اخبار روز ترکیه ؛ فراخوان اردوغان از تمام شهروندان برای حمایت از پول ترکیه/ بهره مندی ترکیه از تجربه ایسلند در توسعه گردشگری آبگرم

نگام ، ترکیه _ واکنش شدید ترکیه به اظهارات رئیس جمهور یونان ، ستایش نمایندگان خارجی از کمکهای ترکیه به پناهجویان سوری ، ضمانت ترکیه به عراق درباره سد ایلیسو ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

فراخوان اردوغان از تمام شهروندان برای حمایت از پول ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در ضیافت افطاری اعضای اتاق بازرگانی آنکارا گفت: از تمام شهروندان می‌خواهم لطفا ارزهای و پول‌های زیر بالش خود و طلاهایی را که کنار گذاشه‌اند وارد، بانک‌ها، بازار سرمایه و سیستم کنند تا با هم در رشد ترکیه سهیم باشیم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

بهره مندی ترکیه از تجربه ایسلند در توسعه گردشگری آبگرم

یاووز یلییک، رئیس انجمن گردشگری سلامت و آبگرم ترکیه اعلام کرد: عملکرد ایسلند موسوم به «سرزمین یخ» در راستای جذب گردشگران آبگرم بررسی و از آن به عنوان الگویی برای ترکیه در این حوزه استفاده خواهد شد.وی با بیان اینکه ایسلند سالانه ۱۰ برابر جمعیت خود در این زمینه گردشگر جذب می‌کند، اظهار داشت:”کشورهایی که در این حوزه تبلیغات انجام داده اند، در حال بهره برداری از تلاش خود هستند. سال گذشته حدود ۱۰ میلیون گردشگر به آلمان و مجارستان و ۸ میلیون به روسیه رفتند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

واکنش شدید ترکیه به اظهارات رئیس جمهور یونان

حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به اظهارات پروکوپیس پاولوپولوس رئیس جمهور یونان در خصوص اختلافات دو کشور در دریای اژه گفت: بار دیگر به اروپا هشدار می دهیم که آلت سوءاستفاده سیاسی یونان نشود.آکسوی همچنین تصریح کرد:”این اظهارات رئیس جمهور یونان مبنای حقوق ندارد. او قصد دارد از برنامه های محیط زیستی اروپا در راستای اهداف خود سوءاستفاده کند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ستایش نمایندگان خارجی از کمکهای ترکیه به پناهجویان سوری

نمایندگان سازمان بین المللی صلیب سرخ، ترکیه را به دلیل کمک به پناهجویان سوری گریخته از جنگ داخلی سوریه، مورد ستایش قرار دادند.مت پیترسون، نماینده فدراسیون بین‌المللی جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) در ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: “کمک‌های دولت و هلال احمر ترکیه به پناهجویان سوری‌ که از ابتدای بحران سوریه در وضعیت دشواری قرار گرفته اند، واقعا باور نکردنی و شایسته قدردانی است. کسانی که اینجا زندگی می کنند نیازمند کمک های انسان دوستانه هستند. بنابراین هم هلال احمر و هم دولت ترکیه در راستای کمک رسانی به انها تلاش می کنند”.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

ضمانت ترکیه به عراق درباره سد ایلیسو

فاتح یلدیز، سفیر ترکیه در بغداد در نشست خبری در ساختمان سفارت اعلام کرد که با آغاز آبگیری سد ایلیسو نه تنها جریان آب رودخانه دجله به عراق قطع نخواهد شد، بلکه ترکیه در این مورد به عرق ضمانت داده است.یلدیز با بیان اینکه ماه مه گذشته در مورد چگونگی آبگیری از اول ژوئن تا اول نوامبر در سد ایلیسو با مقامات عراقی به توافق دست یافته اند، گفت که مسئله آب به موضوعی برای همکاری بیشتر آنکارا و بغداد تبدیل شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید