احمد خاتمی: آمریکا، فرانسه و آلمان میداندار اعتراضات بودند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، امام جمعه موقت تهران مدعی است که آمریکا، فرانسه و آلمان هدایت اعتراض‌ها در ایران را بر عهده داشتند. او معترضان روزهای اخیر را “اراذل” خواند و از مسئولان خواست اینترنت را باز نکنند.

احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه اول آذر ماه تهران یکی از “تدبیرهای ستودنی” مسئولان در مقابله با گسترش موج اعتراض‌ها در روزهای گذشته را “ماجرای قطع اینترنت” عنوان کرد.

امام جمعه موقت پایتخت و سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان در تائید این اقدام و با اشاره به انتقادهای بین‌المللی از قطع اینترنت در ایران گفت: «ببیند دشمن و شبکه‌های خارجی چقدر ناراحت‌اند از این اتفاق.»

حرکت‌های اعتراضی در ایران پس از آن آغاز شد که شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در واپسین دقایق پنج‌شنبه شب گذشته و غافلگیرانه اعلام کرد از بامداد جمعه، ۲۴ آبان بهای هر لیتر بنزین سهمیه‌ای با پنجاه درصد افزایش ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد با سه برابر افزایش سه هزار تومان می‌شود.

امام جمعه موقت تهران مدعی شد هدایت این اعتراض‌ها را آمریکا، فرانسه و آلمان بر عهده داشتند.

او گفت: «سازماندهی شرارت بر همه روشن است. در راس شرارت آمریکا بود؛ با اعتراف خودشان. متاسفانه فرانسه و آلمان هم همراهی کردند. امیدوارم آنانی که تا امروز به اینان امیدوار بودند تجدید نظر کنند.»

احمد خاتمی اضافه کرد: «خود دشمنان می‌گویند که سه سال برنامه‌ریزی کرده بودند و آدم‌هایشان را در خارج و داخل آموزش داده بودند و قارون منطقه، گاو شیرده ترامپ، عربستان سعودی پولهایش را در این آشوب ها خرج کرد و رسانه در اختیارشان قرار داد و هرکاری توانستند کردند اما خدا همه توطئه‌هایشان را خنثی کرد.»

مسئولان جمهوری اسلامی برای مقابله با گسترش بیشتر اعتراض‌ها از عصر شنبه ۲۵ آبان دسترسی شهروندان به شبکه جهانی اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کردند. خبرگزاری ایسنا به نقل از یک مقام آگاه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصمیم‌گیری در این مورد را به شورای عالی امنیت ملی نسبت داده است.

افزایش نارضایتی از قطع اینترنت

قطع اینترنت علاوه بر انتقادهای بین‌المللی، در داخل نیز نارضایتی‌های زیادی در پی داشته است. این اقدام از جمله بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی را به کلی مختل کرده، واحدهای تولید را به دردسر انداخته و مانع فعالیت عادی مراکز آموزش عالی شده است.

روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان برخی خبرگزاری‌ها مانند ایسنا و فارس از آغاز اتصال ارتباط‌های اینترنتی با شبکه جهانی در برخی مناطق ایران خبر دادند. فارس با استناد به گزارش‌های دریافتی نوشت: «تاکنون قطعی اینترنت خطوط ثابت (ADSL) در استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک، مشهد، قم، تبریز، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران برطرف شده است.»

ایسنا هم از وصل مجدد “اینترنت ثابت” برخی دانشگاه‌های بزرگ پایتخت از جمله تهران، شریف، علامه طباطبایی‌، بهشتی، امیر کبیر، خواجه نصیر و برخی دیگر از مراکز دانشگاهی خبر داده و نوشته مطابق گزارش‌های تائید نشده اینترنت شرکت‌هایی که نیازمند استفاده از این امکان هستند نیز در حال وصل شدن است.

احمد خاتمی در واکنش به این خبرها از مسئولان خواسته که به جای وصل کردن دوباره ارتباط‌های اینترنتی با شبکه جهانی، پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت کنند و هر چه زودتر اینترنت بومی را راه‌اندازی کنند.

خاتمی: اینترنت را باز نکنید

به گزارش ایسنا امام جمعه موقت تهران خطاب به مسئولان گفت: «اگر در این کار کوتاهی کنید در پیشگاه خدا جوابی نخواهید داشت. تقاضا دارم اینترنت را دوباره باز نکنید. دیدید که به مردم جنایت یاد می‌دادند.»

از ۲۵ آبان ۹۸ ارتباط اغلب شهروندان ایرانی با شبکه جهانی اینترنت قطع شده است

از ۲۵ آبان ۹۸ ارتباط اغلب شهروندان ایرانی با شبکه جهانی اینترنت قطع شده است

در این میان برخی از مقامات قضائی و نظامی جمهوری اسلامی ضمن حمایت از قطع اینترنت از دیر انجام شدن این کار گلایه و انتقاد کرده‌اند. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضایی ۲۸ آبان گفته که تصمیم در مورد قطع اینترنت “دیرهنگام اجرا شد و اگر قدری زودتر اجرا می‌شد حوادث اخیر کمتر رخ می‌داد.”

سالار آبنوش، فرمانده عملیات سازمان بسیج نیز شامگاه ۳۰ آبان با بیان این که حرکت‌های اعتراضی اخیر “پدیده عجیب و جدیدی بود که یک دفعه کل کشور را فراگرفت” گلایه کرد که اینترنت با تاخیر قطع شده و در عین حال افزود: «اما باز کمک شد تا ساماندهی پیچیده این گروه‌ها به‌هم بریزد.»

حرکت‌های اعتراضی روزها گذشته با سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای امنیتی روبرو شد. در جریان این سرکوب‌ها تعدادی زیادی کشته، مجروح و بازداشت شده‌اند که تا کنون در مورد تعداد دقیق آنها گزارشی منتشر نشده است.

سازمان عفو بین‌الملل کشته شدن دست‌کم ۱۰۶ نفر را تائید کرده است. برخی منابع تعداد کشته شدگان را بیش از ۳۰۰ نفر برآورد کرده‌اند و می‌گویند هزاران نفر نیز در شهرهای مختلف ایران در ارتباط با حرکت‌های اعتراضی بازداشت شده‌اند.

مقابله نیروهای امنیتی با مردم معترض در شهر ارومیه

مقابله نیروهای امنیتی با مردم معترض در شهر ارومیه

با این همه احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران ادعا کرد: «هیچ‌کس با اعتراض مخالف نیست و با معترضین برخود نکرده است به شرط اینکه در چهارچوب قانون اساسی باشند.»

اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی مقرر کرده: «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.»

با این‌حال در طول چهل سال موجودیت نظام جمهوری اسلامی در ایران، به هیچ گروه یا حزبی مجوز تجمع و تظاهرات به قصد استفاده از حق قانونی مندرج در اصل ۲۷ قانون اساسی داده نشده است.

بازداشت دست‌کم ۴۰۰ نفر فقط در مشهد

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده خامنه‌ای در استان خراسان رضوی اول آذر ماه گفته است: «۴۰۰ نفر به عنوان آشوبگر در مشهد دستگیر شدند اما ۹۰ درصد آنها که جوانان بی‌تجربه بودند همان شب آزاد شدند.»

به رغم اصل ۲۷ قانون اساسی درباره آزادی تجمع و راهپیمایی، مسئولان جمهوری اسلامی در اغلب موارد معترضان را آشوبگر و اشرار و اعتشاش‌گر می‌خوانند و هر حرکت اعتراضی را به “توطئه دشمن” نسبت می‌دهند.

اظهارات علم‌الهدی در مورد تعداد بازداشت شدگان در مشهد تا حدودی ابعاد وسیع سرکوب معترضان را آشکار می‌کند. مشهد یکی از صدها شهری است که در روزهای گذشته شاهد حرکت‌های اعتراضی بوده و چنین حرکت‌هایی در بسیاری از استان‌های دیگر، مانند کردستان، فارس، کرمانشاه و آذربایجان بسیار شدیدتر گزارش شده است.

چنانچه شمار بازداشت شدگان در مشهد همان چند صد نفر مورد اشاره علم‌الهدی هم باشد می‌توان گمان‌زنی‌ها درباره بازداشت چند هزار نفر در روزهای اخیر را باورپذیر دانست.