اخبار ضدونقیض درباره مذاکره با حضور امیرعبداللهیان؛ جوزپ بورل: قدرت‌های جهانی و ایران دیدار نخواهند کرد/ ایو لودریان: با ایران در حاشیه اجلاس سران مذاکره می‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه ۲۹ شهریور گفت که ایران و قدرت‌های جهانی احتمالا در حاشیه اجلاس سالیانه رهبران جهان در سازمان ملل متحد، دیدار خواهند کرد.

ژان ایو لودریان در یک کنفرانس خبری اظهار داشت که این نشست با حضور همه طرف‌های توافق هسته‌ای وین برگزار خواهد شد، به جز ایالات متحده که از آن خارج شده است.

به گفته وزیر خارجه فرانسه، هدف از این نشست ایجاد «فضایی مثبت» برای از سرگیری مذاکرات است که از اواخر بهار متوقف شده است.

یک روز قبل از این نیز سخنگوی وزارت خارجه ایران از احتمال دیدار حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با وزرای خارجه گروه ۴+۱ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود.

سعید خطیب‌زاده گفته است که آقای امیرعبداللهیان ممکن است با وزرای خارجه گروه ۴+۱، متشکل از فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان، به شکل جداگانه و دوجانبه، دیدار و گفت‌وگو کند.

همچنین جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که وزیران خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، و روسیه در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با طرف ایرانی دیدار نخواهند کرد.

از زمان اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری در ایران، جمهوری اسلامی و قدرت‌های غربی مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای برجام را ادامه نداده‌اند.

در همین حال آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه با همتای بریتانیایی خود، لیز تراس، دیدار و گفت‌وگو کرد.

بلینکن در توئیتی گفت در دیدار با وزیر جدید بریتانیا درباره موضوعات مهم مشترک از جمله ایران، افغانستان، دریانوری آزاد و باز در منطقه هند-آرام صحبت کرده است.

پیش از انتشار سخنان لودریان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز دوشنبه وارد نیویورک شد. امیرعبداللهیان برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته است.