اخبار روز حقوق بشر ؛ جزییاتی درباره‌ی بازداشت احمد شجاعی و پسرش / محرومیت درویش زندانی محمدعلی کرمی از خدمات درمانی

نگام ، حقوق بشر _ محروم نگهداشتن مطلب احمدیان از دریافت خدمات درمانی در زندان سنندج ، ادامه محرومیت بهاییان ازکسب‌وکار: ۱۰ سال مغازه‌ام را پلمپ‌کرده‌اند، فقط به خاطر اینکه بهایی هستم و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

جزییاتی درباره‌ی بازداشت احمد شجاعی و پسرش

«احمد شجاعی» از فرماندهان دوران جنگ در بخش اطلاعات و عملیات چند روز پیش همراه با پسرش سجاد به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت، در خیابان بازداشت شد. او یکبار دیگر نیز همراه با «سعید منتظری» به اتهام انتشار نوار بازجویی و شکنجه زن سعید امامی بازداشت شده بود.آخرین بار نیز پس از وقایع سال ۱۳۸۸ او و پسرش چندماه زندان بودند و در دادگاه بدوی به ریاست مقیسه خودش به ده سال و پسرش به ۳ سال زندان محکوم شدند. در تجدید نظر حکم او به ۵ سال تعلیقی و سجاد به ۳ سال تعلیقی کاهش یافت. وثیقه‌ها آزاد شدند و سفرهایش بدون مشکل انجام شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

محرومیت درویش زندانی محمدعلی کرمی از خدمات درمانی

خواهر محمدعلی کرمی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت برادرش که از بیماری قلبی و کم‌خونی رنج می‌برد، از دسترسی به خدمات درمانی ضروری در زندان تهران بزرگ محروم است و مقامات قضایی از اعزام او به بیمارستان خودداری می‌کنند.محمدعلی کرمی، درویش ۳۰ ساله و  دانش آموخته آی‌تی، سی‌ام بهمن ۱۳۹۶ در حمله خشونت‌آمیز نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران به تحصن دراویش در منطقه پاسداران تهران ، همراه با ده‌ها تن از همکیشانش بازداشت شد و پس از ضرب و شتم،  به اداره آگاهی شاپور و پس از دو هفته به زندان تهران بزرگ (فشافویه) منتقل شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

محروم نگهداشتن مطلب احمدیان از دریافت خدمات درمانی در زندان سنندج

مطلب احمدیان، زندانی محبوس در زندان سنندج که طی روزهای گذشته برای انجام آزمایش پزشکی به بیمارستان منتقل شده بود پس از طی مراحل پزشکی مشخص شد که دارای بیماری ارکیتیس است و باید سریعاً مورد عمل جراحی قرار گیرد. علیرغم این موضوع و تاکید پزشکان کماکان از اعزام مجدد وی به بیمارستان و انجام عمل جراحی توسط مسئولین زندان ممانعت به عمل می آید.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ادامه محرومیت بهاییان ازکسب‌وکار: ۱۰ سال مغازه‌ام را پلمپ‌کرده‌اند، فقط به خاطر اینکه بهایی هستم

پیام ولی، شهروند بهایی است که مغازه عینک سازی او در شهر نظرآباد کرج پلمپ شده است. هرچند مسوولان جمهوری اسلامی مدعی هستند که شهروندان بهایی مثل بقیه شهروندان ایران می‌توانند زندگی و تحصیل کنند اما مغازه‌های آنها در شهرهای مختلف ایران پلمپ می‌شود. جامعه جهانی بهائیان، مستقر در کشور سوئیس آبان ماه ۱۳۹۵ اعلام کرد که  بیش از صد مغاز متعلق به بهاییان در سراسر ایران از جمله در شهرهای ساری، قائم‌شهر و بندر عباس به این دلیل که صاحبان آنها در دو روز تعطیل ایام بهایی یعنی روزهای ۱۲ و ۱۳ آبان‌ماه کار نکرده‌اند توسط اداره اماکن مهر و موم شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

حمیدرضا امینی در دادسرای فرهنگ و رسانه محکوم شد

حمیدرضا امینی، مدیر یک کانال‌ تلگرامی که از تاریخ ۱۱ آذرماه سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد توسط شعبه ۵۷ دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. محمدحسین آقاسی وکیل حمیدرضا امینی ضمن تایید این خبر به هرانا گفت “رسیدگی به اتهامات دیگر آقای امینی در دو دادگاه عمومی و انقلاب ادامه خواهد داشت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید