی را نداریم.

وی با بیان اینکه حکم موکل قطعی شده اما اجرای حکم متوقف شده است، افزود: اوایل آذر ماه بود که موکل به قرنطینه بند ۲۰۹ اوین منتقل شد و از آن روز پیگیری‌های متعددی انجام دادیم و مطمئناً آن پیگیری‌ها مؤثر بوده که اجرای حکم متوقف شده است.

موسویان اضافه کرد: با توجه به اینکه موکلم تابعیت کشور سوئد را نیز دارد، باید منتظر باشیم تا نتیجه مذاکرات دیپلماتیک ایران و کشور متبوع موکل مشخص شود.

براساس این گزارش، احمدرضا جلالی که تابعیت سوئد را نیز دارد، در سال ۹۵ بازداشت و به اتهام جاسوسی و همکاری با دول متخاصم محاکمه و به اعدام محکوم شده است.

احمدرضا جلالی، پزشک متخصص مدیریت بحران‌های اضطراری پزشکی که در ایران به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده است، بگفتۀ وکیل مدافع او «همچنان در قرنطینۀ بند ٢٠٩ زندان اوین» بسر می‌برد و در انتظار «نتیجۀ مذاکرات دیپلماتیک» میان مقامات ایران و سوئد است.

احمدرضا جلالی که با خانوادۀ خود ساکن سوئد است و در یکی از دانشگاه‌های این کشور آموزش می‌دهد، پس از دستگیری در ایران، ملیت سوئدی نیز بدست آورد. بنوشتۀ رسانه‌ها، سرنوشت وی به نتایج تصمیمات قضائی در سوئد و بلژیک در بارۀ دو کارمند جمهوری اسلامی ایران پیوند خورده است.

وکیل مدافع احمدرضا جلالی، هلاله موسویان، با تاکید بر «متوقف شدن اجرای حکم اعدام» موکل خود یادآوری کرد که شرایط وی از هنگام انتقال به بند ٢٠٩ زندان اوین در اوایل آذر ماه تغییر نکرده است و «فعلاً اجازۀ ملاقات و تماس تلفنی» با او وجود ندارد.

او با یادآوری قطعی بودن حکم اعدام صادر شده علیه موکل خود گفت پیگیری‌های فراوان انجام گرفته «مطمئناً در متوقف شدن اجرای حکم موثر بوده»، اما برای دوام بخشیدن به این دستاورد «باید منتظر باشیم تا نتیجۀ مذاکرات دیپلماتیک ایران و کشور متبوع او مشخص شود».

گزارشگر لوموند در بروکسل تاکید می‌کند که تهدید به اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی از سوی مسئولان ایرانی، از نظر مقامات بلژیک هشدار به این کشور تلقی شده است. این روزنامه یادآوری می‌کند که این پزشک ایرانی ـ سوئدی درست اندکی پیش از آغاز محاکمۀ اسدالله اسدی در شهر آنتروپ (آنورث) در شمال بلژیک برای اجرای حکم به قرنطینۀ زندان اوین منتقل شد. اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش که از نظر مقامات غربی مامور وزارت اطلاعات این کشور است، سازمان دهندۀ طرح انفجار در گردهمائی سازمان مجاهدین خلق در شمال پاریس محسوب می‌شود. این طرح اندکی پیش از اجرا با دستگیری دو حامل بمب و عامل جمهوری اسلامی ایران کشف و خنثی شد.

نمایندگان مجلس بلژیک در پایان ماه دسامبر با تصویب قطعنامه‌ای خواستار آزادی احمدرضا جلالی شدند و دستگیری و محاکمۀ او را «گروگان گیری» توصیف کردند.

یک عضو کمیسیون امور خارجی مجلس بلژیک در این زمینه با اشاره به تهدیدات ایران، می‌گوید «ممکن دولت [بلژیک] به این موضوع بیندیشد، اما هیچ یک از قضات حاضر به چانه زنی و داد وستد در این باره نیست».

به نوشتۀ مطبوعات، دستگیری ناهید تقوی، یک آرشیتکت بازنشسته دو ملیتی ایرانی آلمانی نیز که در پائیز گذشته در ایران بازداشت شد و از آن هنگام در زندان بسر می‌برد، ابزار فشار دیگری بر آلمان است که اسدالله اسدی را در خاک خود دستگیر کرد و وی را در اختیار دادگستری بلژیک قرار داد.

در همین حال، روند تکمیل پروندۀ قضائی حمید نوری، مشهور به عباسی، دادیار زندان گوهردشت و یکی از اعضای «هیئت اعدام» در جریان اعدام‌های تابستان ۶٧ نیز هم اکنون در سوئد در جریان است مقامات ایران برای کسب آزادی وی نیز تلاش می‌کنند. این چنین است که وکیل مدافع احمدرضا جلالی، چشم امید به «مذاکرات دیپلماتیک» دوخته است.

احمدرضا جلالی، که در دانشگاه های بلژیک، ایتالیا و سوئد مدیریت بحران‌های اضطراری پزشکی را آموزش می‌دهد، در اردیبهشت ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد، اما از سوی نیروهای امنیتی به اتهام «محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل» بازداشت شد. دادستان تهران احمدرضا جلالی را به «انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش» متهم کرد. سوئد ملیت این کشور را هنگامی که وی در زندان دستگیر شده بود به او اعطا کرد تا بتواند از وی حمایت کند.

حکم مجازات اعدام علیۀ احمد رضا جلالی در آذرماه ١٣٩۶ مورد تائید دیوان عالی کشور جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.