احمدی نژاد همان است که بود، تغییری نکرده / وعده این بار احمدی نژاد دادن زمین

کانال دولت بهار وابسته به دفتر احمدی نژاد به باز نشر مصاحبه مفصل او با نشریه سرزمین پویا (که متعلق به آمل است) پرداخته که در آن تنها یک تغییر از احمدی نژاد می بینیم. این تغییر نیز کاملا واضح است. او در هیچ کجای این مصاحبه به مانند گذشته تقابل جهانی ایجاد نمی کند، به هیچ عنوان به موضوعات بین المللی وارد نمیشود. به جز در یک جا که نشان می دهد در ذهن او در برهمان پاشنه سابق می چرخد. او همچنان به دنبال حل مشکلات و مدیریت جهانی است.

او در این مصاحبه از پول نفت وعده ای نمی دهد. تنها در یک خط به محدودیت آزادی های اجتماعی اشاره می کند. حتی جرات نمی کند به وقایع آبان ۹۸ و کشته شدگان بپردازد. چرا که می داند این موضوعات خط قرمز حاکمیت است و نباید به آن نزدیک شود.
در جای دیگری نیز او نشان می دهد که هیچ تفاوتی با قبل نکرده است. نه مدیریت آن سالها بر تجربه اش افزوده و نه بیرون ماندن این سالها نگاهش را تغییر داده است. او در بخشی از مصاحبه می گوید: الان آمار در سه چهار ماه قبل نشان داد که متوسط آپارتمان در تهران ۱۷ میلیون شده است. این اقتصاد است؟ الان اگر یک ساختمان بسازید، چهار تومان در می آید، اگر خوب بسازید متری ۴ تومان درمی آید، با این اوضاع قیمت ها. متری ۱۷ تومان آپارتمان یعنی چه؟»

آیا احمدی نژاد نمی داند که چرا قیمت خانه در تهران با نقاط دیگر ایران متفاوت است؟ کسی که این کشور را هشت سال اداره کرده است، این نکته را متوجه نمیشود که دسترسی به منابع و امکانات و ده ها عامل دیگر است که قیمت ها را تعیین می کند؟ اما اگر می پرسید با این حساب آیا متوسط ۱۷ میلیون تومان برای هر متر خانه در تهران آیا عادلانه است، معتقدیم که خیر اینگونه نیست. اما نمی توان قیمت یک متر زمین در بیابان را با قیمت آن در تهران یا شهرهای دیگر مقایسه کرد و نتیجه گرفت که در کشور میلیون ها متر مربع زمین وجود دارد و نباید خانه گران باشد.

با این حال این مصاحبه نشان می دهد که وعده های اینبار او نه از جنس پول نفت و یارانه ها، بلکه از جنس ملک و زمین است. او می پرسید: «آقا ثروت طبیعی کشور مال کیست؟ یک نگاه این است، نگاه من این است که مال مردم است. حداکثر کار دولت این است که تنظیمات کند که مردم برسند به این ثروت و فعالیت کنند»

در جای دیگری نیز طرح خود را اینگونه تشریح میکند: «شما طرح بگذارید روی کل کشور، برای هر فعالیتی، بعد جانمایی کنید. به مردم بگویید انتخاب کنند، هر جایی که می خواهند فعالیت کنند. اگر می خواهند تهران فعالیت کنند ۵۰۰ متر است، رفتی یزد ۳۰۰۰ متر است، ۳ هکتار است اصلا. ارزشیابی می کنید دیگر. خب این را خدا برای مردم گذاشته است. مردم برای ۵۰ متر آپارتمان له له میزنند بعد ۱۴۰ میلیون هکتار زمین رها است!»

او هر بار که عزم انتخابات می کند، پکیج وعده های بزرگ را از قبل آماده کرده است. همگان بر این مساله که زمین به مثابه یک ثروت ملی متعلق به مردم است، اتفاق نظر دارند، اما اینکه ما ۱۴۰ میلیون متر مربع مساحت ایران را تقسیم کنیم از آن وعده هایی است که احتمالا در آینده بیشتر درباره اش خواهیم شنید./ امتداد