اخبار روز اقتصادی ؛ اولین بیانیه ارزی بانک مرکزی پس از خروج آمریکا از برجام / قیمت مسکن طی ۲۵ سال ۱۰۶ برابر شد

نگام ، اقتصادی _ تنها ۸ درصد از کارشناسان به آینده بورس تهران امید ندارند ، «توهم» فروشنده‌ها و«تردید» خریداران آفت امروز بازار مسکن ، چرا آهن ۵۰درصد گران شد؟ و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که در ادامه می خوانید:

 

اولین بیانیه ارزی بانک مرکزی پس از خروج آمریکا از برجام

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پی خروج ایالات متحده آمریکا از برجام اعلام می کند؛ این بانک از مدت ها پیش تمهیدات لازم را برای مقابله با نقض برجام توسط آمریکا اندیشیده و به همین منظور، مجموعه ای از تدابیر برای این منظور اتخاذ و اجرا شده است. خوشبختانه با اقدامات و سیاست های بانک مرکزی، اکنون منابع و مصارف ارزی کشور تحت اشراف و کنترل کامل قرار دارد و نظام بانکی کشور با محوریت بانک مرکزی توانایی کامل برای پاسخگویی به تمام نیازهای ارزی کشور را دارد.

 

قیمت مسکن طی ۲۵ سال ۱۰۶ برابر شد

تراکم‌فروشی که بیش از دو دهه در شهر تهران رواج داشته، به اعتقاد کارشناسان نه تنها منجر به کاهش قیمت مسکن نشده بلکه باعث شده قیمت مسکن شهر تهران از میانگین ۵۲ هزار تومان در سال ۱۳۷۲ به متری ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ برسد. شمارش معکوس برای انتخاب شهردار تهران در حالی آغاز شده که انصاری لاری و محمود حجتی ـ وزیر کشاورزی ـ انصراف خود را اعلام کردند.  با این وجود شهردار تهران باید از بین پنج کاندیدای دیگر یعنی پیروز حناچی، محمدعلی افشانی، سید محمود حسینی، سمیع‌الله حسینی مکارم و حجت‌الله میرزایی انتخاب شود. چند روز گذشته ۱۶ اردیبهشت ماه افشانی، میرزایی و حسینی مکارم با حضور در صحن شورا برنامه‌های خود را ارایه کردند و امروز هم حسینی و حناچی به ارایه راهکارهای خود برای مدیریت شهری پراختند.

 

تنها ۸ درصد از کارشناسان به آینده بورس تهران امید ندارند

بورس تهران از ابتدای سال‌جاری روند نسبتا ضعیفی را به نمایش گذاشته است. با این حال نتایج نظرسنجی «دنیای اقتصاد» از ۵۰ تحلیلگر بورسی نشان می‌دهد فقط ۸ درصد کارشناسان وضعیت سهام در سال ۹۷ را نزولی می‌دانند و عمدتا بازدهی بین ۲۰ تا ۳۰ درصدی را برای این بازار پیش‌بینی می‌کنند. به اعتقاد شرکت‌کنندگان، حرکت نرخ دلار در مسیر صحیح و بدون مداخله، حداقل بازدهی سال گذشته را برای صنایع کالایی بازار سهام تکرار خواهد کرد تا شاخص بورس باز هم از این ناحیه با رشد مواجه شود.

 

سهم مشکلات داخلی بر صنعت خودرو بیش از مسائل خارجی است/ قراردادهای خودرویی به کدام سو می‌رود؟

یک کارشناس خودرو با بیان این‌که در حال حاضر مشکلات داخلی نسبت به تصمیم آمریکا تاثیر بیشتری بر صنعت خودرو دارند توضیح داد: تا زمانی‌که مشکلات ارزی و تعرفه‌ای حل نشود صنعت خودرو همچنان با چالش مواجه است. فربد زاوه درباره تاثیر نوسانات ارز بر صنعت خودرو گفت:  با توجه به این‌که دولت اعلام کرده ارز را تامین می‌کند بنابراین مشکلی در قیمت‌های خودرو نخواهیم داشت اما با توجه به فاصله نرخ دلار مبادله ای در سال گذشته و دلار ۴۲۰۰ تومانی که ثابت شد، خودرو حدودا ۱۰ درصد افزایش قیمت خواهد داشت.

 

«توهم» فروشنده‌ها و«تردید» خریداران آفت امروز بازار مسکن

بازار معاملات مسکن با یک اهرم قابل‌کنترل توسط خریداران می‌تواند از محاصره دو عنصر روانی نجات یابد. این بازار از ابتدای امسال به‌دلیل «توهم فروشنده‌ها» و «تردید خریداران به آینده»، شرایطی متفاوت از ماه‌های پایانی ۹۶ را تجربه کرد؛ به‌طوری‌که خرید و فروش با شدت کمتری از ماه‌های ابتدایی رونق در جریان است. هرچند متغیرهای بیرونی در تقویت عناصر روانی ضدرونق نقش داشته است، اما فروکش‌کردن تقاضای هیجانی و تاثیر آن بر تثبیت قیمت می‌تواند به اوج‌گیری دوباره معاملات مسکن منجر شود.

 

تعیین تعرفه خدمات تشخیصی درمانی در بخش خصوصی در سال ۱۳۹۷

هیئت وزیران با توجه به مصوبات شصت و نهمین و هفتادمین جلسه شورای عالی بیمه سلامت کشور ،تعیین تعرفه خدمات تشخیصی درمانی در بخش خصوصی درسال ۱۳۹۷ را تصویب کرد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، براساس مواد (۸) و (۹) قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور- مصوب ۱۳۷۳- مقرر شده است:

«ماده ۸ – تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی براساس قیمت‌های واقعی و نرخ سرانه حق بیمه درمانی مصوب به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأیید شورای عالی به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

فرمول بازگشت ارز صادراتی

بخش خصوصی فرمول برگشت ارز صادراتی را به دولت پیشنهاد داد. در این پیشنهاد ضمن تاکید بر فعالیت مجدد صرافی‌ها، این موضوع مطرح شده که دولت اجازه دهد ارزهای صادراتی به قیمت توافقی میان خریدار و فروشنده از طریق صرافی‌ها به‌طور شفاف مبادله شود تا هم زمینه رشد صادرات فراهم شود و هم نیازهای پیش‌بینی نشده در بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های ارزی بانک‌مرکزی، از طریق صرافی‌ها تامین شود. به اعتقاد آنها، این فرمول می‌تواند فاصله بین نرخ رسمی ارز و نرخ در بازار ثانویه را کاهش دهد.

 

چرا آهن ۵۰درصد گران شد؟

این روزها نوسانات قیمت ارز که تمامی بازارها را دستخوش تحول کرده اما به گفته رییس اتحادیه آهن سازان بازار آهن از این آشفته بازار متاثر نشده است البته به عقیده وی ادامه دار شدن افزایش قیمت دلار در بلند مدت آثار خود را در این بازار نیز می‌گذارد.

 حبیب‌الله بشارتی با تاکید بر این‌که بازار آهن در درجه اول به ساخت‌و ساز بستگی دارد بیان کرد: اگر به گفته مسئولین ساخت‌و ساز مسکن رونق بگیرد شاهد جان گرفتن بازار آهن نیز خواهیم بود.

او اضافه کرد: اگرچه تمامی بازارها از جمله مسکن با نوسانات ارز ملتهب شده اما قیمت آهن‌آلات تورم کمتری پیدا کرده است.