اخبار ضدونقیض درباره بسته‌شدن نمایندگی خامنه‌ای در باکو/ سفارت ایران: تنها حسینیه رایزنی فرهنگی به دلیل محدودیت‌های کرونایی بسته شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی وزارت کشور آذربایجان پلمپ شدن دفتر نماینده خامنه‌ای را به دلیل تدابیر مبارزه با همه‌گیری کرونا اعلام کرده است. سفارت ایران می‌گوید که تنها حسینیه رایزنی فرهنگی به دلیل محدودیت‌های کرونایی بسته شده است.

سایت تسنیم روز سه‌شنبه ۱۳مهر (۵ اکتبر) با ارسال یک توییت خبر داد دفتر نماینده رهبر ایران در باکو تعطیل شده است.

این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران ایران در ادامه توییت خود بسته شدن دفتر نماینده رهبر در شهر باکو را “تداوم پادویی جمهوری آذربایجان برای سیاست صهیونیستی مسجد و دفتر نمایندگی حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر اجاق نژاد نماینده خامنه‌ای در باکو را پلمب کرده است”.
تسنیم همچنین نوشته است که دفتر نماینده خامنه‌ای به دستور مقامات جمهوری آذربایجان تعطیل شد.

احسان زاهداف، سخنگوی وزارت کشور آذربایجان نیز خبر بسته شدن نماینده رهبر در باکو را تائید کرد. این مقام آذربایجانی اعلام کرد که دفتر علی‌اکبر اجاق‌نژاد، نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در باکو و مسجد آن تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.

زاهداف، تدابیر مبارزه با همه‌گیری کرونا را دلیل تعطیلی دفتر نمایندگی رهبر ایران در باکو اعلام کرده است.

با این همه، سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان عصر سه شنبه با تکذیب برخی اخبار درباره تعطیلی دفتر نمایندگی حجت الاسلام سید علی اکبر اجاق نژاد نماینده خامنه‌ای در باکو اعلام کرد که “این دفتر تعطیل نشده، بلکه حسینیه رایزنی فرهنگی به دلیل محدودیت‌های کرونایی بسته شده است.”

پیامدهای تشدید تنش

خبر تعطیلی دفتر نماینده رهبر ایران دو روز پس از واکنش خامنه‌ای به تنش ایران و آذربایجان منتشر شد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۱ مهر گفت: «حوادثی که در شمال غرب ایران، در برخی کشورهای همسایه در جریان است باید با منطق پرهیز از دادن مجوز حضور بیگانگان حل شود.»

بعد از سخنان خامنه‌ای “توصیه” و “تهدیدهای” مقامات ایرانی نیز بیشتر شد.

کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پایگاه اطلاع رسانی شورای راهبردی روابط خارجی نوشته است: «توصیه ما به مقام‌های جمهوری آذربایجان این است که توهم خرید امنیت از طریق توسل به نیروهای بیگانه را از سر بیرون کنند و بر مردم خود متکی باشند.»

مقامات نظامی ایران نیز لحنی تند در برابر آذربایجان داشتند و موضوع اسرائیل و حضور این کشور در همسایگی ایران را طرح کردند.

یک روز پس از سخنان رهبر و سایر مقامات نظامی ایران الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان واکنش نشان داد.

او روز دوشنبه ۱۲ مهر در سفر خود به شهر مرزی جبرئیل در کرانه شمالی رود ارس به سخنان اخیر مقام‌های ایرانی که گفته‌اند اسرائیل در این منطقه حضور دارد، واکنش نشان داد و آنرا اتهاماتی “بی‌أساس” دانست که “بی پاسخ نخواهد ماند.”

اگرچه علی‌اف مشخص نگفت چه پاسخی داده خواهد شد. اما گمان می‌رود که پلمپ شدن دفتر نماینده خامنه‌ای در باکو می‌تواند با این موضوع در ارتباط بوده باشد.