اخبار و گزارشات کارگری; از سرنوشت مبهم نکا چوب تا بیمه کارگران ساختمانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – اخبار و گزارشات کارگری; از سرنوشت مبهم نکا چوب تا بیمه کارگران ساختمانی

نکاچوب در آستانه تعطیلی/ بیکاری احتمالی ۶۰۰ کارگر
تجمع اعتراض آمیز کارگران شرکت نکاچوب در مازندران

کارگران شرکت نکاچوب در تجمعی به پایان قراردادشان و عدم تمدید دوباره اعتراض کردند.

روز دوشنبه-۲۶ فروردین ماه- حدود ۴۰۰نفر ازکارگران شرکت نکا چوب شهرستان میاندرود در اعتراض به اتمام قراردادشان در پایان ماه جاری و عدم تمدید دوباره از ابتدای اردیبهشت ماه اعتراض کردند.

با توجه به بیکاری بیش از ۶۰۰ نفر از کارگران این شرکت، عدم تمدید قرار داد می تواند شوک بزرگی برای کارگران باشد.
گزارش‌ها حاکی است همچنان بر تعداد کارگران افزوده می شود و احتمال مسدود شدن جاده توسط تجمع‌کنندگان امکان دارد.

فرماندار میاندورود، رئیس اداره کار ، تعاون و امور اجتماعی و مسئولان مرتبط شهرستانی با حضور در محل شرکت درحال رایزنی جهت پایان این تجمع هستند.

برخی منابع کارگری اعلام کردند: پایان قرارداد حفاظت از جنگل سازمان جنگل‌های کشور و عدم تمدید آن با شرکت نکاچوب موجبات بیکاری حدود ۶۰۰ کارگر را فراهم می‌کند. این مساله موجب به خطر افتادن امنیت شغلی کارگران این شرکت شده است.

عده‌ای از کارگران شرکت نکاچوب (واقع در شهرستان میان‌دورود، استان مازندران) به شرایط وخیمی که به لحاظ در خطر قرار گرفتن امنیت شغلی‌شان به وجود آمده، اشاره کردند و اظهار داشتند: به دلیل اتمام یافتن قرارداد حفاظت از جنگل با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و عدم تمدید آن از سوی مدیریت این سازمان، از روز اول اردیبهشت ماه شرکت تعطیل و کارگران بیکار می‌شوند.

یکی از کارگران گفت: با توجه به اینکه سازمان جنگل‌های کشور قراردادش را با ما تمدید نکرده، مدیریت شرکت به ما اعلام کرد که از یک اردیبهشت دیگر سر کار نیاییم چراکه نه چوبی برای شرکت می‌آید و نه قرارداد حفاظتی تمدید شده است و درآمدهای شرکت قطع می‌شود. بنابراین، شرکت به طور کامل تعطیل می‌شود.

وی افزود: بیش از ۶۰۰ نفر در این شرکت به‌طور مستقیم مشغول به کار هستند که از این میان حدود ۵۰۰ نفر در جنگل‌ها به حفاظت از درختان می‌پردازند و بقیه نیز در محل شرکت و در کارخانه‌اش اشتغال به کار دارند. جدا از اینها، در زمان فعالیت، حدود دو هزار نفر به شکل‌های مختلف درآمدشان مرتبط به نکاچوب است.

این کارگر خاطرنشان ساخت: اگر این قرارداد تمدید نشود، نه فقط کارگران این شرکت بلکه کارگران شرکت‌های دیگری که فعالیت مشابه دارند و جمعیت آنها به چندین هزار نفر می‌رسد، از کار بیکار می‌شوند.

وی در پایان، اشاره کرد: خبر تعطیلی شرکت باعث تشویش و نگرانی کارگران شده و آنها را به شدت نگران کرده است.

          *طرح حفاظت از جنگل؛ جایگزینی برای قطع درآمد ناشی از اجرای قانون تنفس جنگل‌ها*

فردین فردوسی‌پور (مدیرعامل شرکت نکاچوب) نیز توضیحاتی ارائه کرده که بی‌شباهت به گفته‌های کارگران نبود. وی گفت: از دو سال پیش که قانون تنفس جنگل‌ها اجرایی شد، اجازه بهره‌برداری از جنگل‌ها دیگر داده نشد. در مقابل، اعلام شد که طرح حفاظتی جنگل جایگزین بهره‌برداری از جنگل‌ها می‌شود. در نتیجه از طرف سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور قراردادی با ما برای حفاظت از جنگل‌ها بسته شد.

وی گفت: حدود ۵۰۰ نفر و بیش از سی اتوموبیل و راننده مشغول فعالیت در جنگل‌ها و اقدامات حفاظتی هستند. محل درآمد افراد هم از بابت دریافتی شرکت از سازمان جنگل‌ها است. حقوقی که به کارگران داده می‌شد، حداقل حقوق مصوب وزارت کار بوده و مازادی به آنها پرداخت نمی‌شده است. این موضوع تا پایان فروردین امسال ادامه دارد.

وی اظهار داشت: سال گذشته، علاوه بر پیگیری برای تمدید زمان قرارداد حفاظتی، به دنبال این بودیم که از چوب درخت‌های شکسته و افتاده نیز بهره‌برداری به عمل آوریم. اما به‌رغم تصویب بودجه طرح حفاظتی، در ابتدای سال جدید متوجه شدیم که قرارداد مذکور با شرکت ما بسته نخواهد شد.

                      *عدم تمدید قرارداد موجب بیکاری حدود ۲۲۰۰ نفر در این منطقه می‌شود*

فردوسی‌پور افزود: به همراه ما بیش از سیزده شرکت در این حوزه هستند – بزرگترین‌ها شامل نکاچوب، شرکت چوب و کاغذ مازندران و شرکت چوب فریم هستند- که به مسئولان زیادی برای پیگیری این موضوع مراجعه کردند اما هیچکس کمکی نکرده است.

وی افزود: ما نه از وزیر جهاد کشاورزی، نه از دولت و نه از مجلس نتوانستیم پاسخ روشن و مثبتی پیرامون مطالبه‌مان دریافت کنیم. این امر موجب بلاتکلیفی ما و کارگران شده است. به ما گفته شده که طبق قرارداد باید عمل کرده و تا ۳۱ فروردین جنگل را تخلیه کنیم. طرف جدید قرارداد را هم سازمان جنگل‌ها قصد دارد با درج آگهی بیابد.

وی خاطرنشان ساخت: عدم تمدید قرارداد موجب بیکاری حداقل ۶۰۰ نفر در شرکت ما می‌شود و براساس برآوردهایمان از تعداد نیروهای شرکت‌های دیگر، احتمالا بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ نفر در این منطقه از کار بیکار می‌شوند.

                        *نکاچوب در شرایط بسیار بدی به بانک ملی واگذار شد*

فردوسی‌پور تصریح کرد: متولی نکاچوب خود وزارت جهاد کشاورزی بوده و این شرکتی نیست که خودسرانه از بدنه دولتی‌اش جدا شده باشد. اساس آن هم بر حفظ و احیاء جنگل‌ها بوده است. در سال ۹۲ نکاچوب بابت رد دیون وزارت جهاد کشاورزی به بانک ملی واگذار شد اما متاسفانه وزارت کشاورزی آن را در شرایط بسیار بد و آسیب‌خورده‌ای واگذار کرده است. به حدی که تعداد پرسنل آن از حدود سه هزار نفر به حدود ۶۰۰ نفر تقلیل یافته است.

مدیرعامل شرکت نکاچوب در پایان، یادآور شد: سیلی که اخیرا آمد به زراعت و باغداری عده قابل توجهی از مردم و کارگران این شرکت لطمات بسیار زیادی را وارد آورد. حال در یک چنین شرایطی مسئولان مربوطه قرارداد یاد شده را هم تمدید نمی‌کنند. ما هم دیگر نمی‌دانیم که چه باید بکنیم. این مساله شرایط بسیار سختی را برای کارگران و آینده شرکت رقم خواهد زد. من هم نمی‌دانم چه جوابی باید به کارگران نکاچوب بدهم.

اطلاعیه تشکلات کارگران و استادکاران ساختمانی در خصوص بیمه کارگران

کارگران واستادکاران ساختمانی سراسر کشور، مسئولین انجمنهای صنفی ، همچنانکه همه بزرگواران وخادمین جامعه کارگری می دانند امسال حق بیمه کارگران ساختمانی به رقم بی سابقه ۱۵٣۶۰۰یعنی ۵۰درصد افزایش رسید این افزایش در شرایطی برما کارگران ساختمانی تحمیل می شود که متاسفانه در حوزه صنعت ساختمان ما شاهد رکود شدید ساخت وساز و بیکاری فزاینده در میان کارگران و استادکارانی که غیر از فروش نیروی کار خود جهت بقای حیات ابزار دیگری ندارند هستیم. این افزایش غیره منتظره وغیره کارشناسی نه تنها با شرایط عینی وملموس جامعه و واقعیات همخوانی وتطابقی ندارد بلکه در این شرایط سخت و نامناسب وتورم افسار گسیخته ، جامعه کارگری را هرپه بیشتر در مضیقه و تنگنا قرار داده وغیر از ان به باور ما این ظلمی در حق ما کارگران ساختمانی واین گونه تصمیم گیریها با ذات وحاکمیت مستضعف مداری نظام اسلامی همخوانی ندارد .علی رغم اینکه ما شاهد اعتراض شدید تعدادی از انجمنهای فعال در سطح کشور در این راستا هستیم و کانون کشوری هم به انجمنها اعلام کرده که بیمه کاهش خواهد یافت ولی متاسفانه هنوز هیچ جوابی قطعی مبنی بر کاهش بیمه کارگران دریافت نشده با توجه به اینکه ما به شدت نگران وقت کشی و به انحراف کشاندن جلسات کشوری هستیم از این رد خواستار تجدید نظر فوری و عاجل در راستای جلوگیری از تضیع حق وحقوق کارگران وکاهش بیمه کارگران ساختمانی هستیم.

ما امضا کنندگان این اطلاعیه اعلام می داریم اگر تا روز شنبه مورخه ۹٨/۱/٣۱ بیمه کارگران ساختمانی کاهش پیدا نکند هر اقدامی عملی از جمله تجمع اعتراض و تحصن محتمل است و در روز کارگر اعتراضات خود را نیز اعلام خواهیم کرد .

۱-انجمن صنفی کارگران واستاد کاران ساختمانی بانه
۲-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی سقز
۳-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سرواباد
۴- انجمن صنفی کارگران ساختمانی لارستان-فارس
۵-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی گچ کار و نقاش کاشی کاران خنج استان فارس
۶_ انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی عایقکاران و سفت کاران خنج استان فارس
۷_ انجمن صنفی کارگران ساختمانی چناران
۸_ انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی رشت
۹- انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی شوش
۱۰- انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی خراسان شمالی
۱۱-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی صومعه سرا
۱۲-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی انزلی
۱۳-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی اسالم
۱۴-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی ماسال
۱۵-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی رودبار
۱۶-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی بوکان
۱۷-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی شاندیز
۱۸-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی طرقبه
۱۹-انجمن صنفی لوله کشان ساختمانی مشهد
۲۰- انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی آمل
۲۱- انجمن صنفی نقاشان کاشان
۲۲-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی زبرخان
۲۳-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی خلیل آباد خراسان رضوی
۲۴- انجمن صنفی اسکلت سازان قزوین
۲۵- انجمن صنفی کارگران واستاد کاران ساختمانی باغملک (خوزستان )
۲۶-انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی دیواندره
۲۷-انجمن صنفی کارگران واستادکاران ساختمانی کامیاران
۲۸-انجمن صنفی کارگران واستادکاران ساختمانی یزد
۲۹-انجمن صنفی کارگران واستاکاران ساختمانی کاشان
۳۰-انجمن صنفی کارگران ساختمانی مناطق ۱۷ و۱۹ شهر تهران
۳۱-انجمن صنفی کارگران واستادکاران ساختمانی دلیجان
۳۲-انجمن صنفی کارگران واستادکاران ساختمانی خمین
۳۳-انجمن صنفی کارگران واستادکاران ساختمانی محلات

پایمالی حقوق کارگران کارگاههای کفاشی-بیکاری کارگران بدنبال تعطیلی ونیمه تعطیلی کارگاهها

کارگران کارگاه های کفاشی از سطح پایین حقوقشان،کاهشش در سال جدید ،نداشتن بیمه وشرایط دردناک زندگیشان گزارش می دهند.

به گزارش۲۵فروردین یک منبع خبری،علیرضا قلی‌زاده یکی از کارگران کارمزد است که ۴۲ سال در کارگاه‌های کفاشی کار می‌کند.
او می‌گوید: از ۱۰ سالگی وارد این حرفه شده‌ام و بیماری لاعلاج هم دارم وبیمه هم نیستم و در واقع هیچ یک از کارگران بیمه نیستند و در حال حاضر به علت گرانی مواد اولیه کارمان کم شده است، در حالی که در اوایل سال گذشته هفته‌ای ٣۰۰هزار تومان حقوق می‌گرفتم در این شرایط که هزینه‌های زندگی بشدت افزایش پیدا کرده است حقوق ما به هفته‌ای ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

یکی دیگر از کارگران با تأکید بر اینکه ماهیانه ۴۰۰هزار تومان حقوق می‌گیرم، با نشان دادن دفترچه مربوط به ثبت حقوقش خاطرنشان می‌کند: هشت ماه است نتوانستم گوشت، برنج و مرغ بخرم نه سبد کالا می‌گیرم و نه بسته حمایتی و نه چیز دیگری و حتی بیمه هم نیستیم.

وی ادامه می‌دهد: مسئولان اتحادیه به هیچ عنوان به فکر ما نیستند و در حالی که رئیس اتحادیه کفاشان در جلسه‌ای که با ما داشت قول داد برای بیمه کارگران اقدام کند و با خارج کردن انحصار بازار از دست عده‌ای خاص و ارزان کردن مواد اولیه تولید به کارمان رونق ببخشد اما به هیچ یک از قول‌هایش عمل نکرد.

یکی دیگر از کارگران که معلوم است دل پری دارد، می‌گوید: دوست دارم برای ایران تولید کنم اما کار به جایی رسیده است که خودم هم نا امید شده‌ام. خانه‌ای کرایه کردم و تمام وسایلم را در یک اتاق ریختم و خودم در یک اتاق زندگی می‌کنم. با این حقوق و هزینه‌های زندگی تا کی می‌توانیم ادامه بدهیم؟

او می‌افزاید: از ۱۲‌ سالگی در این حرفه مشغول هستم اما حالا کار به جایی رسیده است که وقتی در این کار استاد شده‌ام، باید به فکر شغل دیگری برای تأمین معاش خانواده‌ام باشم.

بنا برهمین گزارش،بسیاری از کارگاه‌های تولید کفش رو به تعطیلی است و از چرخه تولید خارج می‌شوند؛ کارگران این کارگاه‌ها هم اغلب یا بیکار شده یا در پیک موتوری مشغول به کار شده‌اند.

          *در حال حاضر تنها۶۰ درصد از کارگاه‌های تولید کفش با ۵۰ درصد تولید فعال است.*

مواد اولیه قبلاً با ارز ٣٨۰۰تومانی وارد می‌شد، اما اکنون با ارز بالاتراز ۱۰هزار تومان خریداری می‌شود، خاطرنشان می‌کند: این موضوع موجب می‌شود قیمت کفش بالا برود وبازار کفش راکد شود.

درادامه این گزارش آمده است،افزایش قابل توجه قیمت کفش سبب کاهش قدرت خرید مردم و موجب گرایش آن‌ها برای تعمیرات شده است.

از نکات جالب این روزهای بازار، رونق کار تعمیرکاران است و بسیاری از افراد قید خرید کفش نو را زده و همان قدیمی‌ها را تعمیر می‌کنند. این روزها به قدری سرتعمیرکاران شلوغ است که کفش‌ها را در مدت زمان‌های طولانی می‌توانند تحویل دهند.


کارگزاران مخابرات روستایی: اگر قرارداد امضا نکنیم حقوق‌مان را نمی‌پردازند

کارگزاران مخابرات روستایی کشور می‌گویند: فشارها برای امضای قراردادهای فاقد مزایای قانونی شدت گرفته است؛ این درحالیست که مدیرعامل مخابرات می‌گوید قراردادها واجد همه مزایای مندرج در قانون کار هستند و فشاری در کار نیست.

نمایندگان جامعه کارگزاران مخابرات روستایی کشور از افزایش فشارها بر کارگزاران مخابرات روستایی انتقاد دارند.

به گفته‌ی این نمایندگان کارگری، معاونت مالی شرکت مخابرات ایران به ناظرین مالی مناطق مخابرات استان‌ها اعلام کرده است مادامی که کارگزاران مخابرات روستایی قرارداد ارسالی را امضا نکنند، حقوقی پرداخت نخواهد شد.

نمایندگان کارگزاران مخابرات روستایی کشور می‌افزایند: با این اقدامات قصد دارند کارگزاران را مجبور به پذیریش قراردادی نمایند که دارای اشکالات حقوقی و فنی‌ست تا از این مسیر بتوانند به اهداف خود در خصوص کم کردن هزینه‌های جاری شرکت رسیده و به اصطلاح سودآوری شرکت را افزایش دهند.

عدم پرداخت ۲ماه حقوق،عیدی وحق سنوات کارگران سد شفارود

با گذشت ۲۵ روز از سال جدید، حقوق بهمن و اسفند ماه سال ۹۷ ، عیدی وحق سنوات کارگران سد شفارود رضوانشهرپرداخت نشده است.

یکی از کارگران سد شفارود رضوانشهر در پیامی برای یک رسانه محلی نوشت:

ما از کارگران سد شفارود هستیم و هنوز عیدی، سنوات و حقوق بهمن و اسفندماه خودمون از شرکت ژیان با اینکه دستگاه اجرایی این پروژه تغییر کرده اما همچنان طلب داریم متأسفانه تا به امروز هیچ‌گونه دریافتی نداشتیم و فقط وعده امروز و فردا شنیدم؛ چند بار به نماینده مجلس ؛ فرمانداری شهرستان رضوانشهر مراجعه کردیم متاسفانه هیچ‌گونه جوابی نگرفتیم .

بیکاری٣۰۰کارگرمزارع پرورش ماهی دراستان کهگیلویه وبویراحمدبراثرباران‌های سیل آسا

مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به باران‌های سیل آسای نیمه اول فررودین ماه وایجاد خسارت و یا تعطیلی۱۵۰ مزرعه پرورش ماهی در این استان ،گفت: ٣۰۰کارگر شاغل در این کارگاه‌ها بیکار شدند.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ۲۵فروردین،وی افزود: شعب تامین اجتماعی با در نظر گرفتن لیست حق بیمه دی یا بهمن سال ۹۷ این کارگران و یا گزارش بازرسی کارگاه مقرری بیمه بیکاری افراد دارای شرایط را بر اساس ضوابط مقرر در قانون بیمه بیکاری برقرار می‌کنند.

بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ۱۵۰کارگر کارخانه قند کردستان

با گذشت ۲۵روز از سال جدید کارخانه قند کردستان واقع درفازاول شهرک صنعتی سقزدرکیلومتر ۵ جاده بوکان شروع بکار نکرده است و۱۵۰کارگرش دربلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بسر می برند.

مدیر عامل کارخانه قند کردستان در پاسخ به علت عدم شروع بکار کارخانه در سال جدید به خبرنگار یک رسانه محلی گفت: مهمترین نیاز ما شکر است که متاسفانه در این حوزه با مشکل مواجه هستیم، تامین و واردات ماده اولیه شکر خام، در انحصار وزارت جهادکشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی ایران است، اما هنوز هیچ سهمیه ای به این کارخانه تعلق نگرفته و کماکان منتظر تخصیص سهمیه هستیم .

وی تصریح کرد: در سال گذشته نیز با وجود فعالیت تنها در یک شیفت کاری و کمترین استفاده از ظرفیت و پتانسیل موجود، کمتر از ٨۰ درصد شکر خام موردنیاز این کارخانه از طریق این دو نهاد اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه مشکل را به مسئولان شهرستان و استان اطلاع داده ایم، گفت: آنان قول پیگیری هایی را داده اند ولی تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است.

واگذاری کارخانه نساجی کرپ ناز وبلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگرانش

هلدینگ بهساز مشارکت‌ها ،وابسته به بانک ملت در اواخرسال گذشته،کارخانه نساجی کرپ نازواقع در کرمانشاه، کیلومتر ۲۰ جاده همدان، کیلومتر ۷ جاده هرسین،را ازطریق مزایده به دونفر با سهام ۵۰درصدی واگذار کرد وبنا به تغییر وتحولات روند واگذاری سوله‌های کارخانه پلمب شده وکارگرانش در بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بسر می برند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ۲۵فروردین، مدیرعامل هلدینگ بهساز مشارکت‌ها – وابسته به بانک ملت- گفت:مجبور شدیم بعد از یازده بار مزایده، تا قبل از سال ۹٨ این واحد را واگذار کنیم، زیرا در صورت عدم واگذاری، مالیات بر دارایی بسیار زیادی به بانک تحمیل می‌شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه هم با اشاره به سابقه واگذاری‌ها در برخی صنایع کرمانشاه از جمله کارخانه “کشمیر” و یا “فرش و نساجی غرب”، گفت: این واحدها تعطیل شدند و هیچ محصول تولیدی از آنها بیرون نیامد.

او با بیان اینکه نباید اجازه دهیم کرپ ناز نیز به این سرنوشت دچار شود، افزود: اینطور نباشد که ماشین‌آلات این واحد به استان‌های دیگر برده شود.

حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هم با بیان اینکه هم اکنون به دلیل تغییر و تحولات سوله‌های کارخانه پلمب شده، گفت: کارگران این کارخانه اکنون بلاتکلیف هستند.