اخبار ضدونفیض درباره تصرف پنجشیر توسط طالبان؛ امرالله صالح: خبر تصرف پنجشیر صحت ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامخبر سقوط پنجشیر هنوز رسما تایید نشده است. تنها سه منبع خبری وابسته به طالبان از کنترل کامل این گروه بر کل افغانستان سخن گفته‌اند.

خبرگزاری رویتزر نیز به نقل از نیروهای طالبان این خبر را منتشر کرده است. به گزارش رویترز نیروهای طالبان در کابل با تیراندازی هوایی تصرف پنجشیر را جشن گرفته‌اند.

یکی از فرماندهان طالبان گفته است که با پیروزی بر “دردسرآفرینان” در پنجشیر، حاکمیت این نیرو بر کل افغانستان گسترش یافته است.

یک منبع محلی به تاس گفت: «طالبان در هر دو جهت شکست خوردند و پس از متحمل شدن تلفات سنگین مجبور به عقب‌نشینی شدند و در حال حاضر وضعیت اطراف دره محاصره‌شده پنجشیر تثبیت شده است.»

خبرگزاری رویترز در عین حال تاکید کرده است که در شرایط کنونی تایید یا تکذیب این خبر ممکن نیست. این در حالی است که امرالله صالح، یکی از رهبران نیروهای مقاومت به فرستنده خبری طلوع‌نیوز گفته است که خبر تصرف پنجشیر از سوی طالبان صحت ندارد.

از سوی دیگر برخی از رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران، از جمله خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک از سقوط پنجشیر خبر داده است.

جنگ بر سر تصرف پنجشیر پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان آغاز شد و حدود چهار روز ادامه داشت. طالبان روز جمعه سوم اوت (۱۲ شهریور) بر دامنه حملات خود به این شهر افزودند.